Я надзвичайно стурбована збільшенням кількості випадків загибелі і поранення цивільних осіб в зоні конфлікту, особливо в результаті артилерійських обстрілів і обстрілів зі стрілецької зброї і легких озброєнь. У березні цього року наша Місія зафіксувала два випадки загибелі та 14 випадків поранення цивільних осіб від таких обстрілів з обох боків від лінії зіткнення: двоє загиблих і 11 поранених на території, контрольованій самопроголошеними «республіками», і троє поранених – на території, що контролюється Урядом. Це стільки ж, скільки за попередні п'ять місяців, з 1 жовтня 2019 року по 29 лютого 2020 року (один загиблий і 15 поранених). Цивільні особи також продовжують гинути і отримувати поранення в результаті мінних інцидентів і поводження з вибухонебезпечними залишками війни.

Важливо пам'ятати, що всі сторони конфлікту зобов’язані керуватися міжнародним гуманітарним правом, включаючи зобов’язання по веденню бойових дій, які регулюються принципами розрізнення, пропорційності та вжиття запобіжних заходів:

- Розрізнення: сторони, що перебувають у конфлікті, повинні завжди розрізняти цивільне населення й комбатантів, і не спрямовувати атаки проти цивільних осіб;

- Пропорційність: збройний напад, який, як можна очікувати, попутно потягне за собою втрати життя серед цивільного населення, поранення цивільних осіб та шкоду цивільним об’єктам або те й інше разом, які були б надмірними щодо конкретної і безпосередньої воєнної переваги, якої передбачається таким чином досягти, заборонений;

- Вжиття запобіжних заходів: при проведенні військових операцій необхідно постійно дбати про цивільне населення, цивільних осіб та цивільні об’єкти; слід вживати всіх можливих запобіжних заходів, щоб уникнути та, у будь-якому випадку, звести до мінімуму випадкові втрати цивільного життя, поранення цивільних осіб та пошкодження цивільних об’єктів.

Відповідальність за дотримання цих принципів лежить як на безпосередніх учасниках бойових дій, так і на їхніх командирах.

Я також вкрай стурбована повідомленнями про загибель цивільної жінки та поранення цивільного чоловіка вчора в Широкій Балці (Донецька область), ймовірно, в результаті удару з безпілотного літального апарату. У той час, як ми працюємо над уточненням обставин цього інциденту, я хотіла б нагадати, що застосування безпілотних літальних апаратів потрапляє під дію вищезгаданих принципів. Оператори БПЛА повинні суворо дотримуватися цих принципів для збереження життя цивільних осіб і захисту цивільних об'єктів.

Наступного тижня збройний конфлікт на сході України, що забрав уже більше 3 500 цивільних життів, вступить в свій сьомий рік. Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні закликає всі сторони, які беруть участь в бойових діях в Донецькій і Луганській областях вжити максимальних зусиль для дотримання правил і звичаїв війни і забезпечення стійкого припинення вогню. Загибель і поранення цивільних осіб повинні припинитися.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ В УКРАЇНІ