Втрати серед цивільних осіб в Україні, пов’язані з конфліктом (1)

Лютий 2020 року

У період з 1 по 29 лютого 2020 року, Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ ООН) зафіксувало п’ять випадків загибелі або поранення цивільних осіб, пов'язаних з конфліктом (один загиблий і четверо поранених), що на 58,3 відсотка менше, ніж в січні 2020 року:

- Один чоловік був поранений в результаті артилерійського обстрілу на території, що контролюється самопроголошеною «Луганською народною республікою», і один чоловік був поранений в результаті обстрілу з СЗЛО (2) на території, що контролюється самопроголошеною «Донецькою народною республікою»;

- Один чоловік загинув в результаті мінного інциденту (3) на території, що контролюється самопроголошеною «Луганською народною республікою»; і

- Одна жінка і один чоловік були поранені в результаті поводження з ВЗВ (4) (ручними гранатами) на території, що контролюється самопроголошеною «Луганською народною республікою», і на території, що контролюється самопроголошеною «Донецькою народною республікою», відповідно.

Січень 2020 року

У період з 1 по 31 січня 2020 року, УВКПЛ ООН зафіксувало 12 випадків загибелі або поранення цивільних осіб, пов'язаних з конфліктом (один загиблий і 11 поранених), що на 300 відсотків більше, ніж в грудні 2019 роки (один загиблий і двоє поранених):

- Троє чоловіків і одна жінка були поранені в результаті артилерійських обстрілів на території, що контролюється самопроголошеною «Луганською народною республікою»;

- Четверо чоловіків були поранені в результаті мінних інцидентів: троє на території, що контролюється самопроголошеною «Луганською народною республікою», і один – на території Донецької області, що контролюється Урядом;

- В результаті поводження з ВЗВ, один чоловік загинув і двоє чоловіків були поранені на території Донецької області, що контролюється Урядом, і один хлопчик був поранений на території, що контролюється самопроголошеною «Луганською народною республікою».

Тенденції в 2020 році

Втрати серед цивільних осіб у період з 1 січня по 29 лютого 2020 року, за типом озброєння/інциденту

Screenshot 2020 03 18 at 15.55.55

У січні 2020 року, кількість випадків загибелі або поранення цивільних осіб, не дивлячись на збільшення в порівнянні з груднем 2019 року, було порівнянним з середньомісячними цифрами 2019 року (2,3 загиблих і 11,7 поранених в середньому в місяць), які були найнижчими за весь період конфлікту. У лютому 2020 роки кількість випадків загибелі або поранення цивільних осіб знизилася до показників, що мали місце в останньому кварталі 2019 року.

У період з 1 січня по 29 лютого 2020 року, середньомісячна кількість втрат серед цивільних осіб (один загиблий і 7,5 поранених в середньому в місяць) були на 40 відсотків менше середньомісячних втрат серед цивільних осіб в 2019 році.

У січні і лютому 2020 року втрати серед цивільних осіб в результаті артилерійських обстрілів і обстрілів з СЗЛО (які є найбільш показовими в плані дотримання міжнародного гуманітарного права і ситуації з захистом цивільних осіб в умовах збройного конфлікту) залишалися на найнижчому за весь період конфлікту рівні, і на тому ж рівні, що в останньому кварталі 2019 року. Більшість втрат була зафіксована на території, яка контролюється самопроголошеними «республіками» (14 з 16 за період з 1 жовтня 2019 року по 29 лютого 2020 року).

В січні 2020 року в Донецькій області (по обидві сторони від лінії зіткнення) не було зафіксовано жодної жертви серед цивільних осіб в результаті артилерійських обстрілів і обстрілів з СЗЛО, тоді як в жовтні, листопаді та грудні 2019 року такі жертви фіксувалися тільки в Донецькій області (по обидві сторони від лінії зіткнення).

У січні і лютому 2020 року, п'ять з шести випадків загибелі або поранення цивільних осіб в результаті артилерійських обстрілів і обстрілів з СЗЛО були зафіксовані на території, на території, що контролюється самопроголошеною «Луганською народною республікою», на схід і південний схід від Золотого; ця місцевість є однією з основних «гарячих» точок в останні роки.

Чотири з п’яти мінних інцидентів, зафіксованих в січні і лютому 2020 року, відбулися на контрольованій збройними групами території Луганської області, поблизу річки Сіверський Донець. Ця місцевість забруднена мінами, розтяжками і боєприпасами, і значна кількість подібних інцидентів було зафіксовано в цій місцевості, починаючи з 2015 року. Чотири інциденти, що були зафіксовані в січні і лютому, пов'язані, імовірно, з теплою зимою.

П’ять мінних інцидентів, зафіксованих в січні і лютому 2020 року, стали першими такими інцидентами з жовтня 2019 року, і не змінюють загальну тенденцію до зниження кількість випадків загибелі або поранення цивільних осіб в результаті мінних інцидентів.

Випадки загибелі або поранення цивільних осіб в результаті поводження з ВЗВ, незважаючи на зниження їх кількості в абсолютних цифрах, продовжують складати значну частку загальній кількості втрат серед цивільних осіб (34,5 відсотка від загальної кількості втрат серед цивільних осіб в січні і лютому 2020 року).

____________________________

(1) УВКПЛ ООН вивчає повідомлення про втрати серед цивільних осіб з широкого кола джерел інформації, оцінюючи їх на предмет достовірності та надійності. Це зведення ґрунтується на інформації, яку Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ ООН) отримала під час інтерв’ювання жертв і їхніх родичів; свідків; аналізі підтверджуючої інформації, наданої ММПЛУ на конфіденційній основі; офіційних документах; документах з відкритих джерел; фото- і відеоматеріалах; судово-медичних документах і довідках; матеріалах кримінальних справ; судових документах; публічних доповідях Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні; доповідях міжнародних і національних неурядових організацій; публічних повідомленнях правоохоронних і військових органів; повідомленнях медичних установ і місцевої влади; та інших релевантних матеріалах, що заслуговують на довіру. У деяких випадках перевірка інформації може зайняти тижні або місяці до того, як можна буде дійти певних висновків. Це означає, що такі висновки можуть бути переглянуті в разі отримання додаткової інформації. Цифри можуть змінюватися в міру отримання нової інформації.

(2) Стрілецька зброя і легкі озброєння.

(3) Інциденти, в яких цивільні особи були вбиті або поранені в результаті несподіваного підриву на протипіхотних чи протитанкових мінах, або на вибухових пристроях, що діють аналогічним чином, таких як розтяжки, або в результаті детонації вибухонебезпечних залишків війни (ВЗВ).

(4) Жертви поводження з вибухонебезпечними залишками війни маніпулювали з ВЗВ певний час і робили додаткові зусилля для того, щоб викликати їх детонацію (наприклад, пробували їх розібрати).

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ