13 вересня 2018 року Які системні проблеми у сфері дотримання та реалізації прав людини внутрішньо переміщених осіб (ВПО) наразі існують? Нещодавнє загальнонаціональне соціологічне опитування серед ВПО та з-поміж надавачів послуг ВПО виявило, що велика кількість труднощів стосується різних сфер соціально-економічного життя.

Необхідність подавати додаткові документи та довідки, підтверджувати у судовому порядку акти цивільного стану, проходити процедури верифікації у комплексі цілого ряду специфічних проблем, пов’язаних із переміщенням ставлять ВПО у більш вразливе та дискримінаційне становище.

Дослідження виявило, що здебільшого ВПО не мають достатньо інформації щодо своїх прав. Аналіз відкритих запитання показав, що ця проблема комплексна, адже стосується майже всіх державних органів та служб, засобів масової інформації, громадських організацій та самих ВПО.

Дослідження також зафіксувало низку гендерних відмінностей щодо соціально-економічного становища ВПО. Жінки ВПО перебувають у економічно вразливішому стані, ніж чоловіки, часто залежать фінансово від чоловіків чи інших членів родини, частіше утримують дітей (гендерний розрив становить понад 14%), менше зайняті на ринку праці та започаткували власний бізнес, суттєво відчувають брак коштів, аніж чоловіки-ВПО, та більше змушені заощаджувати. Загалом гендерна специфіка становища жінок та чоловіків ВПО в Україні дуже часто відтворює усталені у суспільстві гендерні ролі та стереотипи: за жінками залишається функція обслуговування, догляду за дітьми та іншими родичами, а за чоловіками – функція «забезпечення».

Щоб вирішити ці проблеми, представники центральних органів виконавчої влади, громадянського суспільства, міжнародних організацій та офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини обговорили результати дослідження та можливі шляхи подолання викликів. Учасники дискусії також наголосили, що важливим є не лише усунення існуючих перепон, обумовлених статусом ВПО, а й створити належні умови для інтеграції внутрішньо переміщених осіб у місцеві громади, а також перейти до стратегій прогнозування майбутніх проблем і покрокового їх вирішення.

Аналітичний звіт підготовлено групою експертів на основі соціологічного дослідження проведеного ГО «Український інститут соціальних досліджень ім. Олександра Яременка» за підтримки проекту «Зміцнення потенціалу Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», який виконується Програмою розвитку ООН в Україні та фінансується Міністерством закордонних справ Данії протягом 2015-2018 рр.

Завантажити звіт можна за посиланням: https://bit.ly/2CRhsDr

Запити ЗМІ:

Юлія Самусь, спеціалістка з комунікацій, ПРООН, +38 097 139 14 75; +380 44 253 9363 (141), communications.ukaraine@undp.org, Yuliia.Samus@undp.org

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ