25 листопада 2016 р. Женева/Київ. Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді звернувся до всіх сторін залучених до конфлікту в Україні із закликом покращити свободу пересування на пунктах пропуску та створити умови для того, щоб гуманітарна допомога досягла сотень тисяч людей, які постраждали від конфлікту на підконтрольних та непідконтрольних уряду територіях.

Заклик пана Гранді був озвучений наприкінці його першого візиту до України цього тижня, в рамках якого він закликав до пошуку рішень для переміщених осіб з обох сторін лінії розмежування.

Верховний комісар був вражений стійкістю людей в Україні, які були змушені залишити свої домівки або залишаються проживати по обидва боки лінії розмежування. Багато з них живуть у частково зруйнованих будинках, у населених пунктах, де відсутній доступ до соціальних послуг, транспорту та води. Пан Гранді також зустрів людей, які повернулися до місць свого попереднього проживання.

У результаті конфлікту, який триває більше ніж два з половиною роки, більше двох мільйонів українців були переміщені у рамках країни або стали біженцями у Росії.

Не зважаючи на досягнення домовленості про припинення вогню у 2014 році, цивільне населення продовжує страждати від тягарю конфлікту, особливо на територіях по обидва боки лінії розмежування. Пан Гранді відзначив зростання гуманітарних викликів у містечках та селах у зоні конфлікту на сході України із наближення зими.

Існуючі наразі процедури на контрольно-пропускних пунктах значно обмежують для людей можливість виїзду із зони конфлікту, повернення додому аби побачити родичів чи перевірити своє майно. Довгі черги та бюрократичні процедури поглиблюють ізоляцію громад, які мешкають поряд із зоною конфлікту, і розділяють сім’ї. Багато людей позбавлені доступу до медичних та соціальних послуг.

Гранді відвідав декілька селищ поблизу Слов’янська, Луганська та Донецька, які постраждали від обстрілів та бойових дій, і до яких повертаються люди. У деяких селищах ситуація вкрай складна, оскільки багато будинків повністю зруйновані, або не мають вікон та дахів.

Верховний комісар став свідком черг довжиною до двох кілометрів на контрольно-пропускному пункті. Літні люди та родини із дітьми були змушені ночувати на холоді, щоб перетнути лінію зіткнення у Майорську.

Агентство ООН у справах біженців з партнерськими організаціями розпочали програми допомоги по відновленню житла. На неконтрольованій території поблизу Луганську було відбудовано будинки для 1 200 родин, і ще 2000 будинків заплановано на наступний рік.

Агентство ООН у справах біженців готове підтримувати людей, які мешкають поряд із лінією зіткнення, полегшуючи їм доступ до соціальних послуг та транспорту. Агентство закликає міжнародну спільноту, включаючи фінансові установи та донорів, надати Україні належну підтримку.

Для отримання додаткової інформації звертайтеся:

У Женеві до Бабара Балоха: baloch@unhcr.org, +41 79 513 9549

У Києві до Ніни Сорокопуд: sorokopu@unhcr.org, +380 50 310 1767

Із текстом заяви також можна також ознайомитися на нашому сайті:http://unhcr.org.ua/uk/novini/novyny/1648-verkhovnij-komisar-oon-u-spravakh-bizhentsiv-zaklikae-sprostiti-obmezhennya-shchodo-peretinu-liniji-rozmezhuvannya-na-skhodi-ukrajini

Фото візиту можна завантажити тут: https://www.dropbox.com/sh/wyxnoe37o1fku3j/AADZg1FIiYcOPamGN00Jhn69a?dl=0 Копірайт:UNHCR/John Wendle