Кохай, живи, мрій: жінки проти СНІДу у Арсенії, Молдові, Казахстані, Росії та Україні Протягом дев’ятиденного туру п’ятьма країнами СНГ у травні – червні цього року група жінок, що представляють інтереси ВІЛ-позитивних людей, зустрічалася із політиками організаціями громадського суспільства для того, щоб привернути увагу до проблеми ВІЛ серед жінок Кохай, живи, мрій: жінки проти СНІДу у Арсенії, Молдові, Казахстані, Росії та Україні Протягом дев’ятиденного туру п’ятьма країнами СНГ у травні – червні цього року група жінок, що представляють інтереси ВІЛ-позитивних людей, зустрічалася із політиками організаціями громадського суспільства для того, щоб привернути увагу до проблеми ВІЛ серед жінок Кохай, живи, мрій: жінки проти СНІДу у Арсенії, Молдові, Казахстані, Росії та Україні Тур «Жінки проти СНІДу» було проведено через підвищення ризику інфікування жінок ВІЛ у багатьох частинах Східної Європи та Центральної Азії. Відсоток жінок, що живуть з ВІЛ, зріс від 11% у 1990 році до 28% у 2006 році.

Тур було профінансовано організацією СНІД інфозв'язок, ЮНЕЙДС, Глобальною коаліцією Жінки та СНІД та ПРОООН. Десять адвокатів проти СНІДу та спеціальні гості, що приєднувалися до них, подорожували разом для того, щоб дізнатися про ситуацію щодо жінок та СНІДу у різних частинах регіону, а також для того, щоб сприяти роботі політиків у цьому напрямі.

У кожній із столиць Вірменії, Молдови, Казахстану, Росії та України група приєднувалася до організацій громадського суспільства та спільнот людей, що живуть зі ВІЛ, для обговорення найбільш важких проблем, таких як стигма та дискримінація та їх наслідки, включаючи втрату опіки над дитиною, позбавлення дому та втрату роботи.

"Ці речі є цілком реальними," - сказала Де бора Ленді, Заступник виконавчого директора ЮНЕЙДС, яка приєдналася до останньої частини туру. "Ми несемо колективну відповідальність щодо поліпшення ситуації для жінок," - додала вона.

Основним шляхом передачі ВІЛ у регіоні залишається вживання нестерильного обладнання для вживання ін'єкційних наркотиків. Проте відсоток інфікування ВІЛ через незахищені сексуальні контакти зростає - 37% зареєстрованих випадків у 2005 році. В Україні відсоток людей, що були інфіковані ВІІЛ, гетеросексуальним шляхом збільшився від 14% нових випадків між 1999 та 2003 роками до понад 35% нових випадків за перші шість місяців 2006 року.

"Ми маємо подивитися на кожний план та стратегію щодо СНІДу та з'ясувати, чи вони працюють для жінок," - наголошує пані Ленді. "Це наш шанс для подолання епідемії у цьому регіоні".Тур закінчився там, де й розпочався, - з жінками. Сергій Головач, фотограф та гість туру, робив фотокартки цих жінок-адвокатів для виставки, що проводитиметься під назвою «Кохай, Живи та Мрій». За допомогою портретів він хотів підкреслити, що неважливо, чи є людина ВІЛ-позитивною.

"Просто подивіться на цю фотокартку," каже пані Ленді, вказуючи на портрет матері та дочки, що була використана для адвокаційного плакату. "Єдине, що має значення тут, - материнська любов - яка жодним чином не пов'язана із ВІЛ статусом."

Зворушена цими портретами та знаннями, що їх вона отримала від учасників туру, Олена Васильєва, Головний редактор журналу Космополітан у Росії, пообіцяла опублікувати статтю про тур «Жінки проти СНІДу» в листопаді. Вона зазначає, що для того, щоб допомогти зламати стереотипи "глянцевий журнал є правильним вибором для висвітлення соціально-важливих тем."

Жінки проти СНІДу також розробили набір сфер та рекомендацій, що мають враховуватися, при розробці національних стратегій та планів зі СНІДу в регіоні. Підкреслюючи виняткову важливість перетворення цих рекомендацій на реальні дії, Анна Дубровська з «Голосу анти-СНІД» сказала: «наші прекрасні рекомендації не працюватимуть, якщо від політиків ніхто не вимагатиме виконати обіцянку. Найважливіше - не дати цій ініціативі загинути."

Рекомендації учасників туру

Ми, учасники проекту «Жінки проти СНІДу», відвідали п'ять країн СНД для проведення консультацій із зацікавленими сторонами, що працюють у сфері профілактики, лікування та догляду щодо ВІЛ. У результаті цих консультацій учасники проекту розробили рекомендації, що викладені нижче. Ми віримо, що необхідно терміново вжити заходів для забезпечення доступу жінок до первинної профілактики ВІЛ, а також лікування, догляду та підтримки. МИ хочемо підкреслити набір рекомендацій, які ми вважаємо надзвичайно важливими для кожної із наших країн, незважаючи на різницю у стадіях епідемії чи у соціальному та економічному розвитку. Ми заохочуємо усі зацікавлені сторони взяти до уваги ці рекомендації при розробці національних стратегій для боротьби з ВІЛ/СНІДом.

Зокрема, ми рекомендуємо:
 Впровадження інформаційних та освітніх кампаній з первинної профілактики ВІЛ, спрямованих саме на жінок, у поєднанні із збільшенням зусиль спрямованих на подолання стигми та дискримінації.
 Подальший розвиток програм, що мають на меті покращення якості життя ВІЛ-позитивних жінок, включаючи програми для забезпечення доступу до медичних послуг, не пов'язаних із отриманням АРТ та репродуктивним здоров'ям.
 Збільшення обсягів програм для забезпечення соціального захисту ВІЛ-позитивних жінок.
 Збільшення досліджень щодо тендерних аспектів епідемії ВІЛ у Вірменії, Казахстані, Молдові, Росії та Україні.
 Поглиблення зусиль щодо забезпечення активного залучення жінок до процесу прийняття рішень на всіх рівнях.
 Додаткова державна підтримка для ініціатив жінок щодо покращення якості життя ВІЛ-позитивних жінок.
 Вдосконалення послуг із добровільного тестування та пре- та пос-тестового консультування.
 Посилення співпраці між різними секторами, урядовими установами та групами громадського суспільства, включаючи тих, хто ще не залучений безпосередньо до роботи у профілактиці ВІЛ.
 Збільшення зусиль для забезпечення поваги щодо вибору жінок, пов'язаного із питаннями репродуктивного здоров'я.
 Впровадження подальшої оцінки потреб щодо профілактики, лікування, догляду та підтримки щодо ВІЛ серед жінок.
 Підтримка для впровадження гендерно-орієнтованих програм, включаючи підтримку для більшого розвитку лідерства та активності серед жінок.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ