Всісвітній день довкілля: звернення Генерального Секретаря ООН 5 червня, 2007. Звернення Генерального Секретаря ООН Бан Кі-Муна з нагоди Всесвітнього дня довкілля Всісвітній день довкілля: звернення Генерального Секретаря ООН 5 червня, 2007. Звернення Генерального Секретаря ООН Бан Кі-Муна з нагоди Всесвітнього дня довкілля Всісвітній день довкілля: звернення Генерального Секретаря ООН

5 червня 2007 року

Викиди парникових газів внаслідок людської діяльності призводять до потепління на нашій планети. Концентрація вуглекислого газу в атмосфері наразі перевищує всі показники за останні 600 000 років, при цьому вона зростає швидкими темпами.

Найбільш драматичні свідоцтва про зміну клімату можна виявити у полярних регіонах. В Арктиці потепління відбувається вдвічі швидше, ніж в цілому на планеті. Площа та товщина вічного арктичного льоду зменшуються, зони вічної мерзлоти, яки залишалися промерзлими століття, звужуються, а льодовиковий покрив у Гренландії та Антарктиці тане швидше, ніж можна було уявити.

Для людей та екосистем Арктики наслідки є дуже суттєвими. Морський лід, що відступає, зменшує середовище існування вразливих арктичних видів. Зміни торкнуться також корінних громад Арктики, які залежать від світу природи не тільки у забезпеченні їжею, але й у збереженні власної культурної самобутності.

Однак мова йде не лише про полюси. Девіз Всесвітнього дня довкілля 2007 року – «Танення льоду – гаряча тема!» – відображає наслідки зміни клімату для всіх регіонів. У зв’язку з підвищенням рівня моря мешканці островів та прибережні міста в усьому світі перебувають під загрозою затоплення. Страхові компанії світу щороку виплачують дедалі більші суми, відшкодовуючи збитки, спричинені екстремальними погодними умовами. У міру того, як тануть льодовиків, уряди країн з дедалі більшою тривогою аналізують майбутнє становище з водопостачанням. А для третини населення світу, яка живе у посушливих районах, особливо в Африці, змінення моделі погоди у результаті зміни клімату загрожує посиленням проблем опустелювання, засухи та відсутності продовольчої безпеки.

Залежність суспільства від викопних видів палива ставить під загрозу соціально-економічний прогрес та нашу майбутню безпеку. На щастя, ми маємо багато можливостей, пов’язаних з політикою та технологіями, для того щоб запобігти кризі, яка насувається, але нам потрібно виявляти більше політичної волі для того, щоб користуватися ними. Зокрема, розвинуті країни можуть робити більше для скорочення викидів парникових газів та заохочення раціонального використання енергії. Вони можуть також підтримувати стійкий розвиток в країнах, що бурхливо розвиваються, таких як Бразилія, Індія та Китай, а також адаптаційні заходи в країнах, які стикаються з найсерйознішими проблемами, викликаними змінами клімату.

У цей Всесвітній день довкілля давайте визнаємо необхідність уповільнення темпів різких екологічних змін, що відбуваються як на полюсах, так і в усьому світі. Нехай кожен з нас візьме на себе відповідальність і зробить свій внесок у боротьбу зі зміною клімату.

Бан Кі-Мун, Генеральний секретар ООН

*****

Більше інформації:

Всісвітній день довкілля 2007

Інформаційні матеріали про зміну клімату

Фотогалерея