Цього року люди всього світу стикаються з викликами через пандемію COVID-19, що загрожує нашому здоров’ю і змушує нас дотримуватися обмежень, які створюють різні ризики.

В Україні, як і у багатьох інших країнах світу, роми часто стикаються з дискримінацією, потерпають від стереотипів і зазнають соціальної ізоляції. Через стійку практику дискримінації та ізоляції багато ромських сімей стають особливо вразливими у нинішній кризі, не маючи належного доступу до медичних послуг, води, засобів до існування, продовольства та освіти. У багатьох ромів немає можливості підписати декларації з сімейними лікарями, здебільшого через відсутність у них документа, який посвідчує особу, що також перешкоджає їхньому доступові до соціального забезпечення. Швидка допомога часто відмовляється забирати хворих із ромських поселень, що істотно звужує їхній і без того недостатній доступ до послуг охорони здоров’я. Сегрегація в окремих «ромських» палатах пологових будинків призводить до ризику додаткової дискримінації та ізоляції.

Ромські жінки та чоловіки часто зайняті на сезонних чи тимчасових роботах або надають послуги на місцевих ринках чи малих підприємствах, але зараз їхні робочі місця закриті, а заробітки зменшилися. Ромські жінки зазнають перехресних форм дискримінації, зокрема ґендерно зумовленого насильства, що посилює їхню вразливість до кризової ситуації. Через закриття шкіл багато ромських дітей залишилося без освіти, тому що доступу до комп’ютерів та інтернету в них немає.

«Давайте у цей день запам’ятаємо: хоча пандемія зачіпає всіх нас як людей, для частини українського суспільства, що включає ромських жінок, чоловіків та дітей, загроза для життя та виживання є значно більшою», - заявила Оснат Лубрані, Координаторка системи Організації Об’єднаних Націй. «Забезпечення рівних прав для всіх завжди було одним із головних пріоритетів ООН. Відповідно до Статті 1 Загальної декларації прав людини: «Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах», - зазначила Оснат Лубрані.

У ці важкі часи нам необхідно пам’ятати: слід діяти так, щоб нікого не залишати осторонь!

Отже, ми закликаємо владу:

  • надати ромським жінкам і чоловікам доступ до повного спектру медичних послуг і уникати дискримінаційних практик;
  • забезпечити рівний доступ до соціального захисту;
  • забезпечити доступ до води громадам і сім’ям, що його не мають;
  • забезпечити ромським жінкам доступ до механізмів звернення та послуг у випадку ґендерно зумовленого насильства;
  • розблокувати й надавати адресну гуманітарну допомогу тим, хто позбавлений соціального захисту.

Бажаємо, щоб ми всі змогли відзначити це свято наступного року в світі без пандемії, без дискримінації та без соціальної ізоляції!

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ