language-map.jpg19 лютого 2009 року. Париж – Київ – Сьогодні в Парижі ЮНЕСКО представляє електронну версію свого нового видання Атласу мов світу, що знаходяться під загрозою зникнення. Цей числовий інтерактивний посібник містить останні дані про близько дві з половиною тисячі таких мов. Користувачі завжди зможуть його обновити, внести додаткові дані або виправлення. language-map.jpg19 лютого 2009 року. Париж – Київ – Сьогодні в Парижі ЮНЕСКО представляє електронну версію свого нового видання Атласу мов світу, що знаходяться під загрозою зникнення. Цей числовий інтерактивний посібник містить останні дані про близько дві з половиною тисячі таких мов. Користувачі завжди зможуть його обновити, внести додаткові дані або виправлення.

language-map.jpg19 лютого 2009 року. Париж – Київ – Сьогодні в Парижі ЮНЕСКО представляє електронну версію свого нового видання Атласу мов світу, що знаходяться під загрозою зникнення. Цей числовий інтерактивний посібник містить останні дані про близько дві з половиною тисячі таких мов. Користувачі завжди зможуть його обновити, внести додаткові дані або виправлення.

Атлас, презентація якого відбулася напередодні Міжнародного дня рідної мови (21 лютого), дозволяє проводити пошук мов із використанням декількох критеріїв. В залежності від рівня загрози їх життєздатності всі 2500 мов розподілені на п’ять категорій, у відповідності з якими мови можуть знаходитися в стані: нестабільності, загрози, серйозної загрози, критичної ситуації та повного зникнення (з 1950 року).

Деякі із представлених даних викликають тривогу: за період життя останніх трьох поколінь людей із 6000 існуючих в світі мов вже зникли більше 200, 528 знаходяться в критичному положенні, 502 мовам загрожує серйозна небезпека, 651 мова знаходиться під загрозою і 607 - в стані нестабільності.

Наприклад, в Атласі вказується. Що існують 199 мов, кожною з яких говорять менше 10 чоловік, а кожною з інших 178 мов – від 10 до 50 чоловік. Серед мов, які нещодавно зникли, знаходиться менська мова (жителів острову Мен), котра зникла зі смертю Неда Маддрела в 1974 році, аса в Танзанії – зникла в 1976 році, убихський (Туреччина) – зникла в 1992 році зі смертю Тевфіка Есенча, еякська мова (Аляска, США) – зникла в 2008 році зі смертю Мері Сміт Джонс.

Як відзначив Генеральний директор ЮНЕСКО Коітіро Маццура, «зникнення мова викликає за собою зникнення багато чисельних форм нематеріальної культурної спадщини і, особливо, дорогоцінної спадщини традицій і усних форм вираження громад – поезії та легенди, навіть приказки та жарти. Втрата мов наносить шкоду зв’язку між людством та біологічним різноманіттям, оскільки мови являються носіями найбагатших знань про природу та всесвіт.

Робота, зроблена лінгвістами, що приймали участь у створенні Атласу (більше 30 спеціалістів), свідчить про те, що зникнення мов спостерігається у всіх регіонах світу і в найрізноманітніших умовах економічного розвитку. Дуже можливо, що в країнах Африки на південь від Сахари, де розповсюджено близько 2000 мов (близько третини всіх мов світу), як мінімум, 10% з них можуть зникнути в наступні 100 років. Дані Атласу показують, що такі країни, як Індія, США, Бразилія, Індонезія та Мексика, де особливо велика кількість розмовних мов, знаходяться в числі тих, де є найбільша кількість мов, що знаходяться під загрозою зникнення. В Атласі відзначається, що в Австралії 108 мов знаходяться в тій чи іншій стадії загрози. В континентальній частині Франції 26 мов знаходяться під загрозою: 13 – в серйозній небезпеці, 8 – під загрозою і 5 – в стані нестабільності.

Проте ситуація – в тому виді, в якому вона представлена в Атласі, - в реальності не завжди настільки драматична. Так, в Папуа – Новій Гвінеї, де нараховується найвищий рівень концентрації лінгвістичного різноманіття (там говорять на більше, ніж 800 мовах) кількість мов, що знаходяться під загрозою зникнення порівняно невелика (88). При цьому, деякі мови, що зникли, згідно класифікації Аталсу, знаходяться в стані активного відродження. Серед них – корнська мова (корн уельська) або сиши (Нова Каледонія). Дуже можливо, що вони знову стануть розмовними мовами.

Крім того, результатом проведення політики на підтримку мов став ріст кількості людей, що говорять мовами корінних народів. Це стосується аймара та кучуа в Перу, маорі в Новій Зеландії, гуарані в Парагваї та багато мов Канади, США і Мексики.

Атлас також показує, що через обставини економічного характеру, як наслідок відмінностей в мовній політиці або соціологічних явищ, одна і та сама мова найчастіше має різний ступінь життєздатності в залежності від країни його розповсюдження.

Крістофер Мозлі, австралійський лінгвіст, керуючий підготовкою публікації Атласу, вважає, що «було б наївністю вважати, що великі мови – англійська, французька та іспанська – будучи в свій час колоніальними мовами, несуть відповідальність за припинення існування інших мов. Скоріше, мова може йти про дуже тонку рівновагу сил. Атлас дозволяє кожному краще зрозуміти цю рівновагу».

Підготовка цього Атласу, що стала можливою дякуючи фінансовій підтримці Норвегії, проводилася в рамках програми ЮНЕСКО по збереженню мов. Виконуючи свою місію центра обміну інформацією, ЮНЕСКО ставить перед собою мету полегшити доступ до існуючої інформації та карт, слугувати місцем проведення дискусій, відкритих для участі спеціалістів, експертних об’єднань та державних органів.

****

Доступ до інтерактивного Атласу:
http://www.unesco.org/culture/fr/endangeredlanguages

Карта мов світу, що знаходяться під загрозою зникнення:
http://www.unesco.org/culture/ich/UNESCO-EndangeredLanguages-WorldMap-20090218.pdf

Контакти для ЗМІ:
Люсіа Иглесіас Кюнтц
тел. clip_image001.gif+ 33 (0)1 45 68 17 02/ел. пошта : l.iglesias(at)unesco.org

Контакти для журналістів радіо та телебачення:
Емманюель Рюдовскі
тел.clip_image001.gifclip_image001.gifclip_image001.gif+ 33 (0)1 45 68 00 70 / ел. пошта : e.rudowski(at)unesco.org

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ