«Ми чекали на цю квартиру 35 років, прожили там три місяці і тепер ми безпритульні», – каже Людмила, пенсіонерка, яка все життя працювала на заводі, стоячи у сирій порожній кімнаті будинку № 15 на вул. Воробйова в Авдіївці.

Її сусідка Тетяна була вчителькою в авдіївській школі. Пропрацювавши тут 30 років, Тетяна отримала квартиру у цьому будинку від міської адміністрації Авдіївки. Багатоповерхівку збудували у 2013 році, аби забезпечити житлом вразливі родини та тих, хто працював на державу: вчителів, лікарів, робітників заводів, самотніх багатодітних матерів, ветеранів-афганців та ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС.

Збройний конфлікт, який розпочався на сході України у 2014 році, зруйнував надії цих родин на власний дім.

Будинок 15 вул. Воробиова АвдіівкаЦя багатоповерхівка має стратегічне розташування, дуже близько від лінії зіткнення. З її вікон можна бачити те, що раніше було донецьким аеропортом, де тривали одні з найзапекліших боїв. Територія аеропорту та місто Донецьк контролюється самопроголошеною «Донецькою народною республікою», Авдіївка – підконтрольна Уряду.

У 2014 році українські військові та правоохоронці почали займати квартири у будинку № 15 на вул. Воробйова. Деякі з квартир були порожніми, бо їхні власники втекли від бойових дій. Багато цивільних, однак, лишилися.

«У випадку військової необхідності, міжнародне право дозволяє військовим використовувати цивільні будинки. В той же час міжнародне право чітко зобов’язує державу забезпечити цивільних альтернативним житлом чи забезпечити їм відшкодування», – каже Матільда Богнер, Голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні. У 2014-2017 роках тут велися запеклі бої; мінометні снаряди пошкодили або зруйнували квартири у цій багатоповерхівці. Ті мешканці, які тут лишалися, мали поїхати, хоча й не мали куди. Ані місцева, ані державна влада не надала людям альтернативного житла або фінансової підтримки.

Спеціалісти з прав людини на вул. Воробиова 15

Цього літа Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні провела інтерв’ю з 28-ма власниками квартир на Воробйова, 15. «Ми мусили поїхати через бойові дії. Коли ми повернулися, аби подивитися, що сталося з нашим майном, ми побачили, що квартирі були порожніми чи зруйнованими», – сказав один із власників. Люди, з якими ми говорили, розповіли, що військові пограбували їх або пошкодили меблі, електронні прилади або особисті речі.

Одна з картир на Воробиова 15

30 власників квартир написали скарги до місцевої поліції про пограбування або навмисне знищення майна. Роками кримінальні справи курсували між Національною поліцією та Військовою прокуратурою.

«Я все розумію. Це війна і є військова необхідність мати пункт спостереження в моїй квартирі. Але війна триває вже шостий рік. Чому держава не надає фінансування таким людям, як я? Чому нам не дадуть квартиру? Я не хочу доживати своє життя в пеклі», – каже Тетяна, вчителька на пенсії.

Приклад з вулицею Воробйова є показовим, але не єдиним. Моніторингова місія ООН з прав людини задокументувала численні випадки поблизу лінії зіткнення, коли мешканці втрачали доступ до своїх помешкань та власності. У багатьох випадках, навіть коли військові звільняли цивільні будинки, на власників чекали неоплачені рахунки за комунальні послуги.

Хлопці Тут мешкає родина із 5 х людеи

«Ми раді почути заяви та побачити певні кроки нового Уряду, що вказують на його наміри допомогти цивільним жертвам конфлікту», – каже Богнер. «У нашій останній доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні ми закликаємо командування Операції об’єднаних сил забезпечити, аби військові формування укладали договори оренди з цивільними особами у випадку використання їхнього майна. Це передбачає, зокрема, оплачування рахунків за комунальні послуги та відшкодування власникам і мешканцям».

Управління ООН з прав людини закликає Генеральну прокуратуру України, Державне бюро розслідувань, Військову прокуратуру та правоохоронні органи розслідувати всі твердження про незаконне використання житла у військових цілях, а також про випадки пограбування і крадіжок, вчинені військовослужбовцями або співробітниками правоохоронних органів.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ