Вступ

Україна – це держава у Схiдній Європі, яка межує із Білорусією на півночі, з Російською Федерацією на північному сході, із Польщею та Словаччиною на заході, та на південному заході із Угорщиною, Румунією та Молдовою. На півдні та південному сході Україна має вихід до Чорного та Азовського моря відповідно. Загальна площа території складає 603 628 км2, це найбільша за площею держава у Європі.

Історія

У IX ст. була створена середньовічна держава Київська Русь – перша держава східних слов’ян в історії. Вона була дуже впливовою протягом Середніх віків, але у ХІІ ст. почався процес роздроблення. До середини ХIV ст. українські землі перебували під владою трьох сусідніх держав – Золотої Орди, Великого князівства Литовського та Королівства Польського. Після Північної війни (1700-1721 рр.) Україна опинилася розділеною між низкою інших держав. До ХІХ ст. найбільша частина українських земель входила до складу Російської імперії, інша частина була під контролем Австро-Угорської імперії.

У 1917 р., наприкінці Першої світової війни, була створена незалежна Українська народна республіка, яка була визнана на міжнародному рівні. Після цього розпочалася радянська інтервенція, яка призвела до встановлення на українських землях радянського ладу на більше ніж 70 років. Після нападу Німеччини та Радянського Союзу на Польщу у 1939 р. територія Української РСР розширилася на захід. У 1954 р. територія розширилася і на південь – Україні було передано Крим. Українська РСР стала однією із держав-засновниць Організації Об’єднаних Націй у 1945 р.

Із розпадом Радянського Союзу у 1991 р. Україна стала незалежною. Процес розпаду почався з переходу до ринкової економіки, у результаті чого Україна протягом восьми років перебувала у рецесії. Але після цього економіка України відновилась, ВВП почав стабільно зростати. Економічна криза 2008 р. дуже вплинула на економіку Україну: з весни 2008 до весни 2009 р. ВВП скоротився на 20%, але потім вирівнявся. Аналітики порівнюють масштаби економічного спаду із найгіршими роками депресії початку 1990-тих рр. Україна залишається ринком світової важливості і станом на 2012 р. входить до шести найбільших експортерів зерна у світі.

Виклики

Україна була однією з перших 51 держав, що підписали Статут Організації Об'єднаних Націй і з тих пір країна послідовно дотримується цілей та принципів Статуту, вносить суттєвий внесок у підтримання міжнародного миру, безпеки, роззброєння, економічного та соціального розвитку, захисту прав людини, а також зміцнення міжнародного права. Сьогодні Україна переживає серйозні трансформації, з часу здобуття незалежності у 1991 році. Втрата контролю над частинами своєї території і виникнення збройного конфлікту на сході України призвели до загибелі тисяч людей, примусового переміщення майже 2 мільйонів осіб, руйнування інфраструктури, а також до втрати значного обсягу промислового виробництва. Поєднання триваючого конфлікту і складної економічної ситуації призвело до ускладнення життєвого становища народу України. Але з труднощами приходять і можливості. Нові лідери вжили термінові і важливі кроки, щоб відповісти на ряд проблем, а хвиля волонтерства охопила всю країну. Міжнародне співтовариство відіграє важливу роль в підтримці національних зусиль зі створення мирної, процвітаючої, міцної і дружної України.

Організація Об`єднаних Націй відреагувала на ситуацію в Україні. Спираючись на посилену допомогу та розширену присутність в країні, ООН готова надалі підтримувати зусилля України в трьох найбільш важливих напрямках: гуманітарній допомозі, в тому числі в зоні конфлікту і для внутрішньо переміщених осіб; відновленні, стабілізації та встановленні миру; а також у проведенні довгострокових реформ і розвитку всієї країни, включно із забезпеченням верховенства права і зміцненням соціальної стабільності та демократичного управління. Спільними цілями наших зусиль є досягнення стійкого миру, процвітання і безпеки.

18 агенцій, фондів та програм ООН , що працюють в Україні, діють стратетегічно та скоординовано, а також надають консультації з питань політики, технічну допомогу та допомогу у надзвичайних ситуаціях тим, хто цього потребує. Україні чимало потрібно зробити для сталого розвитку суспільства і українці мають потенціал і бажання, щоб його досягти. ООН залишатиметься надійним партнером для країни і народу України на кожному кроці цього складного шляху.

2015

New table1

New table2

Ukraine HDI map

glb

Post 2015 Ukraine

Human Development Report

Brochure Cover