30 січня 2017 року - Часів Яр, Україна – Голова Донецької обласної адміністрації Павло Жебрівський сперечається з підрядником щодо термінів, за який той має закінчити ремонт у школі селища Часів Яр.

Підрядник хоче передоплату, аби закінчити роботу вчасно. Жебрівський каже, що не зможе заплатити, поки не будуть готові всі папери. Коли вони нарешті приходять до згоди, Жебрівський поспішає до машини, щоб вирушити на інспекцію іншого будівельного об’єкту.

Жебрівський скаржиться, що це величезна проблема знайти хороших підрядників для державних проектів відбудови регіону, який був зруйнований впродовж 33 місяців конфлікту та років стагнації до його початку.

Він каже, що минулого року його адміністрація змушена була скасувати результати близько 100 торгів із державних закупівель після того, як з’ясовувалося, що підрядники вказували неправдиву інформацію у своїх заявках.

Зараз Жебрівський сподівається, що зможе делегувати держзакупівлі незалежному органові – Агенції регіонального розвитку, яку було створено за фінансової та інтелектуальної підтримки Заходу.

Нова агенція запобігатиме корупції та розтраті державних коштів – явищу, яке експерти називають бідою 43-мільйонної країни.

У 2016 році Україна посіла 130-те місце за Індексом сприйняття корупції, який складає «Transparency International». Згідно з дослідженням Барометра світової корупції за 2015-2016 роки, понад 56 відсотків опитаних українців називали корупцію однією із найбільших проблем у країні, і 70 відсотків опитаних сказали, що не побачили зниження рівня корупції після Майдану 2013-2014 рр.

Страх, що їхні гроші може бути розтрачено, зупиняє багатьох міжнародних донорів, які хотіли би допомогти країні, яка потерпає від збройного конфлікту, що вже забрав близько 10 тисяч життів.

Жебрівський говорить що добре знає про це. “Відсутність довіри є нашою великою проблемою”, - каже він.

Його перший заступник Євген Вілінський розповідає, що Донецька обласна військово-цивільна адміністрація вже близько року тому вирішила створити незалежну агенцію, щоб отримати довіру іноземних донорів.

“Лише коли ми покажемо, що здатні використовувати гроші прозоро та ефективно, ми зможемо розраховувати на закордонну допомогу”, - каже він.

До складу наглядової ради нової агенції увійдуть представники Програми розвитку ООН в Україні (ПРООН), ОБСЄ, ЮНІСЕФ та Євросоюзу. Жебрівський очолюватиме цю наглядову раду.

ПРООН також підтримує Агенцію регіонального розвитку у Луганській області, ще одному регіоні України, постраждалому від збройного конфлікту. Проте, агенція в Донецькій області буде унікальною, оскільки вона матиме технічні можливості проводити електронні закупівлі.

“Ми хочемо, щоб ця агенція займалася всіма документами із закупівель і всіма відповідними процедурами. Все це буде проводитися під контролем міжнародних організацій, – каже Вілінський. – Це буде наш експеримент”.

Для початку роботи цієї агенції потрібно буде кількасот тисяч доларів США державних та спонсорських коштів. Якщо ж експеримент буде успішним, регіон отримає солідне фінансування, яке дасть змогу відремонтувати дороги, мости, школи, лікарні, житлові будинки та водогони, більшість з яких було споруджено ще за радянських часів.

Україна має багато друзів, зокрема в Європі, які готові давати їй гроші. Проте це гроші платників податків, і жоден з європейських урядів не викидатиме ці гроші на корупційні схеми“, - каже Радник з питань демократичного врядування ПРООН в Україні Маркус Бранд. – Тому ЄС цілковито зацікавлений у тому, аби в Україні з’явилися інституції, які би могли витрачати ці кошти у найбільш прийнятний та прозорий спосіб”.

27 грудня 2017 р. Програма Розвитку ООН в Україні за фінансової підтримку уряду Японії передала Агенції регіонального розвитку Донецької області офісне обладнання: ноутбуки, інтернет-обладнання, мультимедійний проектор, багатофункціональний пристрій із функціями принтера і сканера та інші прилади, які допоможуть Агенції почати повноцінну роботу.