1 жовтня 2018 року, Київ - Координатор з гуманітарних питань в Україні Оснат Лубрані висловлює свої щирі співчуття родинам трьох дітей, які загинули, та одної дитини, яку було поранено, унаслідок вибуху вибухонебезпечних залишків війни на сході України. Пані Лубрані закликає до негайних дій для захисту мільйонів людей, які щодня наражаються на ризики через масштабне забруднення території мінами та вибухонебезпечними предметами.

«Я засмучена загибеллю трьох підлітків та пораненням ще одного внаслідок нещодавнього вибуху міни на сході України, - говорить Оснат Лубрані. - Неприпустимо, що діти наражаються на такі смертельні ризики, коли вони грають із друзями або ходять до школи. Висловлюю свої глибокі співчуття їхнім рідним та близьким».

Великі ділянки населених районів на сході України, зокрема сотні селищ уздовж 427-кілометрової «лінії розмежування», забруднені мінами та вибухонебезпечними предметами. Два мільйони людей щодня наражаються на ризик втратити життя або зазнати каліцтва, коли вони намагаються дістатися до крамниць, шкіл, лікарень та земельних ділянок, які вони обробляють. Наявність мін обмежує вільне пересування під час понад мільйона перетинів «лінії розмежування» цивільними особами, які реєструють кожного місяця.

Сьогодні міни та вибухонебезпечні залишки становлять одну з найбільших причин жертв серед цивільного населення на сході України: з січня 2018 року загинуло або було поранено 92 чоловіка, жінки та дитини. «Я закликаю всі сторони вжити необхідних заходів, щоби запобігти використанню мін, особливо у населених районах та поблизу цивільної інфраструктури, такої як будинки, школи та медичні заклади», - підкреслює пані Лубрані.

Оснат Лубрані відзначає успіхи у розв'язанні проблеми забрудненості мінами територій на сході України. «Є багато мужніх чоловіків та жінок, які ризикують своїм життям, щоби розчистити населені райони від мін, - говорить пані Лубрані. - Тільки в першій половині 2018 року у рамках програм з інформування про мінну небезпеку було надано підтримку більш ніж 20 000 людей, у тому числі 10 000 дітей, щоб запобігти ризикам такої смертельної небезпеки. Проте все більше занепокоєння в мене викликає соціально-психологічний вплив тривалого конфлікту на людей, особливо травма, пов’язана з тим, що щодня люди живуть у непрогнозованій смертельній небезпеці через масштабне забруднення території мінами та боєприпасами, що не розірвалися».

«Як свідчить досвід інших криз, через забруднення мінами та вибухонебезпечними залишками війни цивільні особи часто зазнають поранень та гинуть навіть через багато років після закінчення конфлікту, що руйнівно вливає на розвиток, - зауважує Оснат Лубрані. – Тому для того, щоби гуманітарні програми та заходи з розмінування можна було суттєво збільшити, я закликаю терміново затвердити відповідну нормативно-правову базу з протимінної діяльності в Україні та створити національний механізм координації відповідно до Міжнародних стандартів протимінної діяльності».

Підсумовуючи, пані Лубрані підкреслила нагальну потребу у фінансуванні гуманітарних зусиль на сході України. «У мене викликає занепокоєння, що наша гуманітарна діяльність профінансована тільки на третину від необхідної суми. Тому я закликаю держави-члени

продемонструвати свою солідарність з людьми на сході Україні та підтримати наші невтомні гуманітарні зусилля», - підвела вона підсумки.

За додатковою інформацією просимо звертатись до:

Валіджон Раноєв, УКГС в Україні, ranoev@un.org, тле. +38 050 422-3943

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ