1 січня 2017 року - Сьогодні 9-й Генеральний секретар пан Антоніу Гуттеріш офіційно очолив Організацію Об’єднаних Націй. У жовтні 2016-го року Рада Безпеки ООН одноголосно підтримала кандидатуру пана Гуттеріша на пост Генерального секретаря ООН. Антоніу Гутерріш був обраний на цю посаду на п'ять років, до 31 грудня 2021 року.

До свого обрання на пост Генерального секретаря, пан Гутерріш з червня 2005 року по грудень 2015 року обіймав посаду Верховного комісара Організації Об'єднаних Націй у справах біженців, очолюючи одну з найбільших у світі гуманітарних структур у період, на який припало декілька найгостріших за кілька десятиліть криз, пов'язаних із переміщенням людей. Конфлікти в Сирії й Іраку та кризи в Південному Судані, Центральноафриканській Республіці та Ємені призвели до колосального розширення масштабів діяльності УВКБ, так як число осіб, які залишили рідні місця в пошуках притулку від конфліктів і переслідувань, збільшилася з 38 мільйонів у 2005 році до більш ніж 60 мільйонів в 2015 році.

Перш ніж очолити УВКБ, пан Гутерріш понад 20 років пропрацював в уряді та на державній службі. Під час свого перебування на посаді прем'єр-міністра Португалії в 1995-2002 роках він брав найактивнішу участь в міжнародних зусиллях, спрямованих на врегулювання кризи у Східному Тиморі.

В якості Голови Європейської ради на початку 2000 року він відіграв провідну роль в ухваленні Лісабонської програми зростання і зайнятості, а також був співголовою першого саміту Європейського союзу і Африки. У 1991-2002 роках він був членом Державної ради Португалії.

У 1976 році пан Гутерріш був обраний до парламенту Португалії, де пропрацював 17 років. Він був головою Парламентського комітету з питань економіки, фінансів та планування, а потім Парламентського комітету з питань територіального управління, муніципалітетів та охорони навколишнього середовища. Він також очолював фракцію своєї партії в парламенті.

У 1981-1983 роках пан Гутерріш був делегатом в Парламентській асамблеї Ради Європи, де він очолював Комітет з питань народонаселення і міграції та справах біженців.

Багато років пан Гутерріш активно брав участь в роботі всесвітнього об’єднання соціал-демократичних політичних партій «Соціалістичний інтернаціонал». У 1992-1999 роках він був заступником Голови цієї організації, одночасно виконуючи функції співголови Комітету у справах Африки і пізніше Комітету з питань розвитку, a з 1999 року по 2005 рік обіймав посаду Голови організації. Крім того, на початку 1970-х років він був ініціатором створення Португальської ради у справах біженців та Португальської асоціації із захисту споживачів («Деко»), а також очолював Університетський центр соціальних дій - асоціацію, яка здійснює проекти в області соціального розвитку в бідних районах Лісабона.

Пан Гутерріш є членом Мадридського клубу, що об'єднує колишніх президентів і прем'єр-міністрів різних країн світу, які виступають на підтримку демократії.

Пан Гутерріш народився в 1949 році в Лісабоні і закінчив Вищий технічний інститут за спеціальністю «Інженерна справа». Вільно володіє португальською, англійською, іспанською та французькою мовами. Одружений на Катаріні ді Алмейда Ваш Пінту, що займає пост заступника мера Лісабона з питань культури, і має двох рідних дітей, одного прийомного сина і трьох онуків.

У перший день роботи на посаді Генерального секретаря ООН пан Гутерріш закликав уряди та народи світу боротися за мир. "Мир повинен бути нашою метою, нашим дороговказом. Я звертаюся до всіх вас із закликом взяти разом зі мною зобов'язання боротися за мир - сьогодні і щодня. Нехай 2017 рік стане роком миру", - підкреслив він.

Захист людської гідності, просування ґендерної рівності та різноманіття, які ще питання є ключовими в роботі Генерального Секретаря ООН Антоніу Гутерріша – читайте в його промові з нагоди призначення на посаду:

Промова з нагоди призначення на посаду Генерального секретаря ООН