5 червня 2017 року - Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав знайти нові шляхи раціонального використання океанських ресурсів. Він запропонував п'ять напрямків діяльності щодо забезпечення життєздатності морів і океанів, а також попередив, що стан морських екосистем буде погіршуватися, якщо держави не зможуть подолати свої розбіжності, пов'язані з територіальними питаннями і ресурсами.

"Ми повинні відкласти в сторону короткострокові національні інтереси, щоб запобігти довгострокову глобальну катастрофу. Зберігаючи наші океани і забезпечуючи їх стале використання, ми прагнемо зберегти саме життя на планеті", - заявив Генеральний секретар ООН, звертаючись до учасників Конференції з питань океану, яка сьогодні розпочалася в штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку.

Відзначивши, що океани і моря покривають дві третини поверхні нашої планети, глава ООН запропонував подумати над перейменуванням нашої планети з "Планета Земля" на "Планету Води".

Глава ООН нагадав, що океани забезпечують продовольство, енергію, воду, робочі місця і економічні блага для людей в кожній країні - навіть в тих, які не мають виходу до моря. Він додав, що моря вносять величезний вклад в стримування глобального потепління і є важливим ресурсом для просування сталого розвитку.

Погіршення стану океанів:

"Здоров'я наших океанів і морів нерозривно пов'язане зі здоров'ям нашої планети в цілому і всіма формами життя на землі", - заявив глава ООН. Він попередив, що стан океанів погіршується, що є серйозною загрозою всьому людству.

"Забруднення, надмірний вилов риби і наслідки зміни клімату серйозно підривають здоров'я наших океанів. Відповідно до одного з останніх досліджень, до 2050 року пластика в океані може бути більше, ніж риби", - зазначив Антоніу Гутерріш. Він нагадав про загрозу підвищення рівня моря. До того ж глобальне потепління океану і його окислення веде до знебарвлення і загибелі коралових рифів, що є серйозною загрозою для біорізноманіття в цілому.

Генеральний секретар ООН звернув увагу на те, що в океанах з'являються так звані мертві зони: це підводні пустелі, де через нестачу кисню немає життя.

Величезний збиток прибережним екосистемам, за його словами, завдає діяльність, пов'язана з промисловістю, рибальством, судноплавством, гірничодобувною промисловістю і туризмом.

"У численних доповідях і наукових дослідженнях описані масштаби збитку, що наноситься морям і океанам, проте з кожним роком ситуація тільки погіршується", - сказав Антоніу Гутерріш. Глава ООН вважає, що уряди не в повній мірі використовують всі доступні інструменти для захисту важливих морських екосистем.

"Ми зібралися тут для того, щоб повернути тенденцію назад. Ми створили ці проблеми і шляхом рішучих і скоординованих глобальних дій ми можемо їх вирішити. 14-я Ціль сталого розвитку повинна стати нашим дороговказом до чистих і здорових океанів", - сказав глава ООН.

Антоніу Гутерріш запропонував діяти у п'яти напрямках:

За його словами, в першу чергу необхідно припинити надмірну експлуатацію морів, викликану зростаючими економічними потребами: позбутися "штучної дихотомії" між економічними потребами та можливостями морів. Глава ООН впевнений, що збереження океанів і раціональне використання морських ресурсів є двома сторонами однієї медалі.

По-друге, на думку Генерального секретаря, необхідні політична воля і нові партнерські відносини, які спираються на вже існуючі правові документи. У зв'язку з цим глава ООН привітав намір учасників Конференції по океану схвалити на цьому тижні План дій.

"Зараз нам потрібні конкретні кроки: від розширення морських районів, що охороняються, до регулювання рибальства; від скорочення рівня забруднення до пошуку шляхів очищення океанів від пластмасових відходів", - підкреслив глава ООН.

По-третє, згідно з пропозицією Антоніу Гутерріша, необхідно втілити в реальність обіцянки, які були закріплені в Порядку денному в галузі сталого розвитку, Паризькій угоді з клімату і рішеннях, прийнятих в Аддис-Абебі на зустрічі з фінансування розвитку.

В якості четвертого напряму Генеральний секретар назвав необхідність покращувати збір даних про стан океанів і їх аналіз.

І нарешті, глава ООН запропонувала державам більш активно ділитися досвідом в справі використання океанів та їх захисту.

За словами Антоніу Гутерріша, ООН готова всіляко сприяти у виконанні цих завдань.

"Ми готові надати комплексну і скоординовану підтримку реалізації всіх прийнятих угод і домовленостей, в тому числі 14-ї Цілі сталого розвитку", - заявив Генеральний секретар ООН.

"Я маю намір усувати всі бар'єри між установами ООН і програмами для підвищення продуктивності та підзвітності", - пообіцяв глава ООН. Він заявив, що поліпшення стану здоров'я океанів є випробуванням для багатосторонньої дипломатії.

Більше інформації щодо Конференції з питань океанів:

https://oceanconference.un.org/ru/about

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ