23 травня 2018 року, Женева/Київ – Незалежний експерт ООН з питань зовнішнього боргу та прав людини визнає, що Україна зробила поступ у боротьбі з незаконними фінансовими потоками, але застерігає, що економічні реформи без чітких гарантій щодо прав людини можуть ще більше посилити нерівність та бідність.

“Всі права людини, чи це право на житло, охорону здоров’я чи доступ до правосуддя, тісно пов’язані з державним фінансуванням. Не можна ефективно реалізувати права людини, не маючи виділеного на спільне благо бюджету і не подолавши корупцію,” – сказав Хуан Пабло Богославскі на завершення свого десятиденного візиту до України.

“Здорова економіка має забезпечити добробут для всіх, у тому числі й найбільш вразливих груп населення. Економічні реформи не повинні здійснюватися всупереч їхнім інтересам.”

Під час зустрічей з урядовцями, дослідниками, журналістами-розслідувачами, представниками громадянського суспільства та міжнародних організацій в Києві незалежний експерт торкнувся низки питань, пов’язаних з економічними реформами, незаконними фінансовими потоками та їхнього впливу на права людини.

“Корупція всюди викликає серйозне занепокоєння з точки зору прав людини саме через те, що вона висотує значні бюджетні кошти, які передбачаються на соціальні потреби. Привласнення держави невеликою групою еліти має велике значення, бо це підриває довіру до інституцій, перешкоджає притягненню винних до відповідальності та послаблює демократію,” – сказав він.

Хуан Пабло Богославскі висловив свою підтримку створенню Вищого антикорупційного суду, що розглядатиме резонансні антикорупційні справи, відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії Ради Європи.

У той же час він наголосив, що боротьба з корупцією вимагає всебічного підходу, потребуючи не лише розслідувань та санкцій, але й відповідного регулювання для мінімізації економічних стимулів корупції.

Щодо пакету реформ, яких вимагають міжнародні кредитори, зокрема Міжнародний Валютний Фонд (МВФ), Незалежний експерт відзначив наступне: “більшість моїх співрозмовників, здається, поділяють точку зору, що перехід від надмірно регульованої економічної системи в Україні до дерегульованої, безсумнівно, сприятиме економічному розвитку та запобіганню корупції. Однак я з цим не згоден”.

“Порівняльний досвід показує, що приватні суб’єкти також потребують ефективного регулювання, зокрема для забезпечення дотримання прав людини,” – сказав він. “Але цього можна досягти лише за допомогою сильної законодавчої бази та незалежних державних установ, які запобігають зловживанням ринком, забезпечують верховенство права та вирішують проблеми нерівності в економічному та соціальному вимірах, щоб сприяти інклюзивному сталому зростанню.”

Незалежний експерт висловив занепокоєння щодо зростання нерівності, з якою стикаються бідні та безробітні та щодо значної різниці в оплаті праці для чоловіків та жінок. Він також висловив стурбованість щодо ситуації з виплатами пенсій постраждалим від збройного конфлікту. Він рекомендує Уряду України усунути перепони, що заважать громадянам України отримати рівний доступ до пенсій незалежно від їхнього місця проживання чи реєстрації як внутрішньо переміщеної особи (ВПО).

Незалежний експерт надасть Раді ООН з прав людини повний звіт за результатами візиту до України у березні 2019 року.

Див. повний текст заяви на :

http://www.ohchr.org/Documents/Issues/IEDebt/EndStatement_UkraineMission_14-23May2018_UA.pdf

КІНЕЦЬ

8 травня 2014 року Рада ООН з прав людини призначила пана Хуана Пабло Богославскі (Аргентина) Незалежним експертом з питань впливу зовнішнього боргу та прав людини. Раніше він працював експертом з питань державного боргу Конференції Організації Об’єднаних Націй з торгівлі та розвитку (ЮНКТАД), де координував експертну групу з питань відповідального державного кредитування та позичання. Він є незалежним від будь-якого уряду або організації та працює самостійно, відповідно до свого мандату.

Спеціальні доповідачі є частиною Спеціальних процедур Ради ООН з прав людини. Спеціальні процедури (найбільша група незалежних експертів в системі ООН з прав людини) – це загальна назва незалежних механізмів Ради для встановлення фактів та здійснення моніторингу, які розглядають окремі ситуації в тій чи іншій країні, або тематичні питання в усьому світі. Експерти Спеціальних процедур працюють на волонтерських засадах, вони не є співробітниками ООН і не отримують заробітну плату за свою роботу. Вони є незалежними від будь-якого уряду чи організації та працюють самостійно, відповідно до мандату.

Слідкуйте за роботою Незалежного експерта у Твітері: @IefinanceHRs

За додатковою інформацією та з медіа-запитами звертайтесь, будь ласка, до:

У Києві (під час візиту):

Пані Хуана Сотомайор, спеціалістка з прав людини, Управління Верховного комісара ООН з прав людини /відділ Спеціальних процедур

(+41 79 444 4355 / jsotomayor@ohchr.org або ieforeigndebt@ohchr.org )

Пані Ірина Яковлєва, спеціалістка з прав людини/контактна особа з питань комунікацій, Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні

(+38050 386 80 69 / iyakovlieva@ohchr.org)

У Женеві (до і після візиту):

Пані Хуана Сотомайор (+41 22 917 9445 / jsotomayor@ohchr.org або ieforeigndebt@ohchr.org)

Із медіа-запитами щодо діяльності інших Незалежних експертів ООН звертайтеся до пана Джеремі Лоуренса, відділ роботи з медіа Управління ООН з прав людини (+41 22 917 9383 / jlaurence@ohchr.org)

Цього року відзначається 70-річчя Загальної декларації прав людини, ухваленої ООН 10 грудня 1948 року. Загальна декларація, що перекладена на 500 мов (світовий рекорд), заснована на принципі, згідно з яким «Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах». Вона залишається актуальною кожного дня для кожної людини. На честь 70-річчя цього надзвичайно впливового документу і з метою недопущення порушення її засад ми закликаємо людей усюди стати на захист прав людини: www.standup4humanrights.org.

Для сайтів новин та соціальних мереж: Мультимедійний контент та ключові повідомлення про наші прес-релізи доступні у соціальних мережах ООН, вказаних нижче. Будь-ласка, відмічайте нас:

Twitter: @UNHumanRights
Facebook: unitednationshumanrights
Instagram: unitednationshumanrights

Google+: unitednationshumanrights">unohchr

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ