Нью-Йорк, 25 вересня 2015 р. – Сьогодні 193 держави-члени Організації Об’єднаних Націй на початку триденного Саміту зі сталого розвитку одностайно прийняли сміливу нову глобальну програму з ліквідації бідності до 2030 року та забезпечення сталого майбутнього.

Масштабна всезагальна програма заходів із ліквідації бідності, боротьби з нерівністю і охорони довкілля не має прецедентів

Історичне прийняття нового Порядку денного у галузі сталого розвитку, в основі якого лежать 17 глобальних цілей, бурхливою овацією, стоячи, вітали делегації, у складі яких було багато з більш ніж 150 світових лідерів, які виступатимуть на Саміті.

Саме цю сцену було й буде передано мільйонам людей усього світу за допомогою телебачення, соціальних мереж, радіо, кінореклами та мобільних телефонів.

Проголошуючи нову еру національних дій та міжнародного співробітництва, новий порядок денний зобов’язує кожну країну здійснити широкий спектр заходів, які будуть спрямовані не тільки на усунення корінних причин бідності, а й на покращення економічного зростання і процвітання, а також на задоволення потреб людей в охороні здоров’я, освіті та соціальному забезпеченні, передбачаючи при цьому охорону навколишнього середовища.

Виступаючи на церемонії відкриття Саміту, Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун заявив: «Новий порядок денний – це обіцянка лідерів усім людям світу. Він є всеосяжним, комплексним і перетворюючим баченням, спрямованим на створення кращого світу».

«Це – порядок денний для людей, націлений на ліквідацію бідності в усіх її формах», - додав він. – «Це – план дій із забезпечення загального процвітання, миру і партнерства, який відображає невідкладність заходів у сфері клімату і базується на ґендерній рівності та дотриманні прав усіх людей. Насамперед у ньому відображено обіцянку нікого не залишити поза увагою».

«Справжнім тестом відданості Порядку денному-2030 стане його виконання. Нам потрібні дії з боку всіх та всюди. Наш орієнтир – сімнадцять Цілей сталого розвитку. Вони є переліком обов’язкових справ для людей та планети, планом досягнення успіху», - завершив свій виступ Генеральний секретар.

Нові Цілі сталого розвитку основані на програмах цілевказуючих конференцій ООН і дуже успішних Цілях розвитку тисячоліття, які покращили життя мільйонів людей. У новому порядку денному визнано, що світ стоїть перед величезними викликами – від дуже поширеної бідності, зростання нерівності та колосальних диспропорцій у можливостях, багатстві та владі до погіршення стану довкілля та ризиків, викликаних зміною клімату.

«Ніколи раніше світові лідери не обіцяли вжити спільних заходів і докласти спільних зусиль за таким масштабним і всеосяжним політичним порядком денним», - заявлено у Декларації, прийнятій лідерами. – «Ми разом вирушаємо шляхом сталого розвитку, спільно присвячуючи себе забезпеченню глобального розвитку та взаємовигідного співробітництва, що може принести колосальні переваги всім країнам і всім частинам світу».

Офіційне прийняття цього документу відбулося невдовзі після звернення до Генеральної Асамблеї Папи Римського Франциска, який заявив: «Прийняття Порядку денного в галузі сталого розвитку на період до 2030 року на Всесвітньому саміті, який відкривається сьогодні, є важливим знаком надії».

Голова Генеральної Асамблеї ООН Могенс Ліккетофт назвав Порядок денний у галузі сталого розвитку на період до 2030 року «амбітним» засобом протидії таким проявам несправедливості, як бідність, маргіналізація та дискримінація. «Ми визнаємо необхідність зменшення нерівності та захисту нашого спільного дому шляхом зміни несталих моделей споживання та виробництва. Ми також визначаємо всезагальну потребу в усуненні політики розділу, корупції та безвідповідальності, яка живить конфлікти та стримує розвиток».

На церемонії прийняття головували Прем’єр-міністр Данії Ларс-Локке Расмуссен і Президент Уганди Йовері Кагута Мусевені, які наголосили на успішності Цілей розвитку тисячоліття та на необхідності повної реалізації нового Порядку денного.

Представник громадянського суспільства Саліл Шетті, Генеральний секретар організації «Міжнародна амністія», відзначив, що громадськість неможна звинувачувати в скептицизмі, тому що є розрив між «світом, у якому ми живемо, і світом, якого ми прагнемо». Він додав, що Цілі сталого розвитку «відображають устремління людей та можуть – і повинні – бути досягнуті».

ДІАЛОГИ ТА КЛЮЧОВІ ЗАХОДИ

У ході Саміту буде проведено шість інтерактивних діалогів із наступних тем: ліквідація бідності та голоду; зменшення нерівності, розширення прав і можливостей жінок та дівчат, охоплення всіх і кожного; сприяння сталому економічному зростанню, перетворення і заохочення сталого споживання та виробництва; реалізація відновленого глобального партнерства; розбудова ефективних, відповідальних і всеосяжних інституцій для досягнення сталого розвитку; захист планети та боротьба зі зміною клімату. Під час Саміту відбудеться прем’єра короткої серії фільмів «Історія, яку ви створюєте», знятих організацією HUMAN, на кожну з тем інтерактивних діалогів.

Форум приватного сектора, що відбудеться під головуванням Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна 26 вересня, буде зосереджений на ролі приватного сектора у досягненні Цілей сталого розвитку. Захід високого рівня для громадського суспільства буде присвячений зміцненню політичної волі до реалізації підсумків Саміту. Саміт «Рішення», який буде проведений 27 вересня у Штаб-квартирі ООН, відзначить початок більш довготривалої роботи на місцях, представивши видатних новаторів – технологів, інженерів і учених – які розробляють рішення для однієї чи декількох із 17 ЦСР.

Крім того, очікується проведення ряду паралельних заходів із конкретних ініціатив. Календар проведення заходів розміщено за посиланнямwww.un.org/sustainabledevelopment/un-2015-calendar.

Довідкова інформація

Визнаючи успіх ЦРТ, у підсумковому документі Конференції ООН зі сталого розвитку (Ріо+20) у 2012 році, що мав назву «Майбутнє, якого ми прагнемо», країни домовилися створити робочу групу відкритого складу на предмет розроблення пакету цілей сталого розвитку для подальшого розгляду і вжиття відповідних заходів.

Цілі сталого розвитку (ЦСР), запропоновані Робочою групою відкритого складу, є результатом трирічного прозорого процесу, основаного на широкій участі всіх зацікавлених сторін і урахуванні думок людей. Багато зацікавлених сторін, особливо молодь, були також залучені до цього процесу з самого початку через соціальні мережі та інші платформи.

Моніторинг і аналіз 17 ЦСР і 169 завдань нового порядку денного буде здійснюватися за допомогою сукупності глобальних показників. Глобальна система показників, що має бути розроблена Міжвідомчою та експертною групою з показників ЦСР, буде погоджена Статистичною комісією ООН до березня 2016 року. Уряди також розроблять власні національні показники, які допоможуть відстежувати хід виконання цілей та завдань.

Процес перевірки та перегляду проводитиметься щорічно Політичним форумом високого рівня зі сталого розвитку на основі звіту про хід досягнення ЦСР, який готуватиме Генеральний секретар ООН.

Порядок денний у галузі сталого розвитку оснований на успішному підсумку Конференції з фінансування розвитку, яка відбулася у липні цього року в столиці Ефіопії Аддис-Абебі. Очікується, що він також позитивно вплине на переговорах щодо укладення нової, змістовної та всезагальної угоди з питань зміни клімату у грудні цього року в Парижі.

Додаткову інформацію див. за посиланням http://www.un.org/sustainabledevelopment/summit/

КОНТАКТИ ДЛЯ ЗМІ

Департамент суспільної інформації ООН:

Франсин Харріган, E: harriganf@un.org, M: +1 (917) 428-7505

Ден Шепард, E: shepard@un.org, M: +1 (646) 675-3286

Шерон Берч, E: birchs@un.org, M: + 1 (646) 342-5873

Кен Мацуедаa, E: matsueda@un.org, M +1 (631) 636-7991