Київ/Нью-Йорк, 22 березня 2019 року: Дитячий Фонд ООН (ЮНІСЕФ) оприлюднив глобальний звіт «Вода під прицілом», щоб привернути увагу до загроз для дітей від атак на об’єкти водної інфраструктури в країнах із тривалими збройними конфліктами.

36 affected ukr

  • 3,6 мільйона людей на Сході Україні потерпають від атак на водну інфраструктури
  • 500 000 дітей потребують захисту та невідкладної гуманітарної допомоги, зокрема доступу до чистої питної води.
  • Лише в 2018 році 89 інцидентів негативно вплинули на водопостачання та надання санітарних послуг, у 2019 році уже зафіксовано 19 випадків
  • Кожен четвертий мешканець районів, розташованих поблизу лінії розмежування, потерпає від щоденної або щотижневої нестачі води.
  • Понад 30 працівників сфери водопостачання було вбито або поранено від початку конфлікту

Україна вперше потрапила до цього переліку на рівні із такими країнами, як Афганістан, Ємен, Ірак, Буркіна-Фасо, Демократична Республіка Конго, Ефіопія, Камерун, Лівія, Малі, М’янма, Південний Судан, Сирійська Арабська Республіка, Сомалі, Судан, Центральноафриканська Республіка та Чад.

В умовах тривалих конфліктів діти віком до 15 років мають у середньому у три рази вищий ризик померти від захворювань, пов’язаних з відсутністю чистої води, санітарії та гігієни, ніж від прямого насильства. Про це сьогодні заявили в Дитячому фонді ООН (ЮНІСЕФ), представляючи новий звіт до Всесвітнього дня води.

У звіті «Вода під прицілом» проаналізовано показники смертності у 16 країнах, в яких протягом тривалого часу точаться конфлікти. Визначено, що у більшості таких країн найуразливішими є діти віком до 5 років. Вони мають у 20 разів вищий ризик померти через відсутність чистої води та належної санітарії, ніж від прямого насильства.

«У дітей, які живуть в умовах тривалих конфліктів, ситуація і без цього непроста, але вона ще більше ускладняється тим, що багато з них не мають доступу до чистої питної води, – підкреслила виконавча директорка ЮНІСЕФ Генрієтта Фор, – Реальність така, що більше дітей помирають через відсутність доступу до чистої води, ніж від куль".

1 in 4 shortage ukr

На сході України 3,6 мільйона людей мають ускладнений доступ до води, оскільки система водопостачання пошкоджується через обстріли. Часті перебої у постачанні води в поєднанні з недостатнім рівнем вакцинації дітей підвищують ризик розповсюдження інфекційних захворювань. Відсутність чистої води та належної санітарії є серйозною загрозою для майбутнього дітей.

Під час конфліктів прицільні обстріли призводять до руйнувань інфраструктури, смертей та поранень співробітників системи водопостачання. Збройний конфлікт також спричиняє перебої у електропостачанні, без якого не можуть працювати систем подачі води, санітарії та гігієни. Лише у 2018 році на сході України було зафіксовано 89 атак на об’єкти водної інфраструктури, від чого постраждали мільйони мирних мешканців. Ще 19 таких випадків було зафіксовано за перші три місяці 2019 року. Збройний конфлікт створює небезпечні умови для необхідного ремонту. З початку конфлікту на сході понад 30 працівників системи водопостачання були вбиті або отримали поранення при виконанні службових обов’язків.

89 incidents ukr

«Сплановані атаки на систему водопостачання та санітарії – це атаки на вразливих дітей, – наголосила пані Фор, – Доступ до води – це основоположне право людини. Вода необхідна для життя».

Незважаючи на ризики, ЮНІСЕФ та партнери з кластера «Вода, санітарія та гігієна» (WASH) у 2018 році допомагали місцевим органам влади забезпечувати постачання чистої питної води для понад 2,3 мільйона людей, здійснювали координацію зусиль із невідкладного ремонту об’єктів водопостачання та надавали хімікати для очищення води. За підтримки уряду Німеччини ЮНІСЕФ надав допомогу більше ніж 1,8 мільйона людей на сході України. Для цього Дитячий фонд ООН підтримував надання засобів для очищення води, проведення термінових ремонтів та модернізації застарілих об’єктів інфраструктури.

500000 children ukr 1

ЮНІСЕФ закликає уряди та партнерів:

  • Припинити атаки на об’єкти та співробітників системи водопостачання;
  • Поєднати гуманітарну діяльність, що рятує життя, та розробку сталих систем водопостачання та санітарії для всіх;
  • Посилити спроможність урядів та партнерів забезпечувати безперебійне водопостачання та якісні послуги з санітарії у надзвичайних ситуаціях.

###

Примітка для редакторів:

У доповіді ЮНІСЕФ наводяться дані про рівень смертності дітей у 16 країнах з тривалими конфліктами: Афганістан, Буркіна-Фасо, Демократична Республіка Конго, Ефіопія, Ємен, Ірак, Камерун, Лівія, Малі, М’янма, Південний Судан, Сирійська Арабська Республіка, Сомалі, Судан, Центральноафриканська Республіка та Чад. У всіх цих країнах, за винятком Лівії, Іраку та Сирії, діти віком до 15 років мають більше ризиків померти від захворювань, пов’язаних з відсутністю чистої води, ніж від масового насильства. За винятком Сирії та Лівії, у всіх країнах діти віком до 5 років мають майже у 20 разів вищі ризики померти від гострих кишкових інфекцій, пов’язаних з відсутністю належного доступу до води, санітарії та гігієни, ніж від масового насильства.

Ці розрахунки базуються на показниках ВООЗ щодо смертності дітей від «масового насильства» та від «гострих кишкових інфекцій, пов’язаних з відсутністю належного доступу до води, санітарії та гігієни» протягом 2014-2016 років.

Фотоматеріали виставки «Вода під прицілом», яка діє у Києві 22 березня до 5 квітня

https://www.unicef.org/ukraine/ukr/media_32189.html

Для отримання більш детальної інформації звертайтесь до:
Джо Інгліша (Joe English), ЮНІСЕФ у Нью-Йорку, jenglish@unicef.org, +1 917 893 0692

Ніни Сорокопуд, ЮНІСЕФ в Україні, nsorokopud@unicef.org, +380503882951