25 серпня в Україну було доставлено 2,5 млн доц вакцин від туберкульозу (БЦЖ). Це нова партія вакцин, придбаних Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) на запит Міністерства охорони здоров’я у рамках комплексної угоди про допомогу із міжнародними закупівлями.

25 серпня в Україну було доставлено 2,5 млн доц вакцин від туберкульозу (БЦЖ). Це нова партія вакцин, придбаних Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) на запит Міністерства охорони здоров’я у рамках комплексної угоди про допомогу із міжнародними закупівлями. Раніше ЮНІСЕФ вже придбав такі вакцини, як КПК (від кору, паротиту та краснухи), вакцини від гепатиту Б, АКДП (від кашлюку, дифтерії і правцю), АДП-М (від дифтерії та правцю для дорослих), АДП (від дифтерії та правцю для дітей), вакцини проти сказу і вакцини bOPV (бівалентна оральна поліомієлітна вакцина). Всі ці вакцини входять до національного календаря щеплень, розробленого для забезпечення захисту дітей від небезпечних захворювань, яким можна запобігти шляхом вакцинації. Вакцини bOPV та АКДП будуть завезені найближчим часом, а всі інші вже бути завезені та розповсюджені в Україні.

Постачання вакцин БЦЖ у країну дозволить подолати їх гостру нестачу та створить умови для повноцінної реалізації програми рутинної імунізації в Україні.

Гостра нестача життєво-важливих лікарських засобів та вакцин в Україні протягом останніх декількох років спонукала Міністерство охорони здоров’я звернутися до міжнародних організацій, у тому числі до ЮНІСЕФ, за допомогою із закупівлею цих лікарських засобів та вакцин як тимчасовий вихід із ситуації.

«Протягом нинішнього циклу закупівель МОЗ за допомогою трьох міжнародних організацій – ЮНІСЕФ, ПРООН та Crown Agents – придбало лікарських засобів та вакцин на загальну суму більше 2,2 млрд грн.», – заявила в.о. Міністра охорони здоров’я доктор Уляна Супрун під час сьогоднішньої прес-конференції в Українському кризовому медіа центрі. «За словами організацій пацієнтів, такі міжнародні закупівлі дозволили зекономити біля 790 млн грн. (у порівнянні із національними закупівлями, проведеними у 2014 р.). Міжнародні закупівлі також сприяли подоланню монополії виробників – нині 40% вакцин та лікарських засобів придбано у нових постачальників», – додала доктор Супрун.

Після реалізації пілотного проекту у 2015 р. МОЗ планує у найближчі роки продовжити закуповувати найважливіші лікарські засоби та вакцини через міжнародні організації. Це дозволить уникнути корупції під час тендерів та сприятиме розбудові спроможності Уряду реформувати власну систему закупівель, у т.ч. створити належні механізми визначення потреб.

Всі вакцини, придбані міжнародними організаціями для використання в Україні, пройшли пре-кваліфікацію Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ) та виготовлені провідними світовими виробниками відповідно до найвищих міжнародних стандартів.

«Україна мала найнижчі показники охоплення вакцинацією серед усіх європейських країн. Постачання вакцин є критично важливим для відновлення програм рутинної імунізації та забезпечення захисту українських дітей від захворювань, яким можна запобігти. Для нас велика радість надати підтримку Уряду у розробці нормативно-правових документів для забезпечення оперативних та ефективних закупівель, у тому числі для реєстрації вакцин та лікарських засобів», – зазначила Джованна Барберіс, Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні.

Система закупівель ЮНІСЕФ є абсолютно прозорою та відповідає міжнародним стандартам. Вона дозволяє забезпечити, що країни мають доступ до якісної продукції за найкращу ціну та запобігати дефіциту запасів, таким чином сприяючи збереженню життів. Враховуючи, що ЮНІСЕФ проводить закупівлі оптом та в умовах ринкової конкуренції, це дозволяє Дитячому фонду купувати лікарські засоби та вакцини за все нижчими цінами кожного року. ЮНІСЕФ жодним чином не використовує процес таких закупівель для отримання вигоди для себе. Більше того, для забезпечення ефективного використання бюджетних коштів ЮНІСЕФ взяв на себе усі логістичні витрати, пов’язані із транспортуванням вакцин всередині України.

Більше інформації про вакцини, придбані ЮНІСЕФ, та статус їх поставок, можна дізнатися на сторінці: http://www.unicef.org/ukraine/ukr/media_29312.html.

Для отримання більш докладної інформації про закупівлі вакцин журналісти можуть звернутися до Ольги Самойлової, ЮНІСЕФ (osamoilova@unicef.org; 044 254 2450, розш. 718) або Вікторії Савчук, МОЗ (victoriaasavchuk@gmail.com; 093 437 89 62).