22 жовтня 2007 у Берліні відбувся Європейський міністерський форум ВООЗ «Усі проти туберкульозу». Більш як 300 делегатів - міністрів охорони здоров"я, високих посадових осіб, представників громадянського суспільства та приватного сектора із 49 країн-членів ВООЗ взяли участь у заході, в тому числі Україна. Основна мета форуму полягала у тому, щоби привернути увагу світової спільноти до проблеми росту туберкульозу в європейському регіоні та надати питанню боротьби з туберкульозом пріоритетності у національних програмах охорони здоров"я.  22 жовтня 2007 у Берліні відбувся Європейський міністерський форум ВООЗ «Усі проти туберкульозу». Більш як 300 делегатів - міністрів охорони здоров"я, високих посадових осіб, представників громадянського суспільства та приватного сектора із 49 країн-членів ВООЗ взяли участь у заході, в тому числі Україна. Основна мета форуму полягала у тому, щоби привернути увагу світової спільноти до проблеми росту туберкульозу в європейському регіоні та надати питанню боротьби з туберкульозом пріоритетності у національних програмах охорони здоров"я.  22 жовтня 2007 року у Берліні відбувся Європейський міністерський форум ВООЗ «Усі проти туберкульозу». Більш як 300 делегатів - міністрів охорони здоров"я, високих посадових осіб, представників громадянського суспільства та приватного сектора із 49 країн-членів ВООЗ взяли участь у заході. Основна мета форуму полягала у тому, щоби привернути увагу світової спільноти до проблеми росту туберкульозу в європейському регіоні та надати питанню боротьби з туберкульозом пріоритетності у національних програмах охорони здоров"я. Від імені приймаючої сторони федеральний міністр охорони здоров"я Німеччини пані Улла Шмідт зазначила, що «успішна боротьба з туберкульозом неможлива без прогресу в медицині та підтримки зі сторони політики суспільної охорони здоров"я. Сьогодішній міністерський форум у Берліні є політичним сигналом до посиленої боротьби проти туберкульозу».

Спеціальний посланник Генерального секретаря ООН з питань боротьби з туберкульозом, колишній президент Португалії д-р Жорж Сампайо додав, що «міністри європейських країн демонструють сьогодні зобов"язання у боротьбі з туберкульозом самим фактом участі у форумі, що є важливим кроком до посилення міжнародного партнерства та координації у цій сфері».

Від України у форумі взяли участь Віце-прем"єр-міністр пан Дмитро Табачник та міністр охорони здоров"я пан Юрій Гайдаєв. Громадянське суспільство було представлене Фондом розвитку України.

Вітаючи учасників форуму, пан Табачник вказав на різний рівень прогресу у подолані туберкульозу в європейському регіоні і зазначив, що його рішення взяти участь у цьому міністерському форумі скероване саме впевненістю, що «в Україні ситуація із захворюваністю на туберкульоз вимагає підсиленого контролю та політичної відповідальності». Політичну відповідальність України також підтвердив і пан Гайдаєв, вказавши, що «держава визнає боротьбу з туберкульозом складовою частиною політики безпеки суспільства та національної безпеки».

Результатом обговорень ситуації з туберкульозом в окремих країнах регіону та викликах в усьому регіоні, поставлених хворобою, що вважалася подоланою 20 років тому, стало прийняття Берлінської декларації з туберкульозу.

Відмічаючи значення Декларації, Директор регіонального Бюро ВООЗ д-р Марк Дансон висловив надію, що «уряди виконають рішення, прийняті в Берліні. ВООЗ же бере на себе зобов"язання надати допомогу у тих галузях, у яких організація може зробити ефективний внесок і досягти реальних змін на краще».

На сьогодні, з усіх регіонів ВООЗ тільки у європейському та африканському регіонах ВООЗ захворюваність на туберкульоз знижається надто повільно, щоб досягти Цілей розвитку тисячоліття: зупинити до 2015 року розповсюдження туберкульозу та розпочати процес скорочення захворюваності.

У Декларації зазначений ряд підходів до прискорення діяльності у цьому напрямку, зокрема на місцевому та регіональному рівнях. Вони стосуються, перш за все, зобов"язань кожної країни закріпити необхідні для цього політичні волю, системи охорони здоров"я, соціального забезпечення, кадрові ресурси, системи епідеміологічного нагляду та моніторингу за туберкульозом, а також міжсекторальне співробітництво. На регіональному ж рівні необхідно розробити спільний підхід до подолання туберкульозу - захворювання, що не визнає кордонів.

Для забезпечення ефективного та швидкого виконання Декларації буде створено механізм за участю Європейського Союзу, інших організацій, громадянського суспільства, місцевих товариств і приватного сектора. Оцінка роботи цього механізму проводитиметься на регіональному рівні двічі на рік, починаючи з 2009 року.

У відповідь на запитання про очікування від форуму з боку Фонду розвитку України як одного з найактивніших учасників процесу подолання туберкульозу на національному рівні директор фонду пан Анатолій Заболотний зазначив: «На даному форумі для нас важливим було зрозуміти сприйняття України світовою спільнотою та місце, яке займає Україна у глобальній боротьбі з туберкульозом. На жаль, Україна залишається однією із проблемних країн у регіоні й вимагає більш інтенсивних зусиль у подоланні туберкульозу, який загрожує перерости у приховану пандемію.»

Інформаційна довідка про Декларацію

Декларація демонструє масштаби проблеми туберкульозу в європейському регіоні ВООЗ. Зокрема, на серйозність ситуації вказують такі факти.

  • У 2005 році у регіоні було зареєстровано 445 тис. нових випадків захворювання на туберкульоз та 66 тис. випадків смерті, зумовлених цією хворобою.
  • У 18 із 53 країн регіону спостерігаються високі показники захворювання на туберкульоз, тому вони є пріоритетними у боротьбі з туберкульозом. Серед цих країн Азербайджан, Бєларусь, Болгарія, Вірменія, Грузія, Естонія, Казахстан, Киргизстан, Латвія, Литва, Молдова, Російська Федерація, Румунія, Таджикистан, Туркменістан, Туреччина, Україна, Узбекистан. Слід зазначити, що туберкульоз не є проблемою, винятково специфічною для якоїсь однієї частини регіону. Навіть у країнах з відносно низьким рівнем захворювання на туберкульоз попередня тенденція зниження показників захворювання змінилась на зростання.
  • У багатьох країнах регіону захворювання на туберкульоз знаходиться на дуже високому рівні у таких групах ризику, як мігранти, особи без даху над головою, ув"язнені та інші соціально вразливі групи.
  • Незважаючи на те, що штами мікобактерій туберкульозу змінюються, за кілька останніх десятиліть не з"явилось нових діагностичних методів і засобів, ліків та вакцин для боротьби з ними.
  • У багатьох країнах регіону не вистачає компетентних і мотивованих кадрів для протидії туберкульозу.
  • У рамках європейського регіону туберкульоз є найбільш частою причиною смертності осіб з ВІЛ/СНІД; при цьому тільки у не багатьох країнах застосовується комплексний підхід до контролю асоційованого інфікування на туберкульоз та ВІЛ.

За подальшою інформацією звертайтесь до пані Мирослави Кореневич, Радника з інформування та соціальної мобілізації Бюро ВООЗ в Україні: Тел. 425 88 28 *78417, Факс 230 28 00 , e-mail: korenevychm@who.org.ua

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ