7 травня 2018 року - Протягом чотирьох років східна Україна потерпає від збройного конфлікту. Щоденно критична цивільна інфраструктура стає мішенню для атак та зазнає руйнувань, а цивільне населення й надалі отримує поранення та помирає внаслідок конфлікту.

Сьогодні 3,4 мільйона людей в Україні терміново потребують гуманітарної допомоги та захисту, але міжнародний гуманітарний фінансовий запит щодо допомоги у вирішенні цих потреб профінансований лише на 12 відсотків. План гуманітарної реагування терміново потребує 181 мільйона доларів США, щоб закрити дефіцит у фінансуванні.

1. Цивільні особи продовжують нести на собі тягар конфлікту.

Збройний конфлікт на сході України завдає величезних людських втрат. Більше 2,540 мирних жителів були вбиті і ще тисячі отримали поранення. Близько 600 000 осіб, у тому числі 100 000 дітей, проживають в межах 10 км від 457-кілометрової «лінії розмежування», де щоденно відбуваються обстріли, збройні сутички та наявний надзвичайний рівень забруднення мінами. Протягом чотирьох останніх років, в школах, де вікна закриті мішками з піском, учні вже стали експертами у питаннях з уникнення боєприпасів. Неодноразово переховуючись у бомбосховищах, сім'ї вже стали добре обізнаними щодо того, коли і як уникнути обстріли.

2. 457-км «лінія розмежування» робить відвідування родичів та життєво важливі послуги недоступними.

Небезпечна 457-кілометрова «лінія розмежування» простягається вздовж східної України, розділяючи таким чином територію, що за своїм розміром не менша за територію Швейцарії. Неофіційно названа «буферна зона» - 5-кілометрова ділянка з обох сторін – постраждала найбільше. Щомісяця фіксується понад мільйон перетинів через п'ять контрольних пунктів в'їзду/виїзду (КПВВ). Час від часу сім'ї змушені здійснювати довготривалі, та подекуди небезпечні подорожі, аби лише отримати доступ до основних товарів та соціальних послуг, включаючи лікарняний догляд та пенсії. Люди часто змушені чекати на контрольних пунктах протягом багатьох годин, це піддає їх ризикам, таким, як обстріли, снайперський вогонь і міни. Існує нагальна потреба в додаткових КПВВ, територіях, що будуть убережені від вогню та розширених заходів щодо виявлення вибухових речовин, для підвищення безпеки людей на цій території.

3. Східна Україна сильно забруднена вибухонебезпечними залишками.

Починаючи з 2014 року, наземні міни та вибухонебезпечні залишки війни призвели до загибелі або поранень понад 1800 чоловіків, жінок та дітей. Більше 1,9 мільйона осіб, у тому числі 220,000 дітей, живуть у районах, що сильно забруднені вибухонебезпечними речовинами. У березні 2018 року сім'я з чотирьох людей загинула, коли їхній автомобіль наїхав на протитанкову міну. Крім того, що міни створюють постійну загрозу, вони та вибухонебезпечні залишки війни суттєво обмежують здатність людей вільно пересуватися, обмежуючи їхню здатність працювати або відвідувати школу.

4. Майже одна третина людей, постраждалих від конфлікту - люди похилого віку.

Криза на сході України непропорційно впливає на людей похилого віку: 30 відсотків від 4,4 мільйона постраждалих в результаті конфлікту людей - старше 60 років. Законодавчі вимоги змушують людей похилого віку подорожувати з непідконтрольних Уряду території на підконтрольні Уряду території для отримання їх пенсій. Кожні 60 днів вони повинні проходити перевірку та перереєстровуватися як внутрішньо переміщені особи, але не всі з них можуть подорожувати; таким чином, на кінець 2017 року понад 600 000 людей похилого віку були відрізані від можливості отримання пенсій та соціальних послуг.

5. Конфлікт вплинув на те, що рівень смертності від туберкульозу зріс.

Військові дії призвели до пошкодження або знищення лікарень і медичних установ, до дефіциту критично важливих лікарських засобів та медичного персоналу. Понад 2,2 мільйона людей намагаються отримати доступ до медичної допомоги або психологічної підтримки в районах, що постраждали від конфлікту. На сході України, цей конфлікт спричинив сплеск мультирезистентного туберкульозу. В Україні приблизно 41 000 людей страждають від туберкульозу, це найвищий показник у Євразії. (Точну кількість неможливо перевірити через відсутність повної імплементації стандартів ВООЗ та доступу до даних.)

6. За останні 12 місяців продовольча небезпека подвоїлася

Обмеження доступу людей до засобів до існування та соціальних послуг вдвічі збільшило продовольчу небезпеку у минулому році на сході України. Мільйони людей змушені робити неможливий вибір, наприклад, обирати поміж їжею або доступом до медичних послуг, або можливістю навчання для своїх дітей. Щоб звести кінці з кінцями, сотні тисяч людей все більше вдаються до застосування негативних методів подолання кризи, зокрема до вимушеного позбавлення дітей можливості ходити до школи, торгівлі людьми, надання сексуальних послуг заради виживання, алкоголізму та вживання наркотиків. У той же час, критично важливі гуманітарні агенції залишають Україну через брак фінансування та обмеженого доступу окрім випадків, коли їх послуги найбільш потрібні.

Підготовлено Управлінням ООН з питань координації гуманітарних справ

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ