ЖЕНЕВА/КИЇВ – 9 вересня, Спеціальний Доповідач ООН з питань про права внутрішньо переміщених осіб (ВПО), пан Чалока Беяні, закликав українських урядовців розробити всеохоплюючу стратегію для попередження внутрішнього переміщення, вирішення проблем ВПО, а також створення для них довгострокових рішень.

Україна є однією з країн із найбільшою кількістю внутрішньо переміщених осіб у світі. Конфлікт, який триває з квітня 2014 року, поставив у складні умови сотні тисяч людей і змусив їх залишити свої домівки.

«Я закликаю уряд посилити зусилля для захисту прав внутрішньо переміщених осіб із вражених конфліктом територій на сході країни та з Автономної Республіки Крим*», - сказав пан Беяні наприкінці свого другого офіційного візиту в Україну, під час якого він відвідав Київ, Краматорськ, Донецьк, Луганськ, Харцизьк та Святогірськ. (*Послання на Автономну Республіку Крим має інтерпретуватися згідно з Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 68/262 від 27 березня 2014 р.).

Експерт ООН, що приїхав простежити за виконанням рекомендацій, дані ним у його звіті 2014 року** для Ради ООН з прав людини, високо оцінив прогрес Уряду України, досягнутий у реагуванні на ситуацію з ВПО, який досягнуто з часів його останнього візиту до України два роки тому. Зокрема, він схвалює прийняття закону про внутрішньо переміщених осіб та створення Міністерства тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, яке безпосередньо займається переселенцями.

«Тим не менш, потрібно більше зусиль для ефективної імплементації закону та гармонізації постанов, які створюються на базі цього закону, а також необхідно заснувати механізми координації зусиль профільних міністерств та обласних і місцевих органів влади», - підкреслив експерт.

Експерт з прав людини відмітив, що однією з головних проблем, яка позначається на соціально-матеріальному забезпеченні переселенців, є прив’язка виплат пенсій і соціальної допомоги до реєстрації ВПО - системи, яка базується на перевірці місця проживання ВПО.

«Питання виплати пенсій і соціальних виплати не має бути прив’язаним до питання реєстрації, що зумовлює складнощі із верифікацією місця проживання переселенців і призводить до призупинення згаданих виплат. З даною проблемою стикнулися 500 – 600 тисяч ВПО на сході України і цю ситуацію необхідно вирішити якнайшвидше», - сказав пан Беяні. «Внутрішньо переміщені особи повинні мати можливість отримувати свої пенсії та соціальні виплати незалежно від їхнього місцезнаходження в країні».

Він також застеріг, що система реєстрації разом з призупиненням соціальних виплат призводять до повторного вимушеного переміщення, зокрема масової міграції, спонтанних повернень до небезпечних місць, які необхідно попередити. Колишня система реєстрації визначеного місця проживання, відома як «прописка» виявилася неефективною у ситуації внутрішнього переміщення, через прив’язку до неї соціальних виплат. «Хоча прописка і була скасована за законом, вона ще має бути скасована і на практиці», - він наголосив.

На підконтрольній уряду території, експерт підкреслив, влада мусить забезпечити право на свободу пересування та право на вибір місця проживання; у той же час, на непідконтрольній уряду території, керівництво території, що знаходиться під управлінням озброєних угруповань, так само зобов‘язані забезпечити перелічені права. Сторони повинні забезпечити як національну безпеку, так і громадську.

“Я особисто побачив, що існує проблема зі свободою пересування, коли відвідував пункти перетину лінії контакту: у кількох доступних для перетину контрольно-пропускних пунктах, люди вишиковуються у довжелезні черги на кілька годин, піддаючи ризику свої життя; на місцях немає ніяких особливих умов для осіб похилого віку, дітей, вагітних жінок та людей з інвалідністю», - він зазначив. А з наближенням зими, ситуація буде тільки погіршуватись», - застеріг експерт. «Безперешкодний доступ повинен бути беззастережно гарантований всіма сторонами».

Під час свого дев’ятиденного візиту до України Спеціальний Доповідач зустрівся із внутрішньо переміщеними особами у колективних центрах. Вони розповіли йому про свій досвід, який дуже подібний до свідчень, які він отримав під час попереднього візиту два роки тому, а також про основні виклики, які стоять перед ними напередодні зими, і відсутність можливих рішень у найближчому майбутньому.

«На думку переселенців, питання довготермінового житла є ключовим елементом таких рішень, поряд із доступом до засобів забезпечення життєдіяльності. Однак ці питання все ще потребують вирішення, як і було рекомендовано після минулого візиту», - зазначив Беяні. Він також наголосив на відсутності механізмів для захисту осель, землі і власності, яку залишили переселенці, а також компенсації за пошкодження та руйнування такої власності.

Внутрішньо переміщені особи в Україні закликають до миру та вирішення конфлікту. Перемир’я, яке триває з 1 вересня, дає їм надію. Мінський процес, який займається питаннями миру, має також включати вирішення внутрішнього переміщення.

Спеціальний Доповідач закликає міжнародну спільноту підтримати Уряд України у його зусиллях відповісти на виклики та вирішити проблему внутрішнього переміщення.

(**) Дивитися доповідь Спеціального Доповідача по Україні за 2014 р.: http://ap.ohchr.org/documents/dpage_e.aspx?si=A/HRC/29/34/Add.3

Дивитися Керівні принципи ООН щодо внутрішнього переміщення:

http://www.ohchr.org/EN/Issues/IDPersons/Pages/Standards.aspx

Агентство ООН з прав людини, сторінка про Україну: http://www.ohchr.org/EN/Countries/ENACARegion/Pages/UAIndex.aspx

*****

Доктор Чалока Беяні, має ступінь Доктора філософії (Університет Оксфорда); магістр з права (Університет Замбії), Спеціальний доповідач ООН з питань про права внутрішньо переміщених осіб.

Маючи громадянство Замбії і Великої Британії; д-р Чалока Беяні є професором міжнародного права в Лондонській школі економіки і політичних наук (LSE). Д-р Беяні працював і опублікував багато робіт в області прав людини, міжнародного кримінального та гуманітарного права, а також з питань, що стосуються гуманітарної допомоги і переміщення населення, в тому числі внутрішнього переміщення.

Доктор Беяні був консультантом ряду агентств ООН та інших міжнародних і регіональних організацій. Зокрема, він підготував і брав участь в переговорах по ряду важливих міжнародних документів, в тому числі Міжнародної конференції щодо району Великих озер і Конвенції Ариканського Союзу про захист і допомогу внутрішньо переміщеним особам в Африці (Конвенція Кампала). Д-р Беяні був призначений Спеціальним доповідачем з питань про права внутрішньо переміщених осіб Ради з прав людини у вересні 2010 року. Як Спеціальний доповідач, він є представником Спеціальних процедур Ради з прав людини. Спеціальні процедури (найбільший орган незалежних експертів у системі захисту прав людини ООН) – це загальна назва незалежних механізмів Ради для встановлення фактів і моніторингу, які вивчають або ситуації в конкретних країнах, або ж тематичні питання в усіх частинах світу. Експерти спеціальних процедур працюють на добровольній основі; вони не є співробітниками ООН й не отримують заробітну плату. Вони не залежать від урядів та організацій і виступають лише від себе. Щоб дізнатися більше, перейдіть за посиланням: http://www.ohchr.org/EN/Issues/IDPersons/Pages/IDPersonsIndex.aspx (*)

У випадку запитів медіа, ви можете звернутися:

У КИЄВІ: Мартіна Катеріна (caterina@unhcr.org) або Ніна Сорокопуд (sorokopu@unhcr.org / +38 067 505 0056)
У ЖЕНЕВІ:
Mr. Graham Fox (+41 22 917 9640 / gfox@ohchr.org) або Ms. Harriet Hirst (+41 22 739 8110 / hirst@unhcr.org)