4 вересня 2018 року Велика палата Верховного Суду України винесла рішення, яким задовольнила позов внутрішньо переміщеної особи з Донецької області, виплата пенсії якого була призупинена з квітня 2017 року. Українська неурядова організація «Право на захист», партнер Агентства ООН у справах біженців, забезпечувала юридичну підтримку пенсіонеру.

Починаючи з листопада 2014 року, всі пенсіонери, місце проживання яких зареєстроване на неконтрольованій урядом території, були змушені не тільки реєструватися як переселенці, щоб продовжувати отримувати пенсію, але й проходити обтяжливу процедуру верифікації (включно з позаплановими перевірками місця проживання). Це спричинило втрату доступу громадян до їхніх пенсій. З червня 2016 року понад 1,2 млн. осіб з непідконтрольних уряду територій отримували пенсії, з липня 2018 р., лише 477 000 продовжили їх отримувати. Верховний Суд підтвердив, що результати згаданих перевірок не дають законних підстав припиняти виплати пенсії.

“Настав час відмінити прив‘язку місця реєстрації до виплати пенсій та створити простий механізм їхньої виплати на підконтрольній уряду території, через українські банки пенсіонерам незалежно від місця їхнього постійного проживання”, – зазначила пані Ноель Калхун, заступниця Представника Агентства ООН у справах біженців в Україні.

Агентство ООН у справах біженців в Україні працює з громадськими організаціями, такими як Право на захист, що надають юридичну допомогу внутрішньо переміщеним особам, а також населенню, що постраждало внаслідок конфлікту. Близько 60% запитів, що вони отримують, надходить від пенсіонерів, які зазнають труднощів із отриманням своїх пенсій. Наприклад, соціальні працівники з організації “Проліска” допомагають 90-річній Наталії Іванівні з села Новолуганське, що поряд із контактною лінією. Доброзичливі сусіди забрали її до себе після того, як будинок пенсіонерки був зруйнований внаслідок обстрілів, проте зараз вони ледве здатні купувати їй їжу та ліки, оскільки щомісячна виплата пенсії літньої жінки у розмірі 1800 гривень (близько 64 доларів США) була раптово безпідставно призупинена. Зазвичай це займає принаймні декілька місяців для вирішення подібних бюрократичних питань, і протягом цього часу найбільш вразливі особи залишаються абсолютно без доходів. Агентство ООН у справах біженців надає фінансову допомогу у надзвичайних ситуаціях.

Очікується, що рішення суду призведе до спрощення процедури, яка дозволить вимушеним переселенцям та іншим людям, що постраждали від конфлікту, отримувати свої пенсії вчасно, як і решта громадян України.

Для перегляду ключових повідомлень щодо внутрішнього переміщення, дивіться далі: https://bit.ly/2NuDVdP

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ