7 вересня 2017 року - представники Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Агентства ООН у справах біженців, Норвезької Ради у справах біженців, програми “Радник з питань ВПО” та громадської організації “Донбас SOS” розказали історії конкретних людей, громадян України, які вимушені виживати без пенсій.

Щонайменше 600 тисяч громадян України, які мають право на отримання пенсії, втратили її (або не отримували певний час) з грудня 2014 року. Серед них - мешканці непідконтрольних територій, зокрема й насамперед, - літні люди та внутрішньо переміщені особи (ВПО). Така ситуація склалася через низку рішень української влади: від вимоги реєструватися як ВПО до всіх, хто має право на пенсію, але зареєстрований на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень (2014 рік), до складної процедури фізичної ідентифікації пенсіонерів-переселенців, запровадженої 2016 року.

Позбавлення пенсії тих, хто має на неї законне право, порушує національні та міжнародні правові зобов’язання України, створює економічні ризики та накладає важкий адміністративний тягар на місцеві органи влади. Тим часом пенсіонери з непідконтрольної Уряду території виграли щонайменше 60 судових позовів, оскарживши призупинення виплати їм пенсій, зокрема й на рівні Вищого адміністративного суду України.

З огляду на ці та інші чинники і враховуючи при цьому питання державної безпеки, представники громадянського суспільства та міжнародних організацій розробили конкретний механізм виплати пенсій громадянам, які зареєстровані на непідконтрольній території. Крім того, 12 липня у Верховній Раді було зареєстровано законопроект “Про внесення змін до деяких законів України щодо права на отримання пенсій окремим категоріям громадян”, який уможливлює доступ до пенсій громадян, які залишились на тимчасово непідконтрольній території .

7 вересня в Києві експерти агенцій ООН, інших міжнародних організацій, Кабінету Міністрів та Верховної Ради України, представники урядів Грузії, Боснії та Герцеговини, правники з Молдови обговорять ситуацію з пенсіями в Україні. З урахуванням досвіду інших країн, були запропоновані шляхи зняття обмежень, від яких страждають понад півмільйона громадян України з обох боків від лінії зіткнення.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ