18 вересня 2015 року – Спеціальний доповідач ООН з питання позасудових страт, страт без належного судового розгляду або довільних страт Крістоф Хейнс сьогодні закликав Уряд України та озброєні групи, які діють в країні, забезпечити функціонування належних систем підзвітності та відповідальності для завершення існуючого циклу насильства.

КИЇВ/ЖЕНЕВА (18 вересня 2015 року) – Спеціальний доповідач ООН з питання позасудових страт, страт без належного судового розгляду або довільних страт Крістоф Хейнс сьогодні закликав Уряд України та озброєні групи, які діють в країні, забезпечити функціонування належних систем підзвітності та відповідальності для завершення існуючого циклу насильства.

«Тисячі людей загинули протягом останніх двох років як в контексті жорстокого збройного конфлікту на сході України, так і в інших частинах країни», – сказав пан Хейнс під час завершення свого першого візиту* до України, де він досліджував рівень захисту права на життя, включаючи заходи, вжиті для попередження протизаконних вбивств, забезпечення правосуддя та відшкодування в таких справах.

Збройне протистояння між українськими силами та озброєними групами, яке отримало широкий міжнародний розголос, найбільше позначилося на цивільному населенні. Під час свого десятиденного візиту до країни Доповідач мав змогу відвідати обидві сторони «лінії зіткнення». Він зустрічався з представниками влади та іншими особами і мав змогу простежити результати обстрілів, висловлюючи стурбованість тим, що багатьох жертв серед мирного населення можна було б запобігти, якби сторони конфлікту вжили серйозніших заходів для зменшення таких втрат.

«Я особливо занепокоєний повідомленнями про невибіркові обстріли, тим, що збройні сили з обох боків займають позиції та розміщують артилерію в житлових районах (включаючи школи та лікарні), та застосуванням зброї невибіркової дії», – зазначив експерт. «Проте існує дуже мало свідчень того, щоб Уряд або озброєні групи розслідували такі повідомлення – натомість вони звинувачують один одного. Такі повідомлення викликають сумніви щодо їх щирості, якщо їм не протиставляються розслідування на власній стороні».

Припинення вогню, погоджене в Мінську в лютому 2015 року, було здебільшого дотримано протягом останніх кількох тижнів. «Така можливість має бути використана обома сторонами для вжиття заходів задля зменшення втрат, які стягує війна з усіх, хто має до неї відношення», – зазначив він.

Спеціальний доповідач відзначив також існування повідомлень, які заслуговують довіри, про серйозні порушення, що відбуваються в Криму, статус якого визначено резолюцією Генеральної Асамблеї 68/262 від лютого 2014 року.

Увага світу була прикута до України близько двох років тому, коли масові демонстрації в центрі Києва призвели до загибелі більше ста людей. Всього декілька місяців потому групи демонстрантів, які брали участь в іншій масовій демонстрації зіткнулися в Одесі, що призвело до загибелі щонайменше 48 осіб, багато з яких потрапили в пастку в палаючій будівлі.

«Українська влада – колишня та теперішня – мала зобов’язання захищати життя як під час Майдану, так і протягом подій 2 травня в Одесі, і її неспроможність це зробити призвела до трагічних результатів», – зазначив пан Хейнс. «Ці недоліки лише загострюються подальшою неспроможністю належним чином розслідувати причину цих смертей та вжити заходів, спрямованих на відшкодування».

За словами експерта, законодавча основа для захисту права на життя здебільшого сформована, однак її застосування вбачається вкрай проблематичним система підзвітності та відповідальності за порушення цих норм погано функціонує на багатьох рівнях. «Служба безпеки України стала особливо сумнозвісною – і, здається, знаходиться поза законом», – відмітив він.

Експерт з прав людини зробив низку рекомендацій для покращення рівня підзвітності та відповідальності в країні. «Недостатньо лише вказувати на положення правових норм», – відзначив він. «Однак мене підбадьорили слова одного високопосадовця, який сказав мені: «Не все відбувається так, як нам хотілося б».

«Україна зіткнулася з серйозними викликами, і порушення майже неминуче стануться», заявив Спеціальний доповідач. «Єдиний шлях вперед для всіх сторін – активно протистояти цьому факту та забезпечити встановлення функціонуючої системи відповідальності відповідно до загальноприйнятого набору стандартів».

(*) Див. повний текст заяви Спеціального доповідача за результатами завершення його візиту, які включають його попередні рекомендації: http://www.ohchr.org/EN/NewsEvents/Pages/DisplayNews.aspx?NewsID=16460&LangID=E

КІНЕЦЬ

Спеціальний доповідач з питаннь позасудових страт, страт без належного судового розгляду або довільних страт Крістоф Хейнс (Південна Африка), є директором Інституту міжнародного та порівняльного права в Африці та професором права прав людини в Університеті Преторії, де він також керував Центром прав людини і був залучений до всеохоплюючих ініціатив з прав людини в Африці, які мали широке охоплення. Він консультував низку міжнародних, регіональних та національних організацій щодо питань, пов’язаних з правами людини. Дізнайтеся більше, зареєструйтеся на: http://www.ohchr.org/EN/Issues/Executions/Pages/SRExecutionsIndex.aspx

 

Спеціальні доповідачі є частиною так званих спеціальних процедур Ради з прав людини ООН. Спеціальні процедури, найбільший корпус незалежних експертів в системі ООН з прав людини, – це загальна назва незалежних механізмів Ради з встановлення фактів та моніторингу, які займаються або конкретними ситуаціями в країні, або тематичними питаннями в усіх частинах світу. Експерти спеціальних процедур працюють на добровільних засадах; вони не є співробітниками ООН і не отримують зарплатні за свою працю. Вони незалежні від будь-якого уряду або організації і служать в своїй особистій якості.

 

ООН – права людини, веб-сторінка команди ООН в Україні: http://www.ohchr.org/EN/Countries/ENACARegion/Pages/UAIndex.aspx

Для більш детальної інформації або запитів ЗМІ зв’яжіться, будь ласка: в Женеві: Бренда Вуковіч (+41 22 917 9635 / bvukovic@ohchr.org). В Києві: Сергій Курносенко (+380 95 275 27 13 / skurnosenko@ohchr.org) абоДжон Ізагіре Гарсіа(+41(0) 797520485 / jizagirre@ohchr.org)

Для запитів ЗМІ щодо інших незалежних експертів ООН:

Хав’єр Селайя, Відділ зв’язків зі ЗМІ (+ 41 22 917 9383 / xcelaya@ohchr.org)

ООН – Права людини, слідкуйте за нами в соціальних мепежах:

Facebook:https://www.facebook.com/unitednationshumanrights
Twitter:http://twitter.com/UNrightswire

Google+ gplus.to/unitednationshumanrights    ">

Storify: http://storify.com/UNrightswire

Див. Універсальний індекс з прав людини:http://uhri.ohchr.org/en

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ