Київ, 28 травня 2015 – Сьогодні Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) представив результати дослідження «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» (Analitical_report_HBSC_2015_Internet.pdf), яке висвітлює різні аспекти стану здоров’я та ставлення підлітків до свого здоров’я, вплив соціальних чинників на самопочуття та моделі поведінки юнаків і дівчат різного віку.

«Результати дослідження свідчать, що є нагальна потреба в забезпеченні комплексної державної політики з формування здорового способу життя молоді та впровадження програм психологічної підтримки дітей та підлітків в Україні», повідомила Джованна Барберіс, Представник ЮНІСЕФ в Україні.

«Проведені серед учнів опитування доводять, що важливу роль у формуванні здорового способу життя дітей та молоді відіграють батьки, вчителі та ЗМІ. Отже, актуальним є виховання усвідомленого батьківства з використанням потенціалу навчальних закладів, громадських й зокрема батьківських організацій. Підвищення відповідальності телебачення, друкованих видань та Інтернет-ресурсів за формування цінностей здорового життя серед молоді має бути одним з постійних пріоритетів».

Родина та її вплив на здоров’я підлітків. Майже половина учнів шкіл безконтрольно, з боку батьків, витрачають свої кишенькові гроші. Третина матерів учнів загальноосвітніх навчальних закладів (ЗОНЗ) не знає, чим займаються їх діти у вільний час; 50 відсотків учнів шкіл вказали, що батько не знає, де вони бувають після навчання. Майже кожен четвертий підліток (23 відсотки) ніколи не грає вдома у спільні ігри з батьками. Спільне обговорення проблем та новин у щоденному спілкуванні в сім’ї зменшується з віком: серед 11- та 13-річних підлітків таких 70 відсотків, серед 15-річних – 66 відсотків, серед 17-річних – 62 відсотки.

Самооцінка здоров’я українськими підлітками усіх вікових категорій є нижчою, ніж серед учнівської молоді країн Європи та Північної Америки. Кожен п’ятий підліток вважає власне здоров’я посереднім або поганим, при цьому дівчата вдвічі гірше оцінюють стан свого здоров’я (27% назвали його посереднім або поганим), ніж хлопці (14%). Скарги на те, що раз на тиждень або частіше відчувають нервозність виказали 43% (36 відсотків хлопців та 51 відсоток дівчат); роздратування або поганий настрій – 46% (38 відсотків хлопців, 53,5 відсотка дівчат); пригніченість – 27% (20 відсотків хлопців, 34 відсотки дівчат); головний біль – 32% (24 відсотки хлопців, 41 відсоток дівчат); біль у спині – 23% (20 відсотків хлопців, 26 відсотків дівчат); біль у животі – 22,5% (17 відсотків хлопців, 28 відсотків дівчат); безсоння – 19% (17 відсотків хлопців, 23 відсотка дівчат).

За індексом маси тіла 15% хлопців та 7,5% дівчат мають надмірну вагу або ожиріння.

Тютюн, алкоголь та інші наркотичні речовини. Третина учнівської молоді віком 11–17 років має досвід тютюнокуріння. Кожен десятий підліток вперше спробував викурити сигарету у віці 11 років або раніше. Щодня курять 7% учнівської молоді (10% серед хлопців та 5% серед дівчат). Кожен другий учень ПТНЗ курить щоденно.

За останні чотири роки кількість учнів, які вживають алкогольні напої залишається незмінною. Кожний сьомий серед 11-річних та 76 відсотків 17-річних мають досвід споживання будь-якого алкогольного напою. Кожен десятий хлопець та 6 відсотків дівчат спробували алкоголь ще у віці 11 років або раніше. Майже кожен четвертий підліток віком від 13 до 17 років раз на місяць вживає міцні алкогольні напої. Четверта частина підлітків хоч раз у житті були п’яними – 6 відсотків серед 10-річних та 61 відсоток серед 17-річних.

Кожен дев’ятий підліток вживав марихуану хоча б один раз протягом життя. Вік першого вживання марихуани найчастіше припадає на 15–16 років. Про вживання марихуани за останні 30 днів повідомили 3 відсотки підлітків – від 0,4 відсотка у віці 13 років до 6 відсотків у віці 17 років. Найбільше практикували вживання марихуани, за останні 30 днів, учні ПТНЗ – 7 відсотків (9 відсотків юнаків та 5 відсотків дівчат).

Інфекції, що передаються статевим шляхом та ВІЛ-інфекція. Через низький рівень обізнаності про ВІЛ та ризиковані поведінкові практики українські підлітки наражаються на ризик отримання інфекцій, що передаються статевим шляхом та інфікування ВІЛ.  Серед 13–17 річних підлітків кожен третій хлопець та кожна шоста дівчина мають досвід статевих стосунків. Майже кожен восьмий хлопець та кожна третя дівчина не використовували презерватив під час останнього статевого акту. Статево активні дівчата у всіх вікових категоріях часто повідомляють про нехтуванням презервативами під час статевих контактів (повідомили про це дві третини 13-річних, кожна четверта віком 15–16 років та кожна третя серед 17-річних дівчат).

Тільки 24 відсотки мають правильні знання про шляхи передачі ВІЛ, що є суттєво нижчим ніж бажане цільове завдання досягти 95 відсотків показника поінформованості серед молоді.
Найбільшу роль у поширенні інформації про ВІЛ/СНІД, відіграють вчителі (64 відсотки), Інтернет (62 відсотків), ЗМІ (62 відсотки опитаних назвали телебачення, 34 відсотки – газети, 29 відсотки - журнали), медичні працівники (60 відсотків), батьки (46 відсотки). Дві третини (66 відсотків) знають, куди можна звернутися, якщо є бажання пройти тестування на ВІЛ.

Образи та насильство в освітньому середовищі. Третина учнівської молоді щонайменше раз на рік  брала участь у бійках. Кожна п’ята дівчина «самостверджується» за допомогою кулаків.

36 відсотків учнів зазнали образ щонайменше 1 раз на рік та 41 відсоток ображали інших учнів/студентів свого навчального закладу. Кожен восьмий підліток був ображений, принижений через смс, повідомлення на «стіні» в соціальній мережі, електронному листі, на сайті. Майже кожен десятий підліток був ображений через розміщення фото, без його дозволу, в Інтернеті в непривабливому вигляді, протягом останніх двох місяців.

Низький рівень фізичної активності та пасивне проведення часу. Частота і тривалість фізичних вправ та тренувань свідчать про досить низький рівень фізичної активності учнівської молоді, який не відповідає рекомендаціям ВООЗ. Щоденними інтенсивними (тривалістю не менше ніж 1 година) фізичними вправами займаються 35 відсотків 10-річних підлітків та 18 відсотків 17-річних. Низький рівень залучення до занять фізичною активністю спостерігається за даними всіх етапів опитування (з 2001 р. по 2014 р.), коли Україна стала учасником цього дослідницького проекту.

76 відсотків підлітків переглядає телепередачі (відео) до трьох годин на день, однак з віком ця частка зменшується. Серед 11-12 річних кожний четвертий (24–27 відсотків) проводить за екранами від трьох до шести годин у будній день; серед 13-річних – кожен третій (33 відсотки), серед 14–17-річних – 37 відсотків. У вихідні дні ці показники істотно збільшуються: серед 11–12 річних від трьох до шести годин проводять біля екранів телевізорів майже 50 відсотків хлопців та дівчат; серед 13-річних – 55 відсотків, серед 14–15-річних – 57 відсотків; 16-річних – 62 відсотки; 17-річних – 56 відсотків (хлопців – 50 відсотків, дівчат – 62 відсотки).

На комп’ютерні ігри підлітки витрачають менше часу, ніж на перегляд телепередач, як у будні, так і у вихідні дні. Найактивнішими комп’ютерними гравцями є 13-річні підлітки – 26 відсотків витрачають на день від чотирьох до шести годин.

Електронними гаджетами найбільш активно користуються 16–17-річні підлітки: близько третини у в будні та 40 відсотків у вихідні дні витрачають на це більше чотирьох годин.

***

У звіті «Показники та соціальний контекст формування здоров’я підлітків» проаналізовано вплив соціального середовища на формування здоров’я учнівської молоді віком 11-17 років, зокрема батьківської сім’ї та шкільного оточення. Представлені результати дослідження формують уявлення  про оцінку здоров’я та спосіб життя української молоді, режим харчування, сприйняття власного тіла, фізичну активність, психологічний клімат та комфорт, образи та насильство, шкідливі звички, статеву культуру та поінформованість про ВІЛ/СНІД.

Про дослідження HBSC: Соціологічне опитування 2014 р. проведено у 458 навчальних закладах (опитано 11 390 респондентів), розташованих у 313 населених пунктах. Дослідження реалізовано Українським інститутом соціальних досліджень імені Олександра Яременка за технічної підтримки Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ в Україні, в рамках міжнародного проекту Всесвітньої організації охорони здоров’я «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді», здійсненного у 42 країнах Європи та Північної Америки. Опитування охопило учнів 5–11-х класів загальноосвітніх шкіл; 1-го, 2-го курсів ПТНЗ та студентів ВНЗ І–ІІ рівнів акредитації (на базі 9-річної освіти), які представляють дітей та молодь 10–17 років, що навчається.

Україна є повноправним учасником міжнародного дослідницького проекту «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді» («Health Behaviour in School-aged Children» – HBSC). Вже проведено 4 хвилі опитування (2002 р. опитано 5267 осіб; 2006 р. – 6535 осіб, 2010 р. – 10 343 особи, 2014 р. – 11 390 осіб).

Реалізації проекту в Україні сприяли такі організації-партнери, як Міністерство охорони здоров’я України (при ньому створено робочу групу проекту), Міністерство освіти та науки України, Міністерство молоді та спорту України, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ