20 лютого 2013 – Вищі посадові особи Організації Об`єднаних Націй та Андської групи держав у складі Болівії, Колумбії, Еквадору та Перу оголосили 2013 рік «Міжнародним роком квіноа» задля підвищення обізнаності про харчової, економічної, екологічної та культурної цінності їжі, яку традиційно вирощували протягом тисяч років.

«Я сподіваюся, що цей Міжнародний рік стане каталізатором для вивчення значення квіноа з точки зору продовольчої безпеки, скорочення масштабів бідності, особливо серед дрібних фермерів у світі, екологічно стійкого сільського господарства», - заявив Генеральний Секретар ООН Бан Гі Мун.

Назвавши квіноа « «культурним якором» Андів, Бан Гі Мун зазначив, що квіноа (лобода) містить всі незамінні амінокислоти, мікроелементи і вітаміни, але немає клейковини.

Рослина швидко адаптується до нових умов, витримує діапазон температур від -8 до +38 градусів Цельсія, росте на рівні моря або 4000 метрів вище рівня, і не залежить від низької вологості.

Така універсальність робить квіноа найбільш прийнятним варіантом харчування у районах з посушливими умовами землеробства та високим рівнем людей, які постійно недоїдають. За оцінками Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО), 1 млрд. людей, що страждали від недоїдання в 2010 році, майже всі живуть в країнах, що розвиваються.

Скорочення голоду наполовину у усьому світі є однією з Цілей розвитку тисячоліття (ЦРТ), глобально узгодженими цілями по боротьбі з бідністю до 2015 року.

«Багато країн в Південній Америці роблять значний прогрес у напрямку досягнення Цілей розвитку тисячоліття», - заявив Бан Гі Мун, в тому числі за рахунок збільшення виробництва продовольства, скорочення масштабів бідності та розширення доступу до таких продуктів харчування як квіноа.

За даними Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО), Болівія і Перу виробляють 70.000 тонн квіноа, більше половини річного виробництва. Сьогодні квіноа вирощують у Кенії, Індії, Північній Америці та Європі, але більша частина ще продовжує вирощуватися з використанням традиційних методів в Андському регіоні.

У 2011 році Генеральна Асамблея прийняла резолюцію щодо квіноа. Генеральна Асамблея відзначила Андські корінні народи, які «зуміли зберегти квіноа у своєму природному стані в якості їжі для нинішніх і майбутніх поколінь через родові практики жити в гармонії з природою».

Президент Болівії Ево Моралес Айма, у минулому теж фермер, розповів, що нарешті сьогодні світ «зрозумів реальну цінність квіноа», яка різко контрастує колоніальній неповазі до їжі та традиційному способу життя корінних народів.

Він також зазначив, що з моменту здобуття популярності вартість квіноа суттєво збільшилася на світовому ринку, і це стає все більш привабливою культурою для великих компаній, які прагнуть змінити традиційні методи, за допомогою яких вона культивується та збирається.

Пан Моралес був призначений спеціальним послом Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН (ФАО) у Міжнародний рік квіноа, разом з першою леді Перу, Ередою Хумлною, яка виступає за поліпшення харчування матерів і дітей.

«Ось чому уряд Болівії поставляє квіноа в якості додаткової частини програми харчування вагітним жінкам та жінкам, що годують. Перу, у свою чергу, включала квіноа в шкільні сніданки», - зазначив пан Бан, даючи оцінку зусиллям пан Моралеса та панні Хумала.

Бан Гі Мун додав, що вирощування квінеа має підвищити прибутки дрібних фермерів, що є головною метою програми з боротьби з голодом, що спрямована на забезпечення адекватного харчування для кожної людини. Її п`ять цілей мають засвідчити, що все в світі мають доступ до поживної їжі протягом всього року; покінчити з затримкою розвитку дітей; створити стабільну систему харчування; подвоїти продуктивність праці та доходів дрібних фермерів, особливо жінок; та запобігти всуванню та втраті їжі.

Крім того, виступаючи на відкритті, Генеральний директор ФАО Хосе Граціано да Сілва заявив, що боротьба з голодом вимагає керівництва та сильної підтримки з боку міжнародного співтовариства.

У ході зустрічі з президентом Моралесом Бан Гі Мун привітав ініціативу Болівії в просуванні вирощування квінеа в 2013 році. Вони обговорили поживні якості та пристосовуваність сільськогосподарських культур, а також труднощі, з якими зіштовхується Болівія.

Бан Гі Мун також відзначив повторне приєднання Болівії до Єдиної конвенції про наркотичні засоби. Двоє чоловіків також обговорювали важливість досягнення обов`язкової угоди щодо змін клімату до 2015 року.

Більше інформації на: http://www.un.org/apps/news/story.asp?NewsID=44184&Cr=quinoa&Cr1=#.USYVSvIdHnM