ЖЕНЕВА (1 червня 2015 року) – Нова доповідь, представлена сьогодні Управлінням ООН з прав людини, містить детальний опис серйозних порушень і зловживань правами людини, що продовжуються на сході України, включаючи артилерійські обстріли, страти, довільні та незаконні затримання, катування, жорстоке поводження, торгівлю людьми, відсутність справедливості і відповідальності, а також брак можливостей для реалізації економічних і соціальних прав, що має серйозний вплив на п’ять мільйонів людей, які проживають на територіях охоплених конфліктом.

 

ЖЕНЕВА (1 червня 2015 року) – Нова доповідь, представлена сьогодні Управлінням ООН з прав людини, містить детальний опис серйозних порушень і зловживань правами людини, що продовжуються на сході України, включаючи артилерійські обстріли, страти, довільні та незаконні затримання, катування, жорстоке поводження, торгівлю людьми, відсутність справедливості і відповідальності, а також брак можливостей для реалізації економічних і соціальних прав, що має серйозний вплив на п’ять мільйонів людей, які проживають на територіях охоплених конфліктом.

Десята доповідь Моніторингової місії ООН з прав людини, яка охоплює період з 16 лютого по 15 травня 2015 року, констатує помітне зменшення невибіркових обстрілів після прийняття Комплексу заходів щодо виконання Мінських угод 12 лютого 2015 року. Однак, обстріли не припинилися, як не припинилися і бойові зіткнення між збройними силами України та збройними групами, що призводить до того, що мирні жителі продовжують жити у страху. Жертви серед мирного населення, спричинені мінами та нерозірваними боєприпасами залишаються значними.

«В той час, як деякі райони в зоні конфлікту, наприклад, в Луганську, залишалися спокійними, інші стали місцем ескалації бойових дій, починаючи з 11 квітня. Околиці донецького аеропорту та спірного села Широкине (Донецька область) лишаються основними гарячими точками з активним застосуванням важкого озброєння. Продовжують поступати повідомлення про поставки новітнього сучасного озброєння та бойовиків з Російської Федерації» ‑ зазначено в доповіді.

У період з середини квітня по 25 травня 2015 року були задокументовані вбивства принаймні 6 417* осіб, включаючи принаймні 626 жінок та дівчат, та поранення 15 962* осіб в зоні конфлікту на сході України. Це консервативна оцінка, а реальна кількість може бути істотно вищою.

«Продовжують надходити повідомлення про серйозні порушення прав людини, залякування та утиски місцевого населення, які вчиняють збройні групи. Моніторингова місія отримала нові заяви про вбивства, катування та жорстоке поводження, як і випадки незаконного позбавлення волі, примусової праці, мародерства, вимагання викупу та грошей на території підконтрольній збройним групам» ‑ зазначено в доповіді.

«Навіть при зниженні рівня бойових дій, вбивства та поранення мирних жителів продовжуються», застеріг Верховний комісар Зейд. «Ми задокументували тривожні повідомлення про позасудові страти збройними групами та досліджуємо схожі заяви щодо збройних сил України. Ми маємо також жахливі звіти про катування та жорстоке поводження із затриманими як зі сторони збройних груп, так і правоохоронних органів України».

Вплив конфлікту на економічні та соціальні права мирних жителів продовжує бути колосальним, зазначено в доповіді, «припинення доступу до базових послуг є небезпечним для життя та може мати пожиттєвий вплив на велику частку населення, перешкоджаючи пост-конфліктному відновленню суспільства.» Важка економічна ситуація також призвела до тривожного підвищеного ризику торгівлі людьми.

Жителі підконтрольних збройним групам територій продовжують залишатися все більш ізольованими від решти території України та страждають від браку захисту за відсутності правопорядку. Положення найбільш вразливих, зокрема, літніх людей, осіб з інвалідністю, сімей з дітьми та інституціоналізованих осіб, є особливо важкою; багато з них не мають джерел доходів або позбавлені доступу до базових соціальних послуг. Система дозволів введена владою України продовжує суттєво обмежувати свободу пересування через лінію зіткнення, ставлячи під загрозу життя людей. Особи, які хочуть отримати перепустку, можуть стикнутися із проявами корупції та тривалими затримками.

У доповіді також підкреслюється відсутність правосуддя та відповідальності за злочини, що були скоєні під час протестів на Майдані більше, ніж рік тому, під час яких, принаймні 117 людей загинули і понад 2 295 отримали поранення. Точно так само ніхто ще не був притягнутий до відповідальності у зв`язку з насильством 2 травня 2014 року в Одесі.

Ситуація в Автономній Республіці Крим** залишається тривожною, і такою, що характеризується порушеннями прав людини, скоєними де-факто владою, яка застосовує законодавство Російської Федерації. У доповіді наголошується, що арешти, жорстоке поводження, катування і залякування продовжують здійснюватися проти політичних опонентів, в першу чергу щодо кримськотатарської громади, з відома або участі «правоохоронців» або афілійованих груп. Процесуальні гарантії для затриманих майже повністю відсутні. Здійснення права на свободу вираження думок, зібрань і віросповідання обмежується в основному групами або окремими особами, лояльними до де-факто влади. Адміністративні заходи, у тому числі вимоги щодо реєстрації, використовуються як механізми та інструменти контролю за запобігання поширенню інакомислення.

«Мільйони простих жінок, чоловіків і дітей в Україні зазнають величезних труднощів, насильства і живуть в страху вже більше року», ‑ сказав Верховний комісар. «Занадто багато з них втратили будинки та засоби до існування, а їхнє життя ламається без жодних ознак правосуддя, відповідальності, компенсації або відшкодування.»

«Я закликаю всі сторони, що беруть участь у бойових діях, шукати порозуміння, через стійкий діалог, з метою повної імплементації Комплексу заходів для припинення бойових дій, та для вжиття необхідних заходів для розслідування всіх порушень прав людини та міжнародного гуманітарного права, незважаючи на особу порушників», ‑ заявив Верховний комісар.

КІНЕЦЬ

* Числа, позначені зірочкою були оновлені за період, не охоплений доповіддю. Кількість жертв вираховується УВКПЛ та ВОЗ.

** Статус Автономної Республіки Крим визначено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262.

Щоб прочитати повний текст доповіді, будь ласка, перейдіть:  http://www.ohchr.org/EN/Countries/ENACARegion/Pages/UAReports.aspx

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ