(4 квітня 2019 р.) У Міжнародний день просвіти з питань мінної безпеки Координатор системи ООН/Координатор з гуманітарних питань в Україні Оснат Лубрані закликає посилити захист мільйонів чоловіків, жінок та дітей, які живуть, працюють та ходять до шкіл на сході України у районах, забруднених мінами та іншими вибухонебезпечними предметами.

Через п'ять років із початку конфлікту міни та вибухонебезпечні предмети все ще призводять до загибелі та поранень цивільних громадян. У 2018 році понад 40% жертв серед цивільного населення було спричинено наземними мінами і вибуховими пристроями. «Великі ділянки території по обидва боки «лінії розмежування» залишаються забрудненими наземними мінами, через які цивільне населення не має безпечного доступу до сільськогосподарських земель, шкіл та інших основних послуг», - сказала пані Лубрані під час виступу на заході з нагоди Міжнародного дня просвіти з питань мінної безпеки, який відзначається щорічно для покращення обізнаності про смертельні ризики мін. «На превеликий жаль, схід України є одним з найбільш забруднених мінами регіонів світу», - зазначила пані Лубрані.

Три роки поспіль в Україні було зареєстровано найбільшу кількість інцидентів із протитранспортними мінами у світі. «На сході України продовжують розміщувати міни, внаслідок чого гинуть та отримують поранення діти та дорослі», - сказала Оснат Лубрані, зазначивши, що з квітня 2014 року понад 1 000 цивільних громадян загинуло або отримало поранення через міни та вибухонебезпечні залишки війни. Інциденти, пов'язані з мінами, також залишалися головною причиною жертв серед дітей у 2018 році. «Використання наземних мін має бути негайно припинено, особливо у населених районах та поблизу важливої цивільної інфраструктури», - наголосила пані Лубрані.

У грудні 2018 року Парламент України ухвалив закон про протимінну діяльність, який визначає правові засади, принципи та основні складові протимінної діяльності на сході України. «Я хочу відзначити прогрес, якого вдалося досягти Уряду України завдяки ухваленню цього закону, - підкреслила пані Лубрані. - Це важливий крок на шляху до розв'язання проблеми забруднення територій мінами та пов'язаних з нею законодавчих складнощів».

Завдяки пожертвам донорів гуманітарні партнери постійно підтримують операції з розмінування та розчищення територій від мін на сході України. Лише у 2018 році у програмах інформування про мінну небезпеку, спрямованих на підвищення обізнаності про правила безпечної поведінки на забруднених мінами територіях, взяло участь понад 54 000 осіб, 36% з яких становили діти. «Я звертаюся до міжнародної спільноти з проханням збільшити підтримку протимінної діяльності, щоби захистити цивільних громадян та сприяти зусиллям із відновлення там, де це необхідно», - підсумувала пані Лубрані.

За додатковою інформацією просимо звертатись до:

Валіджон Раноєв, УКГС в Україні, ranoev@un.org, тел. +38 050 422-3943