UNAIDS_General_Assambley3 червня 2011 року, Київ -  Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) в Україні, Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ, та Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні провели спільну прес-конференцію, присвячену участі України у Засіданні Високого Рівня Генеральної Асамблеї ООН зі СНІДу (далі - ЗВР), що проходитиме з 8 по 10 червня цього року у Нью-Йорку.UNAIDS_General_Assambley3 червня 2011 року, Київ -  Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) в Україні, Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ, та Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні провели спільну прес-конференцію, присвячену участі України у Засіданні Високого Рівня Генеральної Асамблеї ООН зі СНІДу (далі - ЗВР), що проходитиме з 8 по 10 червня цього року у Нью-Йорку.

UNAIDS_General_Assambley3 червня 2011 року, Київ -  Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) в Україні, Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ, та Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні провели спільну прес-конференцію, присвячену участі України у Засіданні Високого Рівня Генеральної Асамблеї ООН зі СНІДу (далі - ЗВР), що проходитиме з 8 по 10 червня цього року у Нью-Йорку.

ЗВР об’єднає 32 Глав Держав та Урядів, а також представників громадського суспільства та міжнародних організацій з усього світу для того, щоб розглянути досягнутий прогрес та  окреслити майбутні напрямки глобальної відповіді на СНІД, які будуть відображені у новій Декларації, що буде прийнята Державами та визначить майбутнє боротьби зі СНІДом.

ЗВР надає безпрецедентну можливість заохотити Держави-члени узгодити нові зобов’язання, що зможуть подолати бар`єри, які залишилися на шляху ефективного надання послуг у сфері ВІЛ та розбудувати всебічну, сталу і самостійну відповідь на епідемію ВІЛ.

 “Міжнародна спільнота очікує на спільну відповідальність світових лідерів, та готова підтримати сталу і самостійну відповідь на СНІД, включаючи і країн із середнім рівнем доходів, до яких належить і Україна”, говорить д-р. Ані Шакарішвілі, Координатор ЮНЕЙДС в Україні. Нова Декларація буде чіткою та орієнтованою на результат “дорожньою картою” до нашої спільної мети – Нуль нових випадків інфікування ВІЛ, Нуль смертей, пов’язаних з СНІДом та Нуль дискримінації. Однак, удосконалення національних стратегій та їх імплементація для забезпечення Загального Доступу, а також оновлення національних заходів з протидії СНІДу для того, щоб включити нові виклики та запровадити інноваційні рішення – відповідальність Держав - членів”.

Україна буде представлена на ЗВР спільною платформою, яка включає різні сектори суспільства, залучені до національної відповіді на СНІД: державні органи, громадське суспільство, представники молоді та громад. Готуючись до ЗВР, члени офіційної делегації України підкреслюють важливість розгляду питань, пов’язаних з ВІЛ не ізольовано, а як один з пріоритетів розвитку для України.

Пан Олександр Федько, Голова Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань, очолить українську делегацію. За його словами, Україна має необхідну політичну волю та чітку стратегію протидії СНІДу: «Пріоритетними заходами у напрямку подолання епідемії ВІЛ в Україні держава визнає активізацію профілактики поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу; забезпечення лікуванням хворих та інфікованих, які його потребують; дотримання прав людей, які живуть з ВІЛ, та формування толерантного ставлення до них у суспільстві. У даному напрямку нами вжито конкретних кроків шляхом прийняття Закону України про запобігання СНІДу, який вступив в силу з січня 2011 року. Для спрямування та координації зусиль усіх партнерів створено новий центральний орган виконавчої влади – Державну службу України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально-небезпечних захворювань. Щороку збільшується державне фінансування необхідних заходів. Наша країна пишається тим, що неурядові організації і, що найважливіше, люди, які живуть з ВІЛ, є основними  партнерами Уряду у забезпеченні національної відповіді на ВІЛ/СНІД в Україні. Багато в чому ми завдячуємо донорам та їх відданості, насамперед, Глобальному фонду боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією».

Україна продовжує входити до числа країн із найбільш серйозною епідемією, маючи рівень захворюваності на ВІЛ серед загального населення за оціночними даними у 1,1%, а також близько 32,000 нових ВІЛ-інфікувань і 21,000 випадків смерті, пов’язаних з ВІЛ, у 2010 році (за даними Національної оцінки ситуації з ВІЛ/СНІД в Україні, підготовленими у 2009р. Українським Центром профілактики та боротьби зі СНІДом МОЗ України, Бюро ВОЗ в Україні, Міжнародним Альянсом з ВІЛ/СНІД в Україні, ЮНЕЙДС в Україні). Щодня, за оціночними даними, 87 людей інфікується ВІЛ та близько 50 помирає від захворювань, викликаних ВІЛ. Випадки стигматизації та дискримінації, пов’язані з ВІЛ, досі існують в українському суспільстві: зокрема, у нещодавно оприлюдненому Звіті за результатами дослідження показника рівня стигми ЛЖВ (2010р.), половина опитаних ЛЖВ (51%) стикалися із проявами стигматизації та дискримінації з боку оточуючих через свій позитивний ВІЛ-статус.

Постійне зростання епідемії ВІЛ та низький рівень доступу до послуг, які рятують життя, таких як лікування та профілактика, ВІЛ-інфекції в Україні, викликає глибоке занепокоєння серед делегатів, які представляють громадське суспільство та громади людей, які живуть з ВІЛ. Пан Володимир Жовтяк, Голова Координаційної ради ВБО «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛСНІД» зазначає, що Україна входить до переліку 5 країн світу, в яких не зупинена епідемія ВІЛ/СНІДу. “В України зараз останній шанс зупинити епідемію. Все, що потрібно зробити державі – це ефективно співпрацювати з громадськими організаціями, а не заважати їхній діяльності та в повній мірі профінансувати Національну програму протидії ВІЛ/СНІДу, щоб кожний хворий міг отримати ліки”, зазначає пан Жовтяк.

Згідно з паном Андрієм Клепіковим, Директором Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні, багато ВІЛ-сервісних організацій зазнають тиску з боку правоохоронних та інших органів влади: “Протягом останніх місяців, діяльність багатьох місцевих ВІЛ-сервісних громадських організацій у різних куточках України, які допомагають найбільш уразливим групам нашого населення, було паралізовано. Це суперечить позиції Президента України та нещодавно прийнятому у новій редакції Закону України про запобігання СНІДу, що надає державні гарантії для важливих послуг із профілактики ВІЛ, наприклад, таким як обмін шприців та замісна терапія для людей, які вживають наркотики”.

Делегація України прагне внести свій внесок та досвід у роботу ЗВР та глобальну Декларацію зі СНІДу, а також її імплементацію в країні. Для того, щоб висвітлити важливість глобальних зобов’язань та їх виконання для України, члени делегації запропонували провести спеціальну зустріч із Урядом України та іншими партнерами після повернення із ЗВР та обговорити основні наслідки ЗВР та їх втілення в Україні.