17 жовтня 2017 року - Усі були заклопотані 15 жовтня у покровському дитбудинку, готуючись до урочистого відкриття головного корпусу, відремонтованого завдяки Програмі розвитку ООН коштом уряду Японії.

Старші діти допомагали вихователям заносити меблі до оновлених кімнат, тоді як молодші допомагали з миттям та фарбуванням.

Приміщення покровського центру для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, що має назву «Дитяче містечко», було збудовано ще у 1944 році, тому воно потребувало капітального ремонту та утеплення. У квітні 2017 спеціалісти ПРООН за підтримки уряду Японії розпочали його відновлення.

Будівельники утеплили фасад будинку і замінили вікна та двері. Вони також повністю відремонтували перший поверх, установивши нову систему опалення та вентиляції. У будинку з’явилася система протипожежної безпеки та зручності для людей з інвалідністю.

Оновлений центр може вміщувати до 40 дітей.

Настя Черниш, 15-ти років, прибирала, ходячи із відром та ганчіркою. Аби допомогти з прибиранням, вона навмисне приїхала раніше до Дитячого містечка із свого рідного міста Красногорівка.

Настя, чия мати померла, а тато має нову сім’ю, живе у дитбудинку від початку вересня, паралельно навчаючись на вчителя початкових класів у місцевому училищі.

“Я сама вирішила жити тут, і це місце мені подобається більше ніж гуртожиток”, – каже вона.

Настя регулярно їздить до Красногорівки, що розташована поряд із лінією зіткнення, аби відвідати бабусю а також продовжити навчання грі на піаніно у тамтешній музичній школі.

Нині в дитбудинку мешкає 20 вихованців (п’ятеро дівчат і 15 хлопців) віком від трьох до 15 років.

Багато колишніх вихованців приходять допомагати в Дитяче містечко або навіть живуть там.

“Я тут виріс. Я бачив як все тут створювалося”, – каже 20-літній Рома Костюченко. “І зараз я хочу допомогти своєму батькові із нинішнім ремонтом”.

Батько Роми – це Леонід Литовченко, директор Дитячого містечка. Литовченко усиновив Рому, коли той був трирічним хлопчиком, разом із його братом та двома сестрами після того, як соціальні служби позбавили їхню матір материнських прав.

Зараз у Литовченка понад 30 прийомних дітей із числа нинішніх та колишніх вихованців його дитбудинку.

Мешканці Дитячого містечка вирощують картоплю й помідори, розводять фруктові дерева та курей. Це дозволяє їм харчуватися власно вирощеними продуктами, а також допомагати кільком родинам, які змушені були переїхати із прифронтових міст Донецька та Авдіївки і нині живуть у будівлі поряд із дитбудинком.

Литовченко започаткував дитбудинок на початку 1990-х років. Він пригадує що вирішив це зробити після того, як відвідуючи свого рідного сина у лікарні, зустрів там трирічного хлопчика, чия мати залишила його там після пологів.

“Я дав йому цукерок, але той хлопчик дивився на мене непорушно. Тоді мені пояснили, що всі дають йому цукерки. Хлопчик дивився, як я обіймав свого сина і просто хотів, аби хтось теж його обійняв”, – пригадує Литовченко.

“Тому я обійняв його, і він міцно обхопив мене за шию і сказав “мама”. Так він називав кожну людина яка обіймала його”.

Дитяче містечко надає притулок та соціальні послуги найбільш вразливим групам людей постраждалих від конфлікту – сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування. У Покровську та навколишній місцевості такі установи нині перенаселені.

“Під час будь-якого збройного конфлікту діти нерідко зазнають тягаря страждань і проблем, - сказав Координатор системи ООН в Україні Ніл Вокер на церемонії відкриття закладу. – Допомога найбільш уразливим групам, особливо дітям, - один з ключових пріоритетів для Організації Об’єднаних Націй в Україні. ООН тісно співпрацює з урядом і місцевими органами влади, аби допомогти відновити соціально-економічну інфраструктуру у постраждалих від конфлікту регіонах України».

Інформаційна довідка

З 2015 року Програма відновлення та розбудови миру ПРООН за фінансової підтримки уряду Японії відновила 34 об’єкти соціально-економічної інфраструктури у Донецькій та Луганській областях: мости, насосні станції, медичні заклади, реабілітаційні центри, школи. Ще сім об’єктів інфраструктури у процесі відновлення.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ