У 1993 році Генеральна Асамблея ООН резолюцією 47/196 проголосила 17 жовтня Міжнародним днем подолання бідності, який з тих пір відзначається щороку. Напередодні 16 жовтня, відбувся прес-клуб за участі міжнародних та українських експертів, присвячений обговоренню питань подолання бідності в Україні, який був організований проектом Програми розвитку ООН „Цілі Розвитку Тисячоліття - Україна” та Представництвом ООН в Україні. b_80_80_16777215_00_images_content_news_787.jpg У 1993 році Генеральна Асамблея ООН резолюцією 47/196 проголосила 17 жовтня Міжнародним днем подолання бідності, який з тих пір відзначається щороку. Напередодні 16 жовтня, відбувся прес-клуб за участі міжнародних та українських експертів, присвячений обговоренню питань подолання бідності в Україні, який був організований проектом Програми розвитку ООН „Цілі Розвитку Тисячоліття - Україна” та Представництвом ООН в Україні.
b_180_0_16777215_00_images_content_news_787.jpg

У 1993 році Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй резолюцією 47/196 проголосила 17 жовтня Міжнародним днем подолання бідності, який з тих пір відзначається щороку. Цього дня Генеральний Секретар ООН Кофі Аннан у своєму звернення зокрема зазначив, що боротьба у подоланні бідності - один з головних моральних викликів сьогодення та закликав усіх приєднатись до цієї боротьби. Повний текст звернення читати тут.

Напередодні Міжнародного дня подолання бідності у понеділок, 16 жовтня, 2006, відбувся прес-клуб за участі міжнародних та українських експертів, присвячений обговоренню питань подолання бідності в Україні, який був організований проектом Програми розвитку ООН „Цілі Розвитку Тисячоліття - Україна” та Представництвом Організації Об’єднаних Націй в Україні.

Експертами прес-клубу були пан Френсіс М. О’Доннелл, постійний представник Програми розвитку ООН в Україні; пан Джеффрі Френкс, старший постійний представник Міжнародного Валютного Фонду в Україні; пан Хідекі Морі, координатор сектору людського розвитку по Україні, Білорусі, Молдові Міжнародного банку реконструкції та розвитку; пані Людмила Мусіна, заступник Міністра економіки України; пан Руслан Дорошкевич, заступник директора департаменту розвитку соціальної та гуманітарної сфер Міністерства економіки України; пані Наталія Опаріна, експерт з економічної політики Проекту „Цілі Розвитку Тисячоліття - Україна” ПРООН.

Як зазначив пан Френсіс О’Доннелл, Україна має усі передумови для економічного зростання, вона багата на людські ресурси і добре розташована стратегічно, але високий рівень корупції – чи не одна з найважливіших причин, що негативно впливає на розвиток країни. „Корупція залишає бідних бідними, і робить багатих ще багатше, збільшуючи розрив між багатими та бідними” – відмітив пан Френсіс О’Доннелл. Між тим, на його думку, здійснення економічних реформ в Україні є не тільки можливим, але і необхідним чинником на шляху подолання бідності.

Пані Людмила Мусіна, заступник Міністра економіки України, наголосила на тому, що один з вагомих шляхів подолання бідності – забезпечення можливості кожному члену суспільства у працездатному віці досягти певного рівня доходів завдяки своїй праці та кваліфікації. Нажаль, у червні поточного року 25% працюючих отримувало заробітну плату меншу за прожитковий мінімум, тобто менше 496 грн. Відтак у програмних документах Уряду, зокрема у проекті Державної програми економічного та соціального розвитку України на 2007 рік, поставлене завдання створення не менше 1 млн. робочих місць щорічно, стимулювання роботодавців до працевлаштування випускників ВУЗів та ПТУ, а також до легальної продуктивної зайнятості, яка забезпечує вищий рівень заробітної плати. Це забезпечується, з одного боку модернізацією реального сектору, відновленням високотоварного виробництва на селі, з іншого боку, зменшенням бар”єрів для розвитку підприємництва.

Пані Мусіна підкреслила, що це є типовим шляхом трансформації системи оплати праці та системи соціальних гарантій від централізовано-планової економіки до ринкової. Пріоритет у розвитку людського капіталу в Україні – зробити кваліфікованих спеціалістів конкурентними на ринку праці. Збільшення вартості людського капіталу та ефективності його використання є запорукою економічного зростання. Мірилом є продуктивність праці, яка в кінцевому підсумку визначає обсяг створеного ВВП у розрахунку на душу населення, а відтак і ресурс, що може бути використаний на кінцеве споживання громадян, зокрема малозабезпечених. Протягом останніх років приріст реальних доходів населення перевищував приріст ВВП та продуктивності праці у декілька разів, причому частка оплати праці у структурі доходів населення скорочувалась на користь соціальних виплат – це призвело до суттєвого збільшення дефіциту пенсійного фонду та уповільнення інвестицій. На думку пані Мусіної, сьогодні необхідно змінити цю тенденцію і збільшити ресурси розвитку та створення добре оплачуваних робочих місць для якомога більшого прошарку українських громадян.

За словами Джефрі Френкса, в Україні 2 мільйони осіб витрачають менше ніж 10 гривень на день, тобто знаходяться за межею крайньої бідності. Найбільш гострою, є проблема бідності в конкретних областях, сільській місцевості, професійних галузях, бідність молоді та багатодітних сімей. На думку пана Френкса, соціальні програми в Україні мають бути більш регульованими та ефективними, щоб допомогу отримував саме той, хто її потребує.

Пан Дорошевич зауважив, що у подоланні бідності в Україні важливим є підвищення продуктивності праці, підвищення ВВП на душу населення, а також подолання тіньового сектору економіки, що допоможе забезпечити населенню України високий рівень соціальних стандартів.

Близько 30 журналістів провідних українських електронних та друкованих ЗМІ брали участь у прес-клубі та змогли обговорити з експертами питання подолання бідності в Україні.

Експерти проекту "Цілі розвитку тисячоліття - Україна" ПРООН підготували аналітичний огляд, щодо ситуації з подоланням бідності в Україні.

Більше інформації, щодо відзначення Міжнародного дня подолання бідності по всьому світу можна знайти тут.

***

Для отримання більш детальної інформації звертайтеся до пані Вероніки Ващенко, +38044 253 9363 veronika.vashchenko@undp.org або пані Наталі Штанько +38044 253 4370, nshtanko@me.gov.ua

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ