Гулланара Аббасова, кримська татарка, активист із захисту прав людиниМіжнародний день визнає внесок корінного населення до захисту навколишнього середовища, та боротьби із зміною клімату Гулланара Аббасова, кримська татарка, активист із захисту прав людиниМіжнародний день визнає внесок корінного населення до захисту навколишнього середовища, та боротьби із зміною клімату

Гулланара Аббасова, кримська татарка, активист із захисту прав людиниВ усьому світі 9 серпня відзначають Міжнародний день корінного населення та мають можливість визнати внесок корінного населення до захисту навколишнього середовища.

Генеральний секретар ООН Бан Кі-Мун у своєму зверненні з нагоди цього Дня зазначив: «Останнім часом, значною мірою зросла обізнаність міжнародної спільноти щодо підтримки, яка є вкрай необхідна корінному населенню - через встановлення та затвердження міжнародних стандартів; постійної підтримки у захисті їхніх прав; врахування міжнародної програми у сфері розвитку, яка сформульована у Декларації тисячоліття, у політиці, програмах та проектах на рівні країни; та підтримки особливого відношення корінного населення до питань, які пов'язані з навколишнім середовищем та зміною клімату»

Говорячи про ці питання та згадуючи тему Другого міжнародного десятиріччя корінного населення(2005-2015), Генеральний секретар додав «Партнерство заради дій та гідності - давайте будемо керуватися цим гаслом корінного населення за повної та активної участі». Повний текст промови Генерального секретаря можна знайти тут.

Декларація прав корінного населення, яка була прийнята Радою з прав людини у червні 2006 та зараз знаходиться на розгляді у Генеральній Асамблеї, також віддає належне досвіду корінного населення, їх багатій культурі та традиціям, що загалом сприяють сталому розвитку, включаючи відповідний догляд за навколишнім середовищем.

«Декларація ООН з прав корінного населення пропонує мінімальні стандарти для виживання, гідності та добробуту корінного населення. Багато все ще живуть під гнітом тиранії та в умовах ізоляції але разом з тим саме вони знаходять рішення серйозним світовим проблемам, таким як зміна клімату та ерозія біокультурного різноманіття» - заявила Вікторія Таулі-Корпуз, голова Постійного форуму з питань корінних населень.

Визнаючи надзвичайну вразливість корінного населення від змін клімату та їх важливу роль у відповідь на ці виклики, Постійний форум ООН з питань корінного населення на сесії у 2008 році зосереджуватиме свою діяльність на питаннях «Зміни клімату, культурне різноманіття: керуюча роль корінного населення та нові виклики».

Вразливість перед зміною клімату

Багато співтовариств корінного населення вже потребують зміни свого життя через навколишнє середовище, що змінюється - від спільнот, які користуються північними оленями Саамі, а олені вже неспроможні знайти їжу під товстим льодом через надмірні снігопади, до населення Анд, де екстремальні погодні умови спричиняють серйозні проблеми з харчуванням.

Відповідно до останнього звіту Секретаріату з конвенції біологічного різноманіття, декілька корінних населянь у Алясці активно шукають можливості переселення цілих спільнот через ерозію землі та узбережжя, яка викликана таненням вічної мерзлоти та штормовими хвилями.

«Більше 80% спільнот Аляски, що складаються переважно з корінного населення, називаються такими, які вразливі від ерозії узбережжя як океану так й річок» - запевняє звіт.

Переселення - також актуальна тема у маленьких острівних державах таких як Вануату та Самоа, де проблемою є підняття рівня моря та повінь. Звіт також розповідає, що одна громада у Вануату змушена була покинути домівки та переселитися на кілометр далі углиб острову, оскільки їх минуле місце поселення затоплюється п'ять разів на рік.

Території, які знаходяться на висоті не тільки спостерігають танення льодовиків та верхівок гір, але й відповідно до звіту, деякі також спостерігають негативний вплив на сільське господарство у результаті зміни клімату та засухи. У Корділл'єрі на Філіппінах, двовікові плантації рису зазнають нападу від двоногих дощових хробаків, які значно поширилися через скорочення водопостачання, та спричиняють ще більше зневоднення плантацій.

Інформація про День корінного населення

Міжнародний день корінного населення світу відзначається щорічно 9 серпня, як визнання першої зустрічі Робочої групи ООН з питань корінного населення у Женеві у 1982. Цьогорічне святкування проводиться Секретаріатом постійного форуму з питань корінного населення, Департаментом економічних та соціальних відносин; та Комітетом НДО з десятиріччя присвяченого корінним населенням.

Більш детальну інформацію з приводу Дня та заходів з святкування у штаб-квартирі ООН можна знайти за адресою http://www.un.org/esa/socdev/unpfii

Для додаткової інформації, звертайтесь: Renata Sivacolundhu, Відділ громадської інформації, тел: 212.963.2932, ел.адреса: sivacolundhu@un.org Секретаріат постійного форуму, звертайтесь: Mirian Masaquiza, тел: 917.367.6006, ел.адреса: IndigenousPermanentForum@un.org

На фотографії пані Гулланара Аббасова, кримська татарка, активист із захисту прав людини.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ