У суботу, 3 листопада, завершилася конференція ВООЗ з підведення підсумків дворічного впровадження стратегії «Зупинити ТБ» в п'яти пілотних областях України. Конференція відбулася з 1 по 3 листопада у Форосі, АРК, у рамках проекту допомоги місцевим установам у застосуванні найважливіших елементів стратегії DOTS Програми ВООЗ з контролю за туберкульозом. У суботу, 3 листопада, завершилася конференція ВООЗ з підведення підсумків дворічного впровадження стратегії «Зупинити ТБ» в п'яти пілотних областях України. Конференція відбулася з 1 по 3 листопада у Форосі, АРК, у рамках проекту допомоги місцевим установам у застосуванні найважливіших елементів стратегії DOTS Програми ВООЗ з контролю за туберкульозом. У суботу, 3 листопада, завершилася конференція ВООЗ з підведення підсумків дворічного впровадження стратегії «Зупинити ТБ» в п'яти пілотних областях України. Конференція відбулася з 1 по 3 листопада у Форосі, АРК, у рамках проекту допомоги місцевим установам у застосуванні найважливіших елементів стратегії DOTS Програми ВООЗ з контролю за туберкульозом.

Мета конференції полягала у проведенні оцінки результатів, досягнутих протягом другого року виконання проекту, зокрема з огляду на його розширення на нові райони пілотних областей майже на 50 % та отримання перших результатів когортного аналізу.

У конференції взяли участь посадовці Міністерства охорони здоров'я України та Автономної Республіки Крим (АРК) та облдержадміністрацій, головні фтизіатри та лікарі Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Харьківської та Херсонської областей і АРК, головні лікарі та медсестри республіканського, обласних та міських туберкульозних диспансерів і пенітенціарної системи, представники громадянського суспільства та представники ВООЗ із Європейскього регіонального бюро та Бюро в Україні.

При підведенні підсумків роботи проекту із вровадження Стратегії «Зупинити ТБ», учасники конференції обговорили результати співробітництва Бюро ВООЗ в Україні та пенітенціарних закладів у Харківській та Херсонській областях, а також перспективи та виклики, що вимагають уваги. Дискусії також велися щодо співпраці ВООЗ з відповідними проектами неурядових організацій, а також - щодо підвищення ефективності Програми з контролю за туберкульозом.

Крім того, на конференції був представлений проект з контролю за туберкульозом з множинною медикаментозною стійкістю (ММС-ТБ) у Донецькій області та винесена на обговорення готовність областей до виконання проекту з контролю за туберкульозом, асоційованим з ВІЛ/СНІД. Значна увага була приділена ролі лабораторій у Національній програмі з контролю за туберкульозом в Україні.

Після завершення дискусій у робочих групах, учасники обговорили спільні робочі плани на 2008 рік.

***

За подальшою інформацією щодо семінару до пані Мирослави Кореневич, Радника з інформування та соціальної мобілізації Бюро ВООЗ в Україні, за тел. 425 8828 * 78417

***

Довідкова інформація про ситуацію з контролем за туберкульозом в Україні та діяльність ВООЗ станом на листопад 2007 року

Епідеміологічна ситуація

Щорічно у світі захворюють на туберкульоз понад 8 мільйонів осіб і вмирають близько 2 мільйонів. У 1993 році Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила туреркульоз глобальною проблемою. В Україні епідемія туберкульозу, за критеріями ВООЗ, існує з 1995 року.

Україна, із населенням у 46,481 мільйонів (на 1 січня 2006 року), складає 11% від усіх зареєстрованих випадків туберкульозу в європейському регіоні.

Протягом останніх 15 років захворюваність на туберкульоз в Україні зросла більш ніж вдвічі, з 32 осіб на 100 тис. населення у 1990 році до 84,1 осіб на 100 тис. населення у 2005 році (порівняно з 31 особою на 100 тис. Населення у Європі). Рівень смертності також зріс - з 8,1 на 100 тис. населення у 1990 році до 25,6 на 100 тис. населення у 2005 році (попередні дані). У 2005 році зареєстровані випадки активного легеневого туберкульозу - основного джерела інфікування - складав 31,1 на 100 тис. населення. Більш ніж дві третини всіх випадків туберкульозу зареєстровані серед чоловіків віком від 25 до 64 років.[1]

Серед основних факторів, що зумовлюють поширення туберкульозу в країні, - несприятливі соціально-економічні умови та зростання ВІЛ/СНІД, а отже - випадків сумісної інфекції туберкульозу та ВІЛ, велика кількість осіб за гратами.

Крім того, в Україні гостро постала проблема туберкульозу з множинною медикаментозною стійкістю (ММС-ТБ). ММС-ТБ розвивається за відсутності адекватного лікування чи недотримання режиму лікування і не піддається лікуванню звичайними методами з використанням препаратів першого ряду.

Найбільш враженими захворюваністю на туберкульоз є центральні, південні та східні регіони України.

Як одну із складових стратегії «Стоп ТБ», з 1 січня 2006 року Україна офіційно розпочала впровадження DOTS.

Діяльність ВООЗ в Україні

ВООЗ надає Україні технічну допомогу для вирішення проблеми туберкульозу з 2001 року.

 • Підвищення ефективності національної стратегії боротьби з туберкульозом

Основним елементом технічної допомоги ВООЗ є підвищення ефективності національної стратегії боротьби з туберкульозом шляхом впровадження стратегії «Стоп-ТБ». Стратегія «Стоп-ТБ» базується на таких засадах:

  1. якісне розширення та посилення DOTS;
  2. боротьба з ВІЛ-асоційованим туберкульозом, ММР та іншими викликами;
  3. сприяння посиленню систем охорони здоров'я;
  4. залучення усіх постчальників медичних послуг;
  5. розширення можливостей осіб з туберкульозом і суспільства;
  6. підтримка та розвиток наукових досліджень.

Аби переконатися в ефективності стратегії для України, у 2001-2005 роках ВООЗ виконувала пілотний проект із впровадження DOTS у Донецькій області. Результати роботи проекту засвідчили зменшення основних епідеміологічних показників з туберкульозу в Донецькій області у 2006 році, порівняно з 2005 роком, та можливість адаптації стратегії в національному масштабі.

З кінця 2005 року ВООЗ розпочала програми технічної допомоги з впровадження DOTS на ще п'ять регіонів: АР Крим, Дніпропетровську, Запорізьку, Харківську та Херсонську області. Ці регіони були визначені згідно із рівнем захворюваності та тягарем туберкульозу.

Ця складова технічної допомоги реалізується шляхом проведення спеціалізованих тренінгів та навчань, навчальних турів, розробки та друку навчальних посібників, закупівлі та надання спеціального медичного обладнання та розповсюдження загально-освітніх і спеціалізованих інформаційних матеріалів, постійного моніторингу дотримання принципів стратегії, опрацювання звітів з проектів, оцінки їхньої резльтативності та надання відповідних рекомендацій.

 • Допомога на центральному рівні

ВООЗ співпрацює з національними партнерами над посиленням Національної програми боротьби з туберкульозом шляхом проведення оцінки національних програм, укріплення національного потенціалу та проведеннім спеціалізованих тренінгів та конференцій. Крім того, ВООЗ надає допомогу у приведенні медичних та управлінських протоколів з виявлення, лікування та профілактики туберкульозу у відповідність з міжнародними нормами.

Так, у відповідь на звернення Уряду України, ВООЗ взяла участь у розробці Загальнодержавної програми протидії захворюванню на туберкульоз у 2007-2011 роках, прийняття якої стало значним кроком у застосуванні ефективних заходів з протидії туберкульозу в Україні.

 • Проект з медикаментозного мультирезистентного туберкульозу (ММР-ТБ)

Починаючи з 2006 року, за фінансової підтримки Фонду «Розвиток України» ВООЗ надає технічну допомогу Донецькій області у протидії ММС-ТБ. Результатами співпраці ВООЗ та Донецького державного медичного університету ім. М. Горького й Обласної клінічної туберкульозної лікарні у рамках цього проекту стала розробка та прийняття протоколу ведення випадків ММС-ТБ.

За сприяння ВООЗ Донецька обласна клінічна туберкульозна лікарня підготовила та подала заявку в Комітет зеленого світла[2] на купівлю резервних препаратів другого ряду високої якості для лікування ММС-ТБ на сумму в близько 1 млн. гривень. Ціна таких препаратів на вільному ринку складає приблизно 10 мільйонів гривень.

Крім того, ВООЗ надає допомогу області шляхом проведення спеціалізованих тренінгів та навчальних турів, а також друку та розповсюдження медичних протоколів і реєстраційних форм.

 • Сприянння у поданні заявки до Глобального фонду

1 березня 2007 року Глобальний фонд із боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією оголосив про початок 7-го раунду подачі заявок на отримання грантів для боротьби із захворюваннями.

У співпраці з ВООЗ, Уряд України розробив і подав заявку на отримання додаткового фінансування для посилення заходів з протидії туберкульозу, ММС-ТБ та ВІЛ, що асоційований туберкульозом. Загальна сума гранту складає 96 млн доларів США. Основна мета заявки - зменьшити тягар туберкульозу в Україні і зокрема - рівень захворюваності та смертності у групах ризику.

Рішення про надання Україні гранту очікується у листопаді цього року.

ВООЗ також надала сприяння у поданні заявки від України до Глобального фонду ліків для забезпечення ліками трьох областей - Дніпропетровську, Донецьку та Севастопольську - та усієї пенітенціарної системи країни.[1] Сметаніна О. Р. «Підсумки діяльності протитуберкульозної та пульмонологічної служб України у 2005 році.(Презентація доповіді на засіданні Вченої ради ІФП АМНУ 26 вересня 2006 року)»

[2] Комітет зеленого світла засновано Робочою групою Партнерства «Стоп ТБ» з метою співробітництва з фармацевтами для отримання знижених цін на препарати високої якості для пілотних проектів з ММР-ТБ. Проекти мають відповідати вимогам Комітету зеленого світла та бути схвалені ним, аби мати змогу скористатися домовленостями Робочої групи про знижені ціни на препарати другого ряду.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ