Київ, 12 грудня 2006 року: Подолання проблеми бідності має бути головним завданням влади в Україні, заявили учасники форуму на тему «Подолання бідності – справа захисту прав людини». Форум проводився спільно Представництвом ООН та Міжнародним Центром Толерантності та присвячувався Міжнародному Дню захисту прав людини, який відзначається міжнародною спільнотою кожного року 10 грудня. b_90_67_16777215_00_images_content_news_836.jpg Київ, 12 грудня 2006 року: Подолання проблеми бідності має бути головним завданням влади в Україні, заявили учасники форуму на тему «Подолання бідності – справа захисту прав людини». Форум проводився спільно Представництвом ООН та Міжнародним Центром Толерантності та присвячувався Міжнародному Дню захисту прав людини, який відзначається міжнародною спільнотою кожного року 10 грудня.
b_180_0_16777215_00_images_content_news_836.jpg
Київ, 12 грудня 2006 року: Подолання проблеми бідності має бути головним завданням влади в Україні, заявили учасники форуму на тему «Подолання бідності – справа захисту прав людини». Форум проводився спільно Представництвом ООН та Міжнародним Центром Толерантності та присвячувався Міжнародному Дню захисту прав людини, який відзначається міжнародною спільнотою кожного року 10 грудня.
Цього року подолання бідності було обрано темою Дня через те, що бідність є одночасно і причиною, і наслідком порушення прав людини. Бідні людив багатьох країнах, включаючи Україну, не можуть сповна користуватися своїми правами на отримання освіти, медичної допомоги або отримання житла, оскільки не можуть собі цього дозволити.
Згідно з оцінками незалежних міжнародних експертів близько 2 млн. українців мають менше 10 гривень на задоволення своїх щоденних потреб. В той час як приблизно 7 млн. українців живуть в умовах, які можна віднести до «проживання в бідності». Разом з тим за даними Уряду, в 2005 році більше половини працюючого населення України – 50,8% мали сукупні середньодушові доходи нижчі за прожитковий мінімум, а частка бідного населення (за національною межею бідності) становила 27,1% населення.
Виступаючи з вітальним словом Координатор системи ООН в Україні пан Френсіс ОДОННЕЛЛ сказав, що права людини становлять фундаментальну цінність будь-якого сучасного та активного громадського суспільства.
Аналізуючи прямі зв’язки між подоланням бідності та забезпеченням соціально-економічних та громадських прав людини учасники форумувідзначили багато чинників, які призводять до збідніння. Найвагомішими серед них є дискримінація, нерівноправний доступ до ресурсів, соціальна та культурна стигматизація, які разом і призводять до порушення прав людини та приниження людської гідності.
Виступаючи перед учасниками форуму, Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин пан Леонід ГРАЧ підкреслив, що проблема бідності – одна з найболючіших соціальних проблем в Україні. На думку пана Грача подолання бідності є також запорукою забезпечення прав людини. Адже бідні люди не можуть повною мірою користуватися своїми правами. Учасники форуму наголосили на надзвичайно важливій ролі, яку має відігравати уповноважений ВР України з прав людини та схвально поставилися щодо пропозиції пана ГРАЧА про те, що цей владний інститут «має бути таким інститутом, який не йтиме на жодні компроміси, коли йдеться про захист прав людини», а цю високу посаду має обіймати «людина, яка буде вільною від політичних чи будь-яких інших впливів».
Під час проведення форуму учасникам було презентовано звіт за результатами загальноукраїнського опитування на тему «Рівень дотримання прав людини в Україні». Дослідження проводилося в жовтні цього року Інститутом прикладних гуманітарних досліджень на замовлення Міжнародного центру толерантності з метою визначення ситуації з дотриманням прав людини в Україні. В основу переліку таких прав покладалися базові громадянські політичні, економічні та соціальні права.
За результатами дослідження, в п’ятірку найбільш значимих прав людини в Україні входять саме соціально-економічні права: право на безкоштовну медичну допомогу (44,8% з опитаних), право на працю та справедливу оплату праці (39,8%), право на соціальний захист (34,7%), право на життя (27%) та право на справедливий та доступний суд (21%). Пріоритет соціальних прав для більшості громадян України фахівці Центру пояснюють проблемністю соціальної ситуації в країні, відсутністю реального підвищення життєвого рівня та значимістю соціальних прав та соціальних очікувань населення.
На думку учасників форуму дослідження стало одним із перших кроків громадських організацій на шляху моніторингу та реалізації забезпечення базових прав людини, а також поєднанням наукового підходу з практичними правозахисними діями щодо розробки всебічного механізму з подолання бідності в Україні.
Окрім презентації результатів дослідження під час проведення форуму відбулася церемонія нагородження переможців конкурсу творів серед школярів та студентів на тему захисту прав людини.
Учасниками форуму були представники українського уряду, Верховної Ради, провідних правозахисних організацій, науковці, які спеціалізуються в галузі захисту прав людини, а також голови агенцій та фондів системи ООН в Україні.
Для отримання більш детальної інформації звертайтеся до пані Вероніки Ващенко (254 00 35, veronika.vashchenko@undp.org).
*****
Звернення керівників організацій ООН з нагоди Міжнародного дня прав людини 2006 дивіться тут.
10 грудня 1948 року Генеральна Асамблея ООН прийняла Загальну декларацію прав людини. Агенції Організації Об’єднаних Націй в Україні приділяють особливу увагу проблемам подолання бідності в Україні та цілеспрямовано працюють з українським Урядом, щоб зменшити бідність, а відтак – захищати права людини та людську гідність у найефективніший спосіб.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ