24 жовтня 2017 року світова спільнота відзначає День Організації Об’єднаних Націй. Саме цього дня 72 роки тому назад набрав чинності Статут ООН, підписаний у 1945 році. Команда Організації Об'єднаних Націй в Україні також відзначає 25 років своєї присутності в країні.

Суверенітет та незалежність, здобуті Україною в 1991 році, відкрили абсолютно нову сторінку в її історичному розвитку, але також висвітлили цілу низку завдань, що стосувались інтеграції країни у світову спільноту. Для розв’язання економічних, соціальних та політичних проблем необхідно було застосувати нові підходи, засновані на принципах відкритості суспільства та поваги до прав людини. Для прискорення трансформаційних процесів потрібна була народна воля, а також допомога з боку міжнародних організацій. ООН стала однією з перших організацій, які надали таку допомогу; у 1992 році у Києві був відкритий офіс Представництва ООН в Україні.

Сьогодні необхідність одночасно вирішувати питання просування миру, здійснення реформ, реалізації прав людини, соціального та економічного розвитку в Україні та дотримання гендерної рівності також пов’язана із розв’язанням низки складних завдань. Причиною революції на Майдані стала потреба громадян у реформах. На тлі подій, що відбулися на Майдані, та внаслідок конфлікту на Сході, проблеми набули особливої актуальності. Для вирішення саме таких викликів, які постали перед країною, ООН ділиться своїм світовим досвідом та експертизою.

Після виборів у травні 2014 року Президент України Петро Порошенко звернувся до ООН з проханням про допомогу у сфері дотримання прав людини, гуманітарних питань, відновлення, реформування та розвитку. З того часу масштаби діяльності ООН в Україні збільшилися, при цьому було створено нові механізми співпраці та координації з основним акцентом на результатах.

Команда ООН в Україні складається з представників 18 фондів та програм ООН, спеціалізованих установ та інших організацій ООН, акредитованих в Україні, а також представників кредитно-фінансових установ Бретон-Вудської системи.

«Протягом останніх 25-ти років буквально мільйони українських людей отримали допомогу від роботи Організації Об'єднаних Націй. Можливо, більше, ніж в будь-який час з 1991 року, зараз перед Україною постають серйозні проблеми. У цьому контексті міжнародне співтовариство відіграє важливу роль у підтримці національних зусиль по створенню мирної, процвітаючої та єдиної України. Організація Об'єднаних Націй є ключовим учасником міжнародної системи реагування на кризові ситуації, й ООН відповіла на заклик України про надання допомоги. За підтримки партнерів-донорів та уряду ми набагато збільшили допомогу та розширили нашу команду. Організація Об'єднаних Націй та співробітники ООН в Україні готові продовжувати надавати підтримку зусиллям України у критичних пріоритетних сферах, визначених Рамковою програмою партнерства України та Організації Об'єднаних Націй, яку було схвалено минулого тижня Кабінетом Міністрів ", - сказав Ніл Вокер, Координатор з гуманітарних питань, Координатор системи ООН в Україні.

Усі члени системи Організації Об'єднаних Націй в Україні - ФАО, МОП, МОМ, ЮНЕЙДС, ЮНОПС, ПРООН, ЮНІСЕФ, ЮНФПА, УВКБ ООН, ОКГП, УНЗ, ВООН, Жінки ООН, ВПП, ВООЗ, Світовий банк та Програма Волонтери ООН - об'єднані одним колективним баченням, спрямованим на краще задоволення потреб населення, зокрема, нових та більш комплексних гуманітарних, соціально-економічних, управлінських, політичних потреб та потреб в сфері безпеки.

ООН в Україні працює в чотирьох напрямках за такими програмами:

- Гуманітарне реагування, у тому числі для постраждалих від конфлікту регіонів і внутрішньо переміщених осіб (ВПО);

- Відновлення, стабілізація та реабілітація на Сході України та в інших регіонах;

- Підтримка довгострокових реформ державного управління, що сприяють верховенству права та зміцненню соціальної стабільності та демократичного врядування;

- Консультування та надання допомоги Уряду України для виконання рекомендацій існуючих механізмів ООН щодо прав людини, а також рекомендацій, що містяться у доповідях Місії ООН по правам людини в Україні.

За 25 років співпраці мільйони громадян України безпосередньо чи опосередковано скористалися підтримкою ООН. Інформація, що наводиться нижче, висвітлює масштаби роботи ООН в Україні:

 • З початку 2016 року в рамках цільового підходу ФАО було надано надзвичайну допомогу майже 15 000 сімей, які зазнали значних втрат через тривалий військовий конфлікт. З портфелю для надзвичайних ситуацій ФАО було виділено ресурси, спрямовані на підвищення продовольчої безпеки для більш ніж 45 000 осіб. Починаючи з 2004 року ФАО регулярно надає цільову технічну допомогу галузевим міністерствам та державним установам, що працюють у сфері санітарного та фітосанітарного контролю, безпеки харчових продуктів та розвитку виробничо-збутових ланцюгів, збору та обробки даних, зміни клімату, управління лісовим господарством та рибальством.
 • Міжнародна організація праці (МОП) - це агенція ООН, що надає підтримку у сфері праці. Протягом 25 років свого існування в Україні МОП сприяє наданню гідної роботи через розвиток соціального діалогу для підтримки економічних перетворень, інвестицій, підприємництва, розвитку навичок, створення робочих місць та забезпечення стабільних засобів до існування, охорони праці та охорони здоров'я, захисту прав на роботі та посилення соціального захисту. За останні роки МОП зміцнила спроможність своїх учасників щодо приведення у відповідність програми реформ в Україні з міжнародними трудовими стандартами, директивами ЄС та перевіреною міжнародною практикою, спрямованою на забезпечення продуктивного, безпечного та недискримінаційного робочого місця.
 • За 21 рік своєї присутності в Україні Міжнародна Організація з міграції (МОМ) надала допомогу приблизно 500 000 мігрантів (українцям та особам інших національностей), внутрішньо переміщеним особам (ВПО), потенційним мігрантам, жертвам торгівлі людьми та іншим уразливим групам, безпосередньо або через своїх партнерів по проекту. Сюди входять майже 200 000 постраждалих від конфлікту осіб, які отримали допомогу з початку кризової ситуації в Україні, у 2014 році.
 • Ключовими досягненнями ОКГП ООН є створення системи координації гуманітарної системи, включаючи архітектуру координації кластерів, а також функціональну стратегічну та оперативну координацію на національному та субнаціональному рівнях, в тому числі в районах, що не контролюються Урядом. ОКГП сприяє розвитку оцінки та аналізу потреб, плануванню гуманітарного реагування та моніторингу, а також безперервним зусиллям спільної адвокації щодо забезпечення посиленого фінансування гуманітарної діяльності.
 • Моніторингова місія ООН з прав людини об'єктивно та неупереджено вивчає та висвітлює ситуацію з правами людини в країні. Починаючи з 2014 року, щороку співробітники Моніторингової місії ООН з прав людини інтерв’юють понад 1 000 осіб по обидва боки від лінії зіткнення, забезпечують захист своєю присутністю та інформують партнерів, які в змозі надати своєчасну допомогу. З 2014 року Управління ООН з прав людини надало 19 публічних доповідей про становище щодо прав людини в Україні, а також три тематичних доповіді: про відповідальність за вбивства, сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, а також про ситуацію в області прав людини у Криму. Конкретні рекомендації Моніторингової місії ООН з прав людини допомагають Уряду у вирішенні системних порушень прав людини.
 • Протягом 24 років Програма розвитку ООН працює у сферах демократичного врядування та реформ, відновлення, розбудови миру та сталого розвитку. Що стосується ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ПРООН взяла на себе відповідальність за всю систему координації зусиль у Чорнобилі з боку ООН, і допомогла Україні вирішити проблеми, з якими стикаються постраждалі громади та окремі особи. ПРООН підтримала 4 000 місцевих мікро-проектів з розвитку, ініційованих понад 2 000 громадськими організаціями, що допомогло підвищити якість життя понад 7 мільйонам українців та розвивати громади в якості агентів змін. З 2014 року ПРООН займається відбудовою критичної інфраструктури, у тому числі лікарень, шкіл і мостів, на користь більше 4 мільйонів постраждалих від конфлікту людей по обидві сторони від лінії розмежування.
 • Протягом 20 років своєї присутності у країні, UNFPA підтримує Україну щодо розробки системи планування сім'ї та значно покращує якість та доступ до сервісів з репродуктивного здоров'я, що призвело до зменшення материнської смертності та скорочення чисельності абортів у більш ніж 2 рази. Віднедавна UNFPA займається питаннями ґендерної рівності та реагування на ґендерно-обумовлене насильство. Станом на жовтень 2017 року UNFPA надав допомогу більш ніж 20 000 людей, що пережили насильство. Надані медикаменти, засоби медичного призначення та обладнання допомогли понад 286 000 жінок народити безпечно та мати доступ до інших видів послуг з репродуктивного здоров'я.
 • Протягом 23 років присутності в Україні Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) сприяє розвитку національного законодавства, побудові ефективної системи надання притулку, а також наданню гуманітарної допомоги внутрішньо переміщеним особам (ВПО) та особам, що постраждали від конфлікту. УВКБ ООН сприяло натуралізації та інтеграції 115 000 раніше депортованих осіб, переважно етнічних кримських татар, які повернулися до Автономної Республіки Крим із заслання. З початку розгортання конфлікту на сході України у 2014 році, Агентство ООН у справах біженців одразу забезпечило свою присутність на сході України і стало однією з перших міжнародних організацій, що підтримують постійну присутність у м. Донецьку, який не контролюється Урядом. Починаючи з 2015 року УВКБ ООН надало фінансову допомогу 9 608 сім’ям для проведення аварійного ремонту їхніх пошкоджених будинків/квартир та 15 006 сім’ям для довгострокового ремонту.
 • Офіс ЮНІСЕФ був відкритий у Києві в 1997 році. З того часу організація в значній мірі сприяє реалізації прав усіх дітей в Україні в області захисту, освіти, політики і медичних послуг, зокрема тих, хто знаходиться в найбільш несприятливому становищі. З 2014 року понад 270 тисяч дітей та їх сімей отримали психологічну підтримку, більше 1,8 мільйона осіб отримали доступ до безпечної питної води в найбільш постраждалих від конфлікту районах; доступ до освіти для дітей, які проживають поблизу лінії зіткнення підтримувався шляхом відновлення 70 шкіл, більше 2 мільйонів дітей та їх сімей отримали необхідні знання про безпечне поводження з мінами та об'єктами, що не розірвалися.
 • З часу відкриття у квітні 2017 року офіс UNOPS в Україні надає послуги з управляння проектами, розбудови інфраструктури, здійснення закупівель та управління фондами у напрямах верховенства права, після-кризового відновлення, охорони здоров’я та Сталого Розвитку й збереження оточуючого середовища. Завдяки роботі UNOPS більш ніж 50,000 обстежень та операцій на рік здійснюється завдяки найсучаснішому складному медичному обладнанню, більш ніж 10,000 жінок, дітей, внутрішньо переміщених осіб та пенсіонерів отримали допомогу від Програми Малих Грантів ГЕФ, що виконується UNOPS, більш ніж 5,500 співробітників силових підрозділів України – прикордонників, поліцейських та саперів, що займаються розмінуванням, отримали допомогу та захист під час виконання своїх службових обов’язків.
 • Із 1999 року ООН Жінки підтримують уряд України у впровадженні міжнародних зобов’язань щодо ґендерної рівності та прав жінок через реформи,механізми відновлення та встановлення миру. Для того, щоб забезпечити практичні кроки з виконання резолюції Ради Безпеки ООН «Жінки, мир табезпека»,ООН жінки у співпраці із Урядом нещодавно здійснили Оцінку ґендерного впливу та розробили Стратегію ґендерної рівності для секторівбезпеки та оборони України. ООН Жінки створили 61 групу самодопомоги, які складаються з 470 членів (84% з яких жінки) у 20 пілотних децентралізованих громадах Донецької та Луганської областей, для подолання ґендерно обумовленої дискримінації через реформу децентралізації та забезпечення дієвої взаємодії з очільниками місцевих громад.
 • Протягом 24 років присутності в Україні завдяки Програмі волонтерів ООН (ВООН) рух волонтерів набув форми громадянської та молодіжної співпраці в Україні та став невід'ємною частиною роботи ООН в країні. В рамках двох проектів, які здійснювалися спільно з ПРООН у 2008-2011 роках і 2012-2016 роках, ВООН допомогла підвищити спроможність 52 молодіжних центрів і добровольчих організацій, розташованих переважно в сільських населених пунктах України та мотивувала більше 6000 юнаків та дівчат з вразливих сімей до особистого розвитку та більш активної участі в громадських заходах у своїх громадах. У співпраці із своїми партнерами з неурядових організацій ВООН сприяла мобілізації сотень тисяч українців для участі в волонтерській діяльності.
 • Протягом 23 років роботи в Україні Всесвітня організація охорони здоров'я надає підтримку у зміцненні систем охорони здоров'я та вдосконаленні якості медичних послуг. З 2014 року ВООЗ співпрацює з партнерами в охороні здоров'я для забезпечення доступу до послуг охорони здоров'я та забезпечує підтримку найбільш вразливих верств населення на Сході Україні. Лише протягом 2016 року ВООЗ поставила понад 170 тис. тонн медичних засобів та матеріалів для забезпечення потреб більш ніж 350 тисяч людей, включаючи медичні препарати для лікування хронічних захворювань, надала життєво необхідну підтримку 50 000 хворим на діабет, придбала близько 14 000 швидких аналізів крові та передала закладам охорони здоров’я більше 1800 хірургічних наборів.
 • ВПП розпочала свою діяльність в Україні у березні 2014 р. для реагування на гуманітарну кризу, спричинену конфліктом на сході України. У листопаді 2014 р. ВПП запустила надзвичайну операцію та надала продовольчу допомогу більш ніж 1 мільйону людей серед найуразливішого та продовольчо незахищеного населення у постраждалих регіонах України через роздачу продовольчих наборів, грошових коштів та ваучерів. З січня 2017 р. ВПП надала продовольчу та грошову допомогу близько 150 тис людей. З початку своєї діяльності ВПП вклала 60 млн дол. США у місцеву економіку через низку грошових переказів та закупівлю місцевих продовольчих товарів.

-КІНЕЦЬ-

Додаткову інформацію можна отримати на сайті www.un.org.ua за адресою andrievska@un.org та по тел. +380442539363.

Список всіх установ, фондів і програм ООН в Україні: http://un.org.ua/en/contacts

Facebook: https://www.facebook.com/UnitedNationsUkraine

Twitter: https://twitter.com/UN_Ukraine

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ