15 лютого 2019

Агентство ООН з питань міграції (МОМ) і Європейський Союз допоможуть Україні та Республіці Білорусь зробити спільний кордон безпечнішим за допомогою нового проекту, спрямованого на підтримку процесу демаркації, покращення інфраструктури пунктів перетину та зміцнення двостороннього співробітництва й координації між двома країнами відповідно до принципів інтегрованого управління кордонами.

Процес демаркації 1084 км українсько-білоруського кордону триває вже понад 20 років. Київ і Мінськ підписали Договір про державний кордон ще в 1997 році, і відтоді 784 км було позначено тимчасовими прикордонними знаками. Водночас близько третини кордону й досі не має жодних позначень: саме цю ділянку буде демарковано за підтримки ЄС та МОМ. Кордон пролягає через важкопрохідні болота й ліси. Загальна довжина ділянки, що проходить через зону відчуження біля Чорнобильської АЕС, становить 120 км за офіційним визначенням Білорусі і 154 км за офіційним визначенням України.

Представництво Європейського Союзу в Білорусі, за підтримки експертів МОМ, забезпечить широкий спектр засобів для проведення демаркаційних робіт на кордоні між Білоруссю та Україною, зокрема транспортні засоби, прилади для вимірювання радіації, будівельне обладнання, прикордонні знаки та буї, а також інші необхідні інструменти й устаткування.

«Демаркація кордонів може здатися суто технічним процесом, що реалізує угоди, яких уже було досягнуто на політичному та законодавчому рівнях; однак відсутність чітко розмежованого кордону призводить до вразливості українсько-білоруського кордону і певною мірою східного кордону ЄС загалом, ― сказала Оута Хермалахті, менеджер проектів Представництва ЄС у Білорусі. ― Це створює передумови для транскордонної злочинності: контрабанди наркотиків, зброї та нелегального перевезення мігрантів».

Окрім підтримки демаркації кордону, на пункті перетину «Нова Гута» буде встановлено нову рентгенівську станцію для зменшення ризиків нелегального перетину кордону. «Нова Гута» (Білорусь) ― «Нові Яриловичі» (Україна) є найбільш завантаженим пунктом перетину кордону в регіоні, а також частиною загальноєвропейського транспортного коридору Гельсінкі ― Александруполіс. Інформація, отримана білоруськими митними органами через новий рентгенівський комплекс, передаватиметься їхнім українським колегам за допомогою електронної системи обміну попередньою інформацією («ПРІНЕКС»), впровадженої в рамках одного з попередніх проектів, реалізованих МОМ за фінансування ЄС.

ЄС та МОМ також сприятимуть розробленню спеціалізованого мобільного додатку, який дозволить людям, що перетинають державний кордон, стежити за ситуацією на кордоні й отримувати актуальну інформацію про процедури перетину.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ