4 травня 2018 року - Конфлікт на сході України, що триває вже понад чотири роки, завдав руйнівної шкоди системі освіти. Було знищено та пошкоджено сотні шкіл, а 200 тисяч дівчат та хлопчиків змушені навчатися в мілітаризованому середовищі на фоні бойових дій та ризиків, пов’язаних із нерозірваними боєприпасами. Про це йдеться у повідомленні Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

«Діти навчаються в школах, у стінах яких видно отвори від куль, а вікна закладені мішками з піском. У підвалах облаштовано бомбосховища, а у подвір’ях залишаються осколки снарядів. – підкреслила Голова представництва ЮНІСЕФ в Україні Джованна Барберіс, Система освіти на сході України перебуває від перехресним вогнем вже понад чотири роки. Усі сторони конфлікту мають поважати норми міжнародного гуманітарного права та забезпечити, щоб школи були безпечними для дітей».

Перед дітьми постають ризики, пов’язані з тим, що поблизу шкіл та дитячих садків з обох сторін лінії розмежування на сході України розташовано військові об’єкти, частини, склади боєприпасів та контрольно-пропускні пункти. Лінія розмежування є лінією, яка розділяє підконтрольні та непідконтрольні Уряду території і бойові зіткнення навколо якої є особливо інтенсивними.

ЮНІСЕФ та партнери зафіксували як мінімум вісім випадків, коли військові об’єкти та об’єкти збройних груп розміщувалися у межах 500 метрів від дитячих садків або шкіл, а у двох місцях вони були розташовані лише в декількох метрах від навчальних закладів. З початку навчального року ЮНІСЕФ спостерігали шість випадків, коли колишні будівлі шкіл були зайняті або використовувалися збройними силами чи озброєними групами.

Протягом останніх 16 місяців як мінімум 45 шкіл було пошкоджено або зруйновано. Окрім цього, з початку конфлікту пошкоджень зазнали ще 700 шкіл на сході України.

Директор ЗОШ № 2 у м. Красногорівка Олена Михацька, школа якої була закрита у травні минулого року після прямого попадання снаряду та численних руйнувань даху і кабінетів, зазначає: «Діти дуже бояться обстрілів, і вчителі намагаються заспокоювати їх, але це дуже важко. Дітям важко впоратися з цим, тому що вони нервують та відчувають стрес».

ЮНІСЕФ допомагає надавати психологічну допомогу та проводить освітні заходи з питань мінної небезпеки для сотень тисяч дітей, підлітків та осіб, що доглядають за дітьми, на сході України. Дитячий фонд ООН також підтримує відбудову та ремонт шкіл і дитячих садочків і розповсюджує навчальні матеріали: навчальні набори, меблі та спортивне обладнання.

Цього року ЮНІСЕФ звернувся до донорів із закликом надати 23,6 млн. дол. США, які дозволять забезпечити невідкладну гуманітарну допомогу для дітей та сімей, що постраждали від конфлікту на сході України. Поки що було зібрано менше 15% від необхідної суми.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ