"Давайте в цей Всесвітній день боротьби зі СНІДом присягнемо дотримуватися обіцянки, але не тільки в цей день, в цьому році, або наступного року, а кожний день доти, доки ми не переможемо епідемію", сказав Кофі Аннан у своєму зверненні сьогодні з нагоди всесвітнього дня боротьби зі СНІДом. b_92_92_16777215_00_images_content_news_820.jpg "Давайте в цей Всесвітній день боротьби зі СНІДом присягнемо дотримуватися обіцянки, але не тільки в цей день, в цьому році, або наступного року, а кожний день доти, доки ми не переможемо епідемію", сказав Кофі Аннан у своєму зверненні сьогодні з нагоди всесвітнього дня боротьби зі СНІДом.
820.jpg

За 25 років, які минули з того дня, коли вперше було зареєстровано випадок захворювання на СНІД, СНІД змінив світ. Від нього померло 25 мільйонів людей, та ще 40 мільйонів інфіковані. Він вийшов на перше місце у світі серед причин смертності як серед жінок, так і поміж чоловіків віком від 15 до 59 років. Він викликав найсерйозніше зниження темпів розвитку за всю історію людства. Інакше кажучи, він став найсерйознішою проблемою для нашого покоління.

Світ надто довго закривав очі на цю проблему. Однак за останні 10 років ставлення до неї змінилось. Світ усвідомив серйозність СНІДу, та почав рішучу боротьбу з хворобою.

Як ніколи раніше, надаються величезні фінансові ресурси; як ніколи раніше, люди мають доступ до антиретровірусного лікування; та як ніколи раніше, декільком країнами вдається ефективно боротися з поширенням вірусу. Сьогодні, коли кількість інфікованих продовжує зростати, нам, як ніколи раніше, необхідно мобілізувати політичну волю.

Створення 10 років тому назад ЮНЕЙДС, програми яка об’єднала потенціал та ресурси багатьох різних установ системи Організації Об’єднаних Націй, стало важливою віхою у трансформації глобальних підходів до боротьби зі СНІДом. І п’ять років тому усі держави-учасниці зробили ще один важливий крок - прийняли Декларацію відданості справі боротьбі з ВІЛ/СНІДом, яка складається з низки конкретних та визначених в часі завдань у сфері боротьби з епідемією.

У тому ж році, коли я визначив питання ВІЛ/СНІДу як особистий пріоритет у моїй роботі як Генерального секретаря, я закликав створити спеціальний фонд, який дозволив би мобілізувати у рік додаткові 7-10 млрд. дол. США. Сьогодні я пишаюсь тим, що є керівником Глобального фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією, з якого було надано близько 3 млрд. дол. США на виконання програм по усьому світу. Останнім часом ми спостерігаємо значене збільшення обсягу фінансування з боку донорів, національних агентств, громадського сектору та інших джерел. Сьогодні щорічний обсяг інвестицій на боротьбу зі СНІДом у країнах з низьким та середнім річним прибутком, складає понад 8 млрд. дол. США. Зрозуміло, що необхідно набагато більше; до 2010 року потреби для виконання програми заходів у боротьбі зі СНІДом перевищать 20 млрд. дол. США. Але ми, принаймні, почали формувати ресурсну базу для створення стратегії та залучення додаткових інвестицій.

Оскільки боротьба зі СНІДом стала набувати значних розмірів, сьогодні ставки вищі, ніж будь-коли. Ми не можемо допустити, щоб успіхи яких ми досягли, були зведені нанівець; ми не повинні ставити під загрозу героїчні зусилля такої кількості людей. Сьогодні завдання полягає в тому, щоб виконати всі обіцянки, які було зроблено – в тому числі та з Цілей Розвитку Тисячоліття, яка свідчить про забов’язання урядів всіх країн світу зупинити до 2015 року поширення ВІЛ/СНІДу та покласти початок тенденції скорочення захворювання. Керівники всіх рівнів мають визнати, що припинення поширення СНІДу - є також обов’язковою умовою для досягнення інших цілей, які всі разом є планом будівництва кращого світу у XXI столітті, який погоджений міжнародною спільнотою. Керівники мусять виявити особисту відповідальність і звітувати за свої справи перед всіма нами.

Особиста відповідальність - тема Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом в цьому році – вимагає, щоб кожний президент і прем’єр-міністр, кожний депутат і політик прийняв для себе рішення і заявив: «Відповідальність за боротьбу зі СНІДом беру на себе!». Вона вимагає, щоб вони підвищили ступінь захисту всіх вразливих груп, чи то ВІЛ-інфіковані, чи то молодь, особи, зайняті у сфері сексуальних послуг, споживачі ін’єкційних наркотиків або гомосексуалісти. Вона вимагає, щоб вони співпрацювали з групами громадянського суспільства, які відіграють найважливішу роль у боротьбі зі СНІДом. Вона вимагає, щоб зусилля, які вживаються, призводили до реальних позитивних змін, завдяки яким жінки та дівчата набудуть більших прав і можливостей і впевненості у власних силах, і завдяки яким відносини між жінками і чоловіками будуть трансформовані у суспільстві на всіх рівнях.

Однак, особиста відповідальність має відношення не тільки до тих, хто займає посади у владних структурах. Вона має відношення до всіх нас. Вона вимагає, щоб лідери ділових кіл вживали зусиль з попередження поширення ВІЛ на робочих місцях і в цілому в громадах, і виявляли турботу до інфікованих і хворих працівниках та членів їх родин. Вона вимагає, щоб медичні працівники, лідери громад і релігійні групи слухали та виявляли турботу, а не засуджували. Вона вимагає, щоб батьки, чоловіки, сини і брати підтримували і підтверджували права жінок. Вона вимагає від чоловіків забезпечити, щоб інші чоловіки виконували свої обов’язки і усвідомили, що бути справжнім чоловіком означає берегти інших. І вона вимагає, щоб кожний з нас допоміг вивести СНІД з тіні і розповів всім, що мовчання подібне смерті.

Невдовзі я залишу посаду Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй. Але до тих пір, доки в мене будуть сили, я буду постійно повторювати це. Саме тому Всесвітній день боротьби зі СНІДом для мене завжди буде особливим днем. Давайте в цей Всесвітній день боротьби зі СНІДом присягнемо дотримуватися обіцянки, але не тільки в цей день, в цьому році, або наступного року, а кожний день доти, доки ми не переможемо епідемію.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ