Київ, Україна, 28 травня 2019 р. - П'ять основних неінфекційних захворювань (НІЗ) – серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, рак, хронічні обструктивні захворювання легень і розлади психічного здоров'я – є причиною майже 84% всіх смертей в Україні. Майже 30% чоловіків, які померли у 2017 році від НІЗ, належали до працездатної вікової групи 30-65 років.

Імовірність померти у віці від 30 до 70 років набагато вища в Україні, ніж в інших європейських країнах, і майже вдвічі вища для чоловіків, ніж для жінок. Цей тягар просто неприпустимий для країни, яка прагне до соціального та економічного розвитку і зростання. Оскільки більшість із цих захворювань тісно пов'язані з вживанням тютюну, алкоголю, недостатньою фізичною активністю та нездоровим харчуванням, їм можна значною мірою запобігти. Для цього необхідно продовжувати налагоджувати співпрацю між багатьма секторами не лише у сфері охорони здоров’я.

Досягнення та пріоритети України у боротьбі з неінфекційними захворюваннями обговорювалися на Національній конференції, організованій Міністерством охорони здоров'я України спільно з Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) та за підтримки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва (SDC). Широке коло учасників конференції включало представників Світового банку, міжнародних експертів, національних партнерів, а також лікарів та вчителів з усієї України.

“ВООЗ підтримує країни у реалізації планів і стратегій у сфері охорони здоров'я для досягнення Цілей Сталого Розвитку. Потрібно вживати більше заходів для зменшення передчасної смертності від неінфекційних захворювань на одну третину до 2030 року, – зазначила д-р Бенте Міккельсен, Директор Відділу боротьби з НІЗ та сприяння здоров'ю упродовж усіх періодів життя Європейського регіонального бюро ВООЗ. – Для досягнення цієї мети ми повинні переконатися, що ми діємо згідно з доказовими рекомендаціями, застосовуємо найкращі практики профілактики та лікування, і кожна людина може приймати інформоване рішення стосовно своїх звичок та способу життя», – додала доктор Міккельсен.

“Десятиліттями система охорони здоров’я в Україні існувала для того, щоб лише лікувати, а не запобігати хворобам. Саме тому одним із ключових напрямків трансформації системи ще з 2016 року стала профілактика та превентивна медицина. Такий підхід є найбільш ефективним, зокрема, у боротьбі з неінфекційними захворюваннями", – зазначила д-р Уляна Супрун, в.о. Міністра охорони здоров'я України.

«Неінфекційні хвороби щороку вбивають 41 мільйонів людей - це 71% всіх смертей на планеті; на жаль, в Україні цей показник навіть більший, ніж 80%. - прокоментувала Координатор системи ООН в Україні та Гуманітарний Координатор Оснат Лубрані. - НІЗ - це величезна проблема не лише у сфері здоров'я, а й розвитку. Щоб вирішити цю проблему, нам дійсно потрібен багатосекторальний підхід, який вимагає лідерства та всебічного підходу до системи охорони здоров'я на урядовому рівні, та включення аспекту охорони здоров'я у всі стратегії та у всі урядові політики – в охороні здоров'я та освіті, у сфері енергетики, сільського господарства, спорту, транспорту, комунікацій, містобудування, охороні навколишнього середовища, трудовій зайнятості, промисловості і торгівлі, у фінансах, соціальному та економічному розвитку».

Навчання медичних працівників для запобігання неінфекційним захворюванням

В останні роки ВООЗ та Міністерство охорони здоров'я підготували понад 10 тисяч сімейних лікарів та медичних сестер у семи областях, щоб вони могли краще підтримувати своїх пацієнтів та перерозподіляти функції в команді для більш ефективної роботи.

“Професіонали в галузі охорони здоров'я є важливим джерелом інформації, а їхні тісні відносини з людиною, яка звертається за медичною допомогою, є наріжним каменем системи охорони здоров'я, орієнтованої на пацієнта. Ми повинні переконатися, що лікарі та медсестри мають знання та навички для діагностики та лікування серцево-судинних та інших неінфекційних захворювань. До того ж, вони повинні бути в змозі надати доказову інформацію про ключові фактори ризику, такі як куріння, вживання алкоголю, нездорове харчування та недостатня фізична активність, і мотивувати людей до вибору здоров'я”, – підкреслив д-р Ярно Хабіхт, Представник ВООЗ в Україні.

Вдосконалення законодавства може зберегти життя

На додаток до навчальних заходів, Міністерство охорони здоров'я та партнери, включаючи ВООЗ та неурядові організації, розробили ряд законодавчих ініціатив, таких як Національний план заходів щодо неінфекційних захворювань, законопроекти щодо контролю над тютюном, рекомендації зі здорового харчування та проект закону про заборону промислових жирів і транс жирів. Своєчасне затвердження та впровадження цих законодавчих ініціатив в Україні забезпечить прогрес країни у досягненні Цілей Сталого Розвитку шляхом впровадження Рамкової конвенції ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ), трансформації системи психічного здоров'я та інших заходів.

“Хочу висловити вдячність уряду Швейцарії за постійну підтримку профілактики неінфекційних захворювань та зміцнення здоров'я в Україні, а також його багаторічне партнерство у сфері зміцнення системи охорони здоров'я та психічного здоров'я. Ця підтримка та наші партнерські відносини були надзвичайно важливими для розробки багатьох ініціатив, які зараз існують ”, – зазначив д-р Ярно Хабіхт.

КОНТАКТИ:

Анна Борщевська, спеціаліст із комунікацій, Представництво ВООЗ в Україні borshchevskaa@who.int


КОРИСНІ ПОСИЛАННЯ:

Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну (РКБТ ВООЗ) https://www.who.int/fctc/cop/about/en/

Цілі Сталого Розвитку в Україні, пов'язані зі здоров'ям http://sdg.org.ua/ua/pro-hlobalni-tsili/good-health-and-well-being

Боротьба з неінфекційними захворюваннями в Україні (2018) http://www.euro.who.int/en/countries/ukraine/publications/tackling-noncommunicable-diseases-in-ukraine

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ