«Ваша присутність на місцях та в громадах є унікальною. Ви, як ніхто інший, розумієте щоденні проблеми, з якими стикаються найбільш уразливі. У вас є завзяття і канали розповсюдження наших повідомлень серед широкого загалу».

Генеральний секретар ООН, пан Антоніу Гутерреш

Співпраця Організації Об’єднаних націй з НУО

Неурядові організації (НУО) сьогодні відіграють все більш важливу роль у формуванні політики, яка змінює світ. Організація Об’єднаних Націй підтримує тісні зв’язки з тисячами неурядових організацій у всьому світі, оскільки діяльність НУО є важливою для взаємодії громадянського суспільства та уряду. Організація Об’єднаних Націй є як учасником, так і свідком все більшої глобалізації громадянського суспільства. Організації громадянського суспільства є ключовими учасниками важливих конференцій Організації Об’єднаних Націй і виступають незалежними партнерами в діяльності ООН на рівні країн. НУО є консультантами в галузі політики та програмних заходів ООН. ООН регулярно організовує і проводить брифінги, зустрічі та конференції для представників НУО, акредитованих при відділеннях ООН, її програмах і установах.

Від моменту свого заснування в 1945 році Організація Об’єднаних Націй підтримує зв’язки з неурядовими організаціями, які представляють інтереси громадянського суспільства у всьому світі. Положення про відносини між Організацією Об’єднаних Націй і НУО викладені в статті 71 Статуту Організації Об’єднаних націй і в Резолюції 1996/31 ЕКОСОР. Права та привілеї, детально перераховані в Резолюції, дають кваліфікованим організаціям змогу робити внесок до роботи програм і досягнення цілей Організації Об’єднаних Націй, працюючи технічними експертами, радниками та консультантами у міжурядових секціях і Секретаріаті. Все частіше НУО як групи захисту громадянських прав підтримують діяльність ООН, допомагаючи виконувати заплановані заходи, контролювати втілення програм і декларацій, ухвалених Державами-членами ООН. Подібно до Організації Об’єднаних Націй всі організації, що діють в дусі співпраці та єдності, незалежно від їхнього розміру та впливовості, мають право брати участь в міжнародних подіях через співробітництво з ООН. Нижче докладно описані різні наявні механізми співробітництва НУО з ООН.

Консультативний статус при Економічній і Соціальній Раді

Неурядові, некомерційні або волонтерські організації можуть долучитися до взаємовигідної співпраці з Організацією Об’єднаних Націй, отримавши консультативний статус при Економічній і Соціальній Раді. Першим місцем, де неурядові організації брали участь в офіційних обговореннях ООН, була саме Економічна і Соціальна Рада (ЕКОСОР). У 1946 році 41 НУО отримала консультативний статус при Раді; відтоді їх кількість постійно зростає, і на сьогодні становить 3 400 організацій.

How to apply for consultative status with ECOSOC?

Application Form for civil society organizations to formally associate with the United Nations Department of Global Communications