2007.jpgБразиліа - Київ, 27 листопада, 2007. Від того як сучасний світ впорається зі зміною клімату великою мірою залежатимуть перспективи подальшого розвитку значної частини людства. Нездатність знайти рішення для цієї проблеми стане приреченням для 40% найбіднішого населення нашої планети - що становить приблизно 2,6 млрд людей. Про це говориться у новому Звіті з людського розвитку «Боротьба зі зміною клімату: людська солідарність в розділеному світі», який сьогодні офіційно презентували Віталій НАХЛУПІН, Голова Національного агентства екологічних інвестицій України та Френсіс М. О'ДОННЕЛЛ, Координатор системи ООН в Україні. 2007.jpgБразиліа - Київ, 27 листопада, 2007. Від того як сучасний світ впорається зі зміною клімату великою мірою залежатимуть перспективи подальшого розвитку значної частини людства. Нездатність знайти рішення для цієї проблеми стане приреченням для 40% найбіднішого населення нашої планети - що становить приблизно 2,6 млрд людей. Про це говориться у новому Звіті з людського розвитку «Боротьба зі зміною клімату: людська солідарність в розділеному світі», який сьогодні офіційно презентували Віталій НАХЛУПІН, Голова Національного агентства екологічних інвестицій України та Френсіс М. О'ДОННЕЛЛ, Координатор системи ООН в Україні.  Бразиліа - Київ, 27 листопада, 2007. Від того як сучасний світ впорається зі зміною клімату великою мірою залежатимуть перспективи подальшого розвитку значної частини людства. Нездатність знайти рішення для цієї проблеми стане приреченням для 40% найбіднішого населення нашої планети - що становить приблизно 2,6 млрд людей. Про це говориться у новому Звіті з людського розвитку «Боротьба зі зміною клімату: людська солідарність в розділеному світі», який сьогодні офіційно презентували Віталій НАХЛУПІН, Голова Національного агентства екологічних інвестицій України та Френсіс М. О'ДОННЕЛЛ, Координатор системи ООН в Україні.

Звіт з людського розвитку «Боротьба зі зміною клімату: людська солідарність в розділеному світі» офіційно виходить в світ 27 листопада в Бразилії в ключовий момент, в той час як міжнародні уряди готуються до ведення переговорів на Балі в Індонезії (зустрічі на найвищому рівні заплановані на 3-14 грудня) з метою обговорення майбутнього Кіотського протоколу та розробки нової багатосторонньої угоди на період після 2012 року.

Наріжним каменем Звіту є теза про те, що битву проти зміни клімату можна і потрібно виграти. «Світ має достатньо фінансових ресурсів та технологічних можливостей для того, щоб ініціювати серйозні зменшення викидів вже найближчим часом. У Звіті підкреслюється, що встановлення цін на викиди має бути ключовим елементом політики. Якщо нам таки не вдасться попередити подальшу глобальну зміну клімату, то це стане наслідком лише нашої недієздатності проявити політичну волю до співпраці» - говорить Френсіс О'Доннелл.

«Наразі ми живемо у світі, розділеному по багатьох параметрах. Люди розділені з огляду на кількість накопиченого ними багатства та можливостей людського розвитку. Досить часто релігійні, культурні та етнічні фактори розглядаються як джерело розділення і відмінностей між людьми. Разом з тим, кліматичні зміни є найважливішим нагадуванням про те, що існує один фактор, який об'єднує нас всіх! Цим фактором є наша планета Земля. Всі народи і всі люди дихають однією атмосферою, а вона в нас одна-єдина» - додає він.

Україна, згідно з результатами дослідження авторів Звіту, займає 18 місце після Франції, Бразилії та Іспанії, серед 30 країн світу за найбільшою кількістю шкідливих викидів в атмосферу. Голова Національного агентства Віталій Нахлупін зазначив, що «Україна займає активну позицію щодо здійснення заходів по запобіганню змін клімату і проводить активну роботу, щодо практичної реалізації гнучких механізмів Кіотського протоколу і на сьогоднішній день держава виконала всі вимоги для отримання права застосовувати механізми Кіотського протоколу які визначені рішеннями Сьомої Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату».

Особливий наголос Віталій Нахлупін зробив на необхідності стратегічного мислення і підходів у вирішенні екологічних проблем: «прийшов час створення цілісної системи глобальної екологічної безпеки. А саме - розробки глобального правового документа - Екологічної конституції Землі, в якій були б узагальнені і систематизовані всі раніше прийняті угоди у сфері захисту навколишнього середовища і стійкого розвитку, а також визначені інститути по дотриманню її норм».

У Звіті говориться про те, що у людства залишається менше десяти років для того, щоб змінити курс та розпочати життя за умов жорсткого глобального контролю над викидами в атмосферу парникових газів. Якщо це вікно можливостей закриється, якщо дозволити середнім температурам піднятися ще на два чи три градуси Цельсія в порівнянні з сучасним рівнем, тоді кількість голодуючих в регіоні Африки на південь від Сахари збільшиться на 600 мільйонів осіб, більше 300 мільйонів осіб серед найбіднішого населення Землі стануть бездомними в наслідок повеней, і ще 400 мільйонів людей постраждають від таких захворювань як малярія, менінгіт і лихоманка денге. Іншими словами, бездіяльність стосовно зміни клімату матиме найжахливіші наслідки для розвитку людства в найбідніших кутках світу та підірве зусилля з боротьби з бідністю.

«Ми друкуємо заклик до дій, а не крик відчаю», - пояснює керівник авторського колективу Кевін Уоткінс, додаючи: «Якщо ми працюватимемо разом над вирішенням проблеми, то зможемо перемогти в боротьбі зі зміною клімату. Дозволити закритися вікну можливостей означає розписатися у своїй власній моральній та політичній нездатності, яка немає аналогів у світовій історії». Таким чином, заплановані переговори на Балі створюють унікальну можливість помістити інтереси бідних в центрі міжнародних переговорів щодо зміни клімату.

У своїй другій частині Звіт містить показники індексу людського розвитку, статистичні дані, аналіз, які викликають увагу світової громадськості до проблем, які зосереджуються на людині в центрі стратегій та політик - економічних, соціальних, політичних, культурних. В розрахунках індексу використовуються 3 основні показники: ВВП на душу населення, очікувана тривалість життя при народженні, рівень освіченості населення. Таким чином, це дозволяє скласти більш об'ємну картину розвитку окремих країн. Взагалі, в Звіті розглядаються 177 країн.

За показниками індексу людського розвитку, в 2007 році Україна посіла 76 місце (в 2006 році посідала 77 місце) та увійшла до групи країн із «середнім показником» індексу людського розвитку. Для порівняння, 67 місце - Росія (було 65 місце в 2006 році), 64 - Білорусь, 73 - Казахстан, 74 - Венесуела, 75 - Колумбія, 78 - Таїланд, 81 - Китай, 83 - Вірменія, 84 - Туреччина, 96 - Грузія). До першої п'ятірки країн увійшли Ісландія, Норвегія, Австралія, Канада, та Ірландія.

Автори звіту «Боротьба зі зміною клімату: людська солідарність в розділеному світі» роблять висновок, що зміна клімату ставить людство перед рішучим вибором. «Ми можемо уникнути відступу у розвитку людини в 21 столітті та катастрофічних ризиків для майбутніх поколінь, але лише, якщо із щирим усвідомленням оберемо шлях невідкладних дій. Наразі, нам бракує такого усвідомлення невідкладності. Найбільшим викликом нашій уяві про економічний прогрес є необхідність приведення нашої економічної діяльності та споживання у відповідність до екологічних реалій» - говориться у Звіті.

За детальнішою інформацією або для отримання копії Звіту (англійською або російською мовами), будь-ласка, звертайтеся до Сергія Гриценка, координатора зв'язків із громадськістю та роботи з медіа Програми розвитку ООН в Україні, за тел.: +38.044.253.9363, sergiy.grytsenko@undp.org.

* * *

Інформація для редакторів:

Звіти з людського розвитку Програми розвитку ООН (ПР ООН) друкуються щорічно, починаючи з 1990 року. Звіт є незалежним виданням, містить альтернативний погляд на критичні питання розвитку людини у сучасному світі. Кожний Звіт містить показники індексу людського розвитку, статистичні дані, аналіз, які викликають увагу світової громадськості до проблем, які зосереджуються на людині в центрі стратегій та політик - економічних, соціальних, політичних, культурних. В розрахунках індексу використовуються 3 основні показники: ВВП на душу населення, очікувана тривалість життя при народженні, рівень освіченості населення.

Звіт перекладають дванадцятьма різними мовами (включно з російською мовою), та щорічно презентують у понад 100 країнах світу. Повний текст звіту та додаткова інформація: http://hdr.undp.org/en/.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ