Humanitarian response collage

У 2018 році 4,4 мільйона жінок, чоловіків, дітей та людей похилого віку продовжують страждати через затягнуту безвихідь політичної ситуації та збройний конфлікт на сході України, що й досі триває. Попри численні спроби домовитися про припинення вогню, бойові дії тривають з майже щоденними обстрілами, часто трапляються локальні зіткнення, а рівень забруднення мінами та боєприпасами, що не розірвалися, тільки зростає. З урахуванням обмежень доступу, щомісяця фіксується близько мільйона перетинів «лінії розмежування» через п’ять контрольних пунктів в’їзду/виїзду, де люди змушені чекати протягом багатьох годин у довгих чергах, при цьому на КПВВ доступні лише мінімальні послуги. Приблизно 1,6 мільйона внутрішньо переміщених осіб - хоча й живуть далеко від активних бойових дій - знаходяться в умовах затягнутого переміщення, майже без перспективи соціальної єдності або повернення додому.

За чотири роки внаслідок тривалого конфлікту та соціально-економічних розбіжностей між ПУТ та НПУТ значно змінився доступ до таких послуг як освіта, охорона здоров'я, правова допомога, ринки та магазини близько до та уздовж «лінії розмежування». Критичні гуманітарні потреби залишаються та й надалі зростають в усіх секторах, а гуманітарні партнери продовжують надавати допомогу та захист. Додаткову інформацію з гуманітарних потреб можна знайти у Огляді гуманітарних потреб, 2018 рік.

Забезпечення гуманітарної допомоги вимагає узгоджених дій всіх учасників. Організація Об'єднаних Націй уповноважена виконувати провідну роль у міжвідомчій координації справи надання гуманітарної допомоги в усьому світі. У цьому контексті, після початку кризи в 2014 році в Україні почав працювати Офіс ООН з координації гуманітарних питань (ОКГП). Наразі співробітники цієї установи працюють у Києві та у місцевих відділеннях в Донецьку, Краматорську, Києві, Луганську, Маріуполі та Сєверодонецьку.

Координатор з гуманітарних питань є провідним партнером уряду в справі координації дій з міжнародним гуманітарним співтовариством. Координатор з гуманітарних питань очолює Національну робочу групу з гуманітарних питань – стратегічний орган, який спрямовує діяльність і підтримує взаємодію з державними та неурядовими партнерами. На додаток до організацій системи ООН, Національна робоча група з гуманітарних питань також опікується заходами, здійснюваними підрозділами Червоного хреста, місцевими і міжнародними НУО.

Гуманітарна допомога координується восьма кластерами, які на сьогодні діють в Україні. Кластери надання притулку, захист, охорона здоров'я і забезпечення харчування, освіта, водопостачання, санітарія і гігієна, первинна реабілітація та надання засобів для існування, партнери з кластеру Продовольча безпека і логістика працюють по всій країні, акцентуючи увагу на ситуації на Сході України, особливо на територіях, близьких до "лінії зіткнення" і непідконтрольних державі. Партнери кластеру спільно здійснюють оцінювання і вживають заходів.

В рамках координації заходів з надання допомоги установи системи ООН доправляють різні гуманітарні вантажі, зокрема продовольчі посилки і непродовольчі товари, покривні матеріали, медикаменти, предмети гігієни і комплекти для потреб освіти, а також забезпечують доступ до безпечної питної води для задоволення потреб людей, які постраждали внаслідок конфлікту. Інша програма щодо невідкладної гуманітарної допомоги передбачає надання сільськогосподарського приладдя для самостійного виробництва продуктів, проведення інформаційно-просвітницької роботи з дітьми щодо наземних мін, правової підтримки, а також вжиття заходів щодо захисту цивільних осіб, вимушених переселенців, жінок, дітей, людей похилого віку і представників меншин.

У лютому 2015 року ООН і уряд приступили до здійснення Плану гуманітарного реагування для України − 2015. У лютому 2016 Гуманітарна група країни разом з урядом України звернулися до донорів щодо фінансування Плану гуманітарного реагування на 2016 рік, який потребував 298 млн доларів США.

4 грудня 2017 року Гуманітарний координатор системи Організації Об’єднаних Націй (ООН) в Україні презентував План гуманітарного реагування (ПГР) на 2018 рік, метою якого є надання критично важливої ​​гуманітарної допомоги та захисту для 2,3 мільйона людей протягом 2018 року.

Гуманітарні потреби в Україні в 2018-му році:

infographicsUA

Відео щодо гуманітарної ситуації в Україні (грудень 2017 року)

HRPUA

HUMANITARIAN RESPONSE UKRAINE