7 квітня, у Всесвітній день здоров'я, Всесвітня організація охорони здоров'я відзначає своє 70-річчя. Цього року Всесвітній день здоров'я присвячений одному з основоположних принципів ВООЗ: "Доступ до найвищого можливого рівня охорони здоров’я є одним з основних прав кожної людини незалежно від раси, релігії, політичних переконань, економічного або соціального стану".

«Гарне здоров'я - найцінніше, що є у людини , - говорить Генеральний директор ВООЗ. "Коли люди здорові, вони можуть навчатися, працювати і дбати про себе та свої сім’ї. Коли вони хворіють - нічого іншого не має значення, громади починають відставати у розвитку. Саме тому ВООЗ понад усе прагне забезпечити збереження здоров'я для всіх".

Працюючи з 194 державами-учасницями в шести регіонах з більш ніж 150 представництв, команда ВООЗ об'єднана спільним прагненням досягти кращого здоров'я для всіх та всюди - і досягти Цілі сталого розвитку, спрямованої на забезпечення «здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх в будь-якому віці».

Всесвітній день здоров'я цього року присвячений загальному охопленню послугами охорони здоров’я: для всіх та всюди.

70 років прогресу

З часу заснування ВООЗ очікувана тривалість життя в усьому світі збільшилась на 25 років. Особливо значних успіхів вдалося досягти у в галузі охорони дитячого здоров'я: в 2016 році кількість смертей у віці до 5-ти років була меншою на шість мільйонів у порівнянні з 1990 роком. Віспа зазнала поразки, а поліомієліт перебуває на межі викорінювання. Багато країн успішно ліквідували кір, малярію та виснажливі тропічні захворювання, а також зупинили передачу ВІЛ та сифілісу від матері до дитини.

Потужні оновлені рекомендації ВООЗ щодо більш раннього, простішого лікування, а також зусилля, спрямовані на полегшення доступу до дешевших дженериків, допомогли 21 мільйонам людей з ВІЛ отримати життєво важливу медичну допомогу. Понад 300 мільйонів людей, що страждають на хронічні форми гепатиту В та С, нарешті перебувають у центрі уваги на глобальному рівні. А завдяки співпраці в сфері інновацій, вдалося виготовити ефективні вакцини проти менінгіту та Еболи, а також першу в світі вакцину проти малярії.

Розробка міжнародних досліджень та наукових матеріалів

Від початку свого існування, ВООЗ об'єднала провідних світових експертів з розробки рекомендацій та міжнародних довідкових джерел. До таких матеріалів належить Міжнародна класифікація захворювань, яка використовується у 100 країнах як єдиний стандарт для обліку хвороб та визначення тенденцій в галузі охорони здоров'я, а також Перелік основних лікарських засобів ВООЗ - посібник для країн з інформацією про основні ліки, які потребує національна система охорони здоров'я. У найближчі тижні ВООЗ опублікує перший у світі Основний діагностичний перелік.

Змінити ситуацію в країнах

Десятиліттями ВООЗ співпрацює з урядами та медичними працівниками у країнах. Перші роки Організація зосереджувалася на боротьбі з інфекційними вбивцями, такими як віспа, поліомієліт та дифтерія. Розширена програма з імунізації, створена ВООЗ, ЮНІСЕФ та Глобальним альянсом з вакцин та імунізації на початку 70-х років, захистила мільйони дітей у світі. За оцінками ВООЗ, щорічно імунізація зберігає 2-3 мільйони життів.

Відповідаючи на нові виклики

В останні десятиліття в світі спостерігається зростання поширеності неінфекційних захворювань, таких як рак, діабет та серцеві захворювання. Зараз ці захворювання спричиняють 70% всіх смертей. Тому ВООЗ прагне зорієнтувати системи охорони здоров'я у всьому світі на сприяння здоровому харчуванню, фізичним навантаженням та регулярним профілактичним оглядам.

Організація проводила глобальні кампанії в галузі охорони здоров'я з профілактики діабету, підвищеного артеріального тиску та депресії. ВООЗ також ініціювала Рамкову конвенцію з боротьби проти тютюну, що є надійним інструментом для зменшення захворюваності та смертності, спричинених вживанням тютюну.

Надійні дані для спрямування зусиль

Відстеження прогресу у всіх цих областях потребує сильної системи моніторингу. Дані, зібрані з різних країн світу, зберігаються та передаються через Глобальну обсерваторію ВООЗ. Цей потужний інструмент допомагає країнам отримати чітке уявлення про те, хто страждає від якого захворювання, і таким чином, допомагає націлювати зусилля туди, де вони найбільше потрібні.

Готовність до спалахів та небезпечних для здоров’я подій

Щорічно ВООЗ вивчає тенденції розповсюдження грипу, щоб надавати рекомендації щодо складу вакцин у наступному сезоні. Організація постійно перебуває у стані готовності до загрози пандемічного грипу. Через сто років після пандемії грипу 1918 р., ВООЗ опікується тим, щоб світ більше не піддавався глобальній небезпеці в галузі охорони здоров'я.

Для того, щоб унеможливити перетворення спалахів на епідемії та швидше реагувати на гуманітарні надзвичайні ситуації, створено нову Програму з надзвичайних ситуацій у галузі охорони здоров'я, яка працює на всіх трьох рівнях Організації. На сьогоднішній день, ВООЗ реагує на спалахи та гуманітарні кризи в більш ніж 40 країнах.

Історичні деталі

ВООЗ змінила Організацію охорони здоров’я Ліги Націй. Заснування було схвалено Конференцією ООН у Сан-Франциско в 1945 році. Конституція ВООЗ була розроблена комітетом, який очолив Dr Brock Chisholm, що став першим Генеральним директором ВООЗ в 1948 році. Конституція була затверджена державами-учасницями під час Міжнародної конференції з питань охорони здоров'я в Нью-Йорку, США.