ЖЕНЕВА,18 липня 2018 року – Україна має діяти негайно для припинення того, що може становити «систематичне переслідування» ромської меншини в Україні, члени якої постраждали у низці насильницьких нападів, – заявила група експертів ООН.

«Ми однозначно засуджуємо ці жахливі акти залякування та насильства щодо представників ромської меншини в Україні. Ми також серйозно занепокоєні зростанням ненависті та насильства на ґрунті расової дискримінації проти цієї громади і, зокрема, проти її найуразливіших представників – жінок та дітей», – підкреслили експерти ООН.

Напади розпочалися в квітні 2018 року і були, ймовірно, скоєні членами праворадикальних груп. Серед тих, проти кого були спрямовані напади – жінки та діти. Вони постраждали в різних областях країни, у тому числі в Києві , Харкові, Тернополі та Львові.

Відбувалися підпали ромських поселень; їх мешканців залякували, на них нападали і змушували залишити свої домівки. Повідомляється, що ці дії були скоєні членами праворадикальних груп, таких як так звані угруповання «Січ-14» та «Національні дружини».

Під час одного з нападів, у Львові, одну людину вбили ножем; ще четверо зазнали ножових поранень. В іншому випадку, в селі Велика Березовиця у Тернопільській області нападники стріляли, залякували та погрожували насильством ромським мешканцям. Найбільше серед мешканців було дітей.

Серед осіб, які піддавалися утискам був і юрист, який веде справу щодо застосування насильства проти ромів. Місцевий прокурор разом із трьома чоловіками в масках увірвалися до офісу юриста, погрожували йому та застосували фізичне насильство, щоб змусити його припинити працювати над цією справою.

«Ці напади свідчать про тривожну тенденцію систематичних переслідувань ромів в Україні. Цю ситуацію погіршує поширення мови ненависті та стигматизація, які, як видається, підживлюються поточною політичною та економічною ситуацією в Україні», – зазначили експерти ООН.

«Ми висловлюємо жаль з приводу того, що в органів влади, зокрема, у Національної поліції та у поліції на місцях відсутні ефективні механізми захисту представників ромської меншини від таких дій. Ми також занепокоєні твердженнями про атмосферу безкарності та відсутності відповідальності в умовах браку швидкого, ретельного та неупередженого розслідування таких злочинних дій», – підкреслили експерти.

«Важливо забезпечити ефективне розслідування злочинів на ґрунті ненависті та расової дискримінації та враховувати фактори «расової, національної чи релігійної ворожнечі чи неприязні» як обставин, що обтяжують покарання, а не кваліфікувати ці злочини суто як хуліганство.

«Примусове виселення, спричинене руйнуванням та спаленням будинків, є серйозним порушенням прав людини. Такі порушення слід ретельно розслідувати і притягати винних осіб до відповідальності», – додають експерти.

Експерти ООН зауважили, що Міністр внутрішніх справ та Уповноважений Верховної Ради України з прав людини публічно засудили ці напади.

«Ми закликаємо органи влади України вжити всіх належних заходів для виконання міжнародних зобов'язань України у галузі прав людини, зокрема щодо захисту прав осіб, які належать до національних, етнічних, релігійних і мовних меншин. Органи влади повинні розслідувати всі напади проти ромської меншини та забезпечувати засоби правового захисту в контексті усіх збитків, у тому числі належне відшкодування шкоди для потерпілих. Тим, хто втратив свої будинки та майно під час нападів, органи влади повинні забезпечити безпечне альтернативне житло, доки не буде надане відповідне відшкодування».

«На нашу думку, необхідно вживати скоординованих та сталих заходів для запобігання таким нападам, забезпечення правосуддя та припинення безкарності».

Експерти ООН зв’язалися і продовжують співпрацювати з Урядом України для отримання подальшої інформації і роз’яснень про ці випадки.

КІНЕЦЬ

*Експерти: Лейлані Фарха, Спеціальний доповідач з питань належного житла як складової права на достатній життєвий рівень; Фернан де Варенн, Спеціальний доповідач з питань меншин; Е.Тендаї Акіуме, Спеціальний доповідач з питань сучасних форм расизму, расової дискримінації, ксенофобії та пов'язаної з ними нетерпимості.

Спеціальні доповідачі є одним з інструментів Спеціальних процедур Ради ООН з прав людини. Спеціальні процедури, найбільша група незалежних експертів у системі ООН з прав людини, є загальною назвою усіх незалежних механізмів Ради ООН з прав людини щодо встановлення фактів та моніторингу конкретних ситуацій в країні або тематичних питань у всіх частинах світу. Експерти Спеціальних процедур працюють на добровільних засадах; вони не є співробітниками ООН і не отримують заробітну плату за свою роботу. Вони є незалежними від будь-якого уряду або організації та працюють самостійно, в рамках свого мандату.

Управління Верховного комісара ООН з прав людини, сторінка країни – Україна.

Для отримання додаткової інформації та інформації для ЗМІ звертайтеся, будь ласка, до Даміаноса Серефідіса (Damianos Serefidis), +41 22 917 96 81 / dserefidis@ohchr.org.

Для медіа-запитів, пов'язаних з іншими незалежними експертами ООН, звертайтеся, будь ласка, до Джеремі Лоренса (Jeremy Laurence), відділ зі зв’язків зі ЗМІ Управління Верховного комісара ООН з прав людини, +41 22 917 93 83 / jlaurence@ohchr.org.

Цього року відзначається 70-річчя Загальної декларації прав людини, ухваленої ООН 10 грудня 1948 року. Загальна декларація прав людини, перекладена рекордними 500 мовами країн світу, ґрунтується на принципі, що «всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах». Цей принцип залишається актуальним кожного дня, для кожної людини. На честь 70-річчя цього надзвичайно важливого документа, а також для запобігання знецінення його ключових принципів ми закликаємо людей у всьому світі ставати на захист прав людини: www.standup4humanrights.org.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ