21-31 січня 2007 року відбувся візит до України пана Окечукву ІБЕАНУ (Okechukwu IBEANU), Спеціального доповідача ООН з питань шкідливого впливу незаконних перевезень та захоронення токсичних та небезпечних продуктів та відходів на реалізацію прав людини. Візит було організовано у співпраці між Урядом України та Представництвом ООН в Україні. b_76_52_16777215_00_images_content_news_855.jpg 21-31 січня 2007 року відбувся візит до України пана Окечукву ІБЕАНУ (Okechukwu IBEANU), Спеціального доповідача ООН з питань шкідливого впливу незаконних перевезень та захоронення токсичних та небезпечних продуктів та відходів на реалізацію прав людини. Візит було організовано у співпраці між Урядом України та Представництвом ООН в Україні.
b_180_0_16777215_00_images_content_news_855.jpg
Фото Андрія Нестеренко

21-31 січня 2007 року відбувся візит до України пана Окечукву ІБЕАНУ (Okechukwu IBEANU), Спеціального доповідача ООН з питань шкідливого впливу незаконних перевезень та захоронення токсичних та небезпечних продуктів та відходів на реалізацію прав людини. Візит було організовано у співпраці між Урядом України та Представництвом ООН в Україні.

Під час свого візиту Спеціальний доповідач ООН зустрівся з представниками Міністерства охорони навколишнього природного середовища, Міністерства охорони здоров’я, Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, Міністерства юстиції та Міністерства закордонних справ, а також депутатами, юристами, експертами неурядових організацій та агенцій ООН, що працюють в Україні. Щоб отримати вичерпну інформацію щодо ситуації в регіонах, 23-25 січня пан ІБЕАНУ відвідав Львів, Ужгород, Новий Розділ, Берегово, а також селища Велика Бакта, Мужієво та Шом, де він обговорив ситуацію зі шкідливим впливом незаконних перевезень та захоронення токсичних та небезпечних продуктів в регіоні з представниками місцевої влади та громадськими організаціями.

Прес-конференція за результатами візиту відбулась в Представництві ООН 30 січня, на якій окрім пана ІБЕАНУ були присутні пан Юрій ЮЩЕНКО, Голова Департаменту з екологічної безпеки Міністерства охорони навколишнього природного середовища та пан Алан СКУРБАТИ, Радник ООН з питань захисту прав людини в Україні, які надали попередні данні щодо ситуації із захороненням токсичних відходів та їх впливом на права людини в Україні.

«Усі згодні, що Україна зіткнулася з серйозними труднощами у сфері навколишнього середовища через наявність значної кількості токсичних та небезпечних продуктів та відходів, а також у значній мірі через потужний промисловий комплекс Радянських часів та величезні запаси пестицидів. Найбільш детально я вивчав проблему імпорту токсичних відходів. І можу додати її до найбільш визначних труднощів, з якими країна зіткнулася у сфері захисту навколишнього середовища», - зауважив пан ІБЕАНУ.

Спеціальний доповідач ООН наголосив на необхідності публічно висвітлити вичерпну інформацію стосовно існуючих токсичних відходів та інших небезпечних продуктів. «Я вважаю, що доступ до інформації про проблеми навколишнього середовища та потенційні наслідки від них для прав людини потребує деякого вдосконалення. Навіть більше, я вірю, що надання повної інформації по цим питанням зробить внесок у покращення процесу взаєморозуміння між Урядом та громадськістю стосовно проблем навколишнього середовища», - додав він. Під кінець пан Ібеану сказав, що потрібні не тільки кошти та необхідні технології, щоб знешкодити токсичні продукти, але й «існує нагальна потреба у зменшенні кількості вже наявних на території України токсичних та шкідливих продуктів і відходів.» Повний текст звернення пана ІБЕАНУ можна знайти тут (англійською мовою).

На основі інформації, що була зібрана під час візиту, Спеціальний доповідач ООН розробить рекомендації та подасть звіт до Ради ООН за питань прав людини.


*********
У 1995 році Комісія ООН з прав людини прийняла свою першу резолюцію, яка стосувалась шкідливого впливу незаконних перевезень та захоронення токсичних та небезпечних продуктів та відходів на реалізацію прав людини (резолюція 1995/81).

Зважаючи на зростаючі показники та негативний вплив незаконних перевезень токсичних та небезпечних продуктів та відходів на життя та здоров’я, оосбливо у країнах, що розвиваються, було призначено Спеціального доповідача з наступним мандатом: (а) Розслідувати та вивчати вплив незаконних перевезень токсичних та загрозливих продуктів та відходів у рамках захисту прав людини, особливо право людини на життя та здоров’я; (b) Розслідувати, вивчати та збирати інформацію щодо незаконного перевезення та захоронення токсичних та небезпечних продуктів та відходів; (c) Розробляти рекомендації та пропозиції щодо необхідних заходів з контролю, зменшення та викорінення незаконного перевезення, та захоронення токсичних та небезпечних продуктів та відходів; (d) Видавати щорічно список країн та транснаціональних корпорацій, що були задіяні у незаконному захороненні токсичних та небезпечних продуктів та відходів, та реєстр людей які вмерли, були покалічені чи постраждали у країнах, що розвиваються.

Пан ІБЕАНУ був призначений на посаду Спеціального доповідача у 2004 році. Він є професором політичних наук в Університеті Нігерії та автором численних робіт щодо захисту навколишнього середовища та зв’язкам між навколишнім середовищем, безпекою та захистом прав людини.

Спеціальні доповідачі є експертами, які представляють Організацію Об’єднаних Націй, мають особливий мандат на розслідування, моніторинг та надання рекомендації щодо вирішення проблем порушення прав людини. Вони діють незалежно від уряду. Спеціальні доповідачі не отримують платні за свою роботу. Ці експерти можуть також мати статус Спеціальних представників чи Незалежних експертів. Спеціальні доповідачі здійснюють місії до країн з метою з’ясування заяв про порушення прав людини та можуть відвідувати лише ті країни, які погодились запросити їх.


ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ